Makar 5 5

Chvíľami to pripomínalo krupobitie, ktoré nikdy neustane. Len obranca Cale Makar vyslal na bránku 12 striel, celkovo ich tam prešlo 51! A to ešte ďalších 34 obetavo zablokovali brániaci hráči Nashville Predators.

Až sa zdalo, že na druhý pokus ofenzívnu lavínu v podaní Colorado Avalanche už ustoja.
Trpezlivosť domácich, ktorí znova a znova neúnavne vyrážali do útoku a celkovo vypálili 103 striel (vrátane pokusov vedľa a zablokovaných striel), sa však nakoniec oplatila. Cale Makar v čase 8:31 prvého predĺženia nakoniec nashvillský múr prerazil a vystrelil tak tímu z Denveru druhú výhru.

"Veril som, že keď budeme stále hrať rovnako, tak sa to zlomí a uspejeme," upozornil tréner domácich Jared Bednar, ktorý vyzdvihol výkon vlastného brankára Darcyho Kuempera.
"Kuemps to mal ťažké v tom, že sme súpera k mnohým strelám nepustili, hlavne v druhej polovici zápasu. Napriek tomu ostal sústredený a keď sme to potrebovali, tak nás podržal. V tretej tretine aj v predĺžení predviedol niekoľko skvelých zákrokov, vďaka ktorým sme ostali v hre."
Prvý brankár Colorada chytil 25 z 26 striel hostí, prekonal ho len Yakov Trenin na konci úvodnej tretiny. Oveľa pozoruhodnejší však bol výkon nováčika Connora Ingrama. Ten v bránkovisku nahradil Davida Ritticha, ktorý v prvom dueli dostal päť gólov v necelej jednej tretine. Kanadský mladík až do osudového Makarovho gólu pokryl 49 z 50 striel Avalanche.
"Má naše uznanie, chytal výborne. Dlho ich držal vynikajúcimi zákrokmi, až tam prešla tá strela, pri ktorej mal pred sebou clonu hráčov. Snažil som sa to nahodiť a so šťastím to tam prepadlo, ale myslím si, že sme tomu šťastiu išli oproti tým, že sme všetko hádzali na bránku," opisoval Makar.
Elitný bek Colorada štvrtým víťazným gólom v play off vyrovnal klubový rekord medzi obrancami - štyri góly v nadstavení tam dal v zápasoch play off len Sandis Ozolinš. Makar sa zároveň stal tretím bekom v histórii Avalanche/Quebec Nordiques, ktorý rozhodol predĺženie vo vyraďovacích bojoch (po Ozolinšovi a Uwe Kruppovi).
Dvadsaťpäťročný Ingram miestami čelil skutočne drvivému tlaku domácich. V druhej tretine bol pomer striel na bránku 21-5! V tretej potom 13-4. Až do Makarovho gólu v predĺžení ho však prekonal len v prvom dejstve center Nathan MacKinnon, ktorý sa v sérii s Predators bez veľkých rečí ujal úlohy lídra: v prvom zápase dal dva a v druhom jeden gól.

Ingramov úžasný zákrok betónom

"On pre tieto chvíle žije. Žije pre zápasy, v ktorých ide o všetko," opísal Bednar. "Už na rozkorčuľovaní pred prvým dňom série sme mohli vidieť, aký je nabudený. Je naším motorom a tie góly to len potvrdzujú. Ten prvý bol dnes strašne dôležitý. Dostal nás do vedenia a chlapci na tom celý večer stavali," neskrýval tréner nadšenie z kanadského ťahúňa.
"V play off dokáže prepnúť na inú úroveň, práve preto je to asi najlepší hráč na svete."
Aj štatistiky potvrdzujú, že to nie sú len silné slová. MacKinnon v play off skutočne patrí medzi najproduktívnejších hráčov v histórii - pochopiteľne teda v priemere počte odohraných duelov. V 52 zápasoch nazbieral 73 bodov (31+42) a medzi hráčmi s aspoň 40 štartmi je v play off s priemerom 1,4 bodu na zápas tretí - pred ním sú len superlegendy Wayne Gretzky (1,84) a Mario Lemieux (1,61)!
Aj vďaka jeho príspevkom sa teraz séria sťahuje do Tennessee za stavu 2:0 pre Colorado, ďalší duel sa hrá v sobotu dopoludnia (22:30 SELČ). A dá sa čakať, že zápasy v Nashville budú vyzerať trochu inak. Už len vďaka tomu, že Predators budú mať za chrbtom tradične skvelé publikum a možno aj prvého brankára Juuseho Sarosa, ktorý úvodné dva zápasy série vynechal, ale vedenie nevylúčilo jeho štart v tom treťom.
Dve veci sú však isté už teraz: Colorado bude mať určite viac práve s brankárom, ako keď proti nemu stál Ingram, ale ani v protivníkovom kotle sa určite nebude držať pri zemi. Vo štvrtok sa presvedčilo, že nepoľavovať v ofenzíve, ktorá je jeho najväčšou zbraňou, sa oplatí. Aj keď to chvíľami vyzerá beznádejne.