Chara_BrokenJaw

Lekári použili dve doštičky, drôty a skrutky, aby dali dokopy niekoľkokrát zlomenú čeľusť kapitána Boston Bruins Zdena Cháru vo finálovej sérii Stanley Cupu.

Slovenský obranca sa zranil na začiatku druhej tretiny štvrtého zápasu, keď ho trafil tečovaný puk po strele Braydena Schenna. Napriek tomu sa vrátil do boja a odohral piaty, šiesty aj siedmy duel finále proti St. Louis Blues, aj keď víťazná pointa pre Bruins sa nekonala.
"Myslím si, že dokážem akceptovať bolesť a som schopný sa pri tom sústrediť na zápas a na to, čo nás čaká, " povedal štyridsaťdvaročný bek. "Skrátka musíte prijať, že šport môže pôsobiť bolesť a priniesť mu obete."

Chára odstúpil po zásahu pukom do tváre

Chára tiež povedal, že zotavenie mu zaberie päť až šesť týždňov. Až budú skrutky odstránené, nečakajú ho už žiadne ďalšie lekárske zákroky. Predpokladá, že na štart tréningového kempu bude plne pripravený.
23. marca podpísal s Bruins ročnú zmluvu na budúcu sezónu, ktorá mu vynesie 2 milióny dolárov. Ďalších 1,75 milióna môže získať na výkonnostných bonusoch.
Ostrieľaný obranca vyhlásil, že sa chcel vrátiť do hry už v tretej tretine štvrtého zápasu, ale nakoniec počúvol príkazy lekárov. V prilbe s celotvárovým krytom sa aspoň snažil motivovať spoluhráčov na striedačke.
V piatom dueli, ktorý Boston prehral 1:2, už odohral 16:42 minúty, v šiestom súboji dokonca skóroval a jeho pobyt na ľade pri výhre 5:1 sa zvýšil na 22:15 minúty. V rozhodujúcom siedmom zápase, ktorý Bruins doma stratili 1:4, mal Chára ice time 16:11.
Viac o téme: [Sila nezmizne. Bruins však potrebujú krátku pamäť]
Kapitán tímu v piatok novinárom povedal, že čaká aj na výsledky magnetickej rezonancie, ale tá sa už týka zranenia v dolnej časti tela, kvôli ktorému nedohral štvrtý duel konferenčného finále proti Carolina Hurricanes.
Problém však nešpecifikoval, len povedal, že zranenie sa mu obnovilo tri minúty pred koncom tretieho duelu. Keby bola séria vyrovnanejšia, asi by nastúpil aj na štvrtý zápas. Vzhľadom na to, že išlo o problémy, ktoré ho trápili dlhší čas, radšej v poslednom dueli proti Hurricanes nenastúpil, aby situáciu nezhoršil.
Chára ďakoval aj lekárom a sestrám z Massachusetts General Hospital, ktorí dávali dokopy jeho čeľusť a umožnili mu, aby nastúpil už v piatom zápase finále.
"Môj pôvodný plán bol vrátiť sa už vo štvrtom zápase, naozaj som chcel hrať. Bol to tesný duel a my sme boli v dobrej pozícii. Ale niekedy musíte akceptovať slová lekárov. V tomto prípade mali určite pravdu. Mohlo to byť oveľa horšie, keby som utrpel ďalší zásah do toho istého miesta. Ale chcel som byť s chlapcami a podporiť ich. "
Aj keď...Keby Bruins v závere stratili ešte ďalšieho obrancu alebo dvoch, opäť by naskočil do hry.
"V takomto prípade by som sa nepýtal a hral by som," povedal Chára, ktorý bol v dňoch po zranení odkázaný len na tekutú stravu. Nemohol veľmi prežúvať ani rozprávať. Pripraviť sa na zápas bolo oveľa zložitejšie

Fanúšikovia privítali Cháru búrlivými ováciami

"Urobili sme všetko preto, aby to fungovalo a aby som bol pripravený. Našli sme spôsob, ako dostať do tela kúsky potravy, aby som mal dostatok energie. "
V tohtoročnom play off o sebe a o schopnostiach svojho tela zistil viac ako v predchádzajúcich rokoch, v ktorých nazbieral spolu 1485 štartov v základnej časti a 182 v play off.
"Určite som bol schopný posunúť hranice do miest, o ktorých som počul, ale netušil som, že sa tam dostanem," tvrdil Chára. "V tomto play off som zistil, že som schopný prekročiť svoje limity."