STL_BOS_Preview

Dlhý seriál zápasov základnej časti NHL vo štvrtok pokračoval siedmimi duelmi. Zo slovenského pohľadu pritiahol najviac pozornosti súboj Bostonu so St. Louis, ktorý Bruins zvládli 5:2. Na víťazstve sa podieľali aj Zdeno Chára a Peter Cehlárik, ktorí si obaja pripísali asistencie. Hlavnou hviezdou sa stal trojbodový David Krejčí. Anaheim Ducks vďaka výhre 3:0 nad Minnesota Wild ukončil čakanie na úspech po dlhej sérii 12 porážok.

Prihrávky Cháru a Cehlárika
Bruins v prvom vzájomnom súboji v sezóne porazili Blues predovšetkým vďaka vydarenej tretej tretine, ktorú vyhrali 3:0.
Boston v TD Garden otvoril skóre v 24. minúte, keď sa presadil Torey Krug. Druhú asistenciu si pripísal Cehlárik a Krejčí zaznamenal prvý bod večera.
Cehlárik tak nadviazal na svoj stredajší premiérový štart v sezóne, v ktorom strelil dva góly. Po dvoch dueloch tak má na konte tri body.
Domáci si však vedenie užili len 52 sekúnd. Ryan O'Reilly svojím sedemnástym gólom v sezóne vyrovnal a v 34. minúte navyše poslal hostí do vedenia Carl Gunnarsson.
Vo zvyšku zápasu sa už presadzovali len Bruins. David Backes presne po 36 odohraných minútach vyrovnal v presilovke na 2:2. Podarilo sa mu to po ďalšej česko-slovenskej spolupráci. Backes v páde tečoval strelu Cháru, ktorého predtým našiel Krejčí.
V treťom dejstve sa už hralo vyslovene podľa nôt Bruins. Medzi strelcov sa postupne zapísali Chris Wagner, Brad Marchand a Sean Kuraly v úplnom závere všetko potvrdil strelou do prázdnej bránky. Krejčí pri jeho góle zaokrúhlil počet asistencií v sezóne na 30.
"Len sa snažím vytvoriť nejaké šance," poznamenal Krejčí, ktorý predĺžil svoju bodovú sériu (3+4) na päť zápasov. "Snažím sa vydržať s prihrávkou tak dlho, ako sa len dá. Ostatní chlapci si hľadajú priestor a keď sa ich dokáže uvoľniť viac, tak je jasné, že je to pre mňa ešte o niečo ľahšie."
Kapitán Chára už je tretím medzi hráčmi narodenými v Európe s najvyšším počtom zápasov odohraných v základnej časti NHL. Po štvrtku za ním ostal Teemu Selanne. Chára má na konte 1452 duelov, pred ním sú už len švédsky bek Nicklas Lidstrom (1564) a Jaromír Jágr (1733).
Gólman Jaroslav Halák zo striedačky istil Tuukku Raska, ktorý si 28 zákrokmi vyslúžil 252. výhru v kariére a dotiahol sa tak na klubového rekordéra Bruins, ktorým je Tiny Thompson.

Backes v presilovke tečoval Chárovu strelu

Vyslobodenie pre Ducks
Séria prehier Anaheimu sa predĺžila na 12 porážok, ale teraz sa utrpenie skončilo. Kalifornský tím ho uťal vo veľkom štýle, keď domáci Minnesote nedovolili ani malú radosť v podobe streleného gólu.
Úspech bol pre hostí o to cennejší, že sa vďaka nemu bodovo dotiahli práve na svojho štvrtkového soka, ktorý je tiež na hrane postupových priečok do play off.
Ten, kto prišiel na zápas po ôsmich odohraných minútach, už gól naživo nevidel. Na konci štvrtej minúty otvoril skóre Adam Henrique, o 11 sekúnd neskôr ho nasledoval Rickard Rakell a v čase 7:58 uzavrel strelecký účet zápasu Brian Gibbons.
Dvoma gólmi za 11 sekúnd sa hostia priblížili k svojmu klubovému rekordu, ktorými sú dva zásahy v rozmedzí 8 sekúnd. Ducks sa to podarilo 30. novembra 2005 a potom aj 5. apríla 2008.
Bezchybným výkonom istil výhru gólman John Gibson, ktorý si pripísal 37 úspešných zákrokov a osemnásty raz v kariére uhájil čisté konto.
Ducks sa mohli radovať presne po mesiaci, naposledy totiž 17. decembra zdolali Pittsburgh Penguins a odvtedy si pripísali len štyri body.
"Už to bolo naozaj veľmi dlho, to je jasné," vydýchol si Gibson. "Je krásne zase vyhrať. Myslím si, že už sme tých porážok mali všetci naozaj dosť. Vyšli sme na ľad a hrali sme tak, ako treba hrať, keď chcete uspieť."

Gibson zabránil gólu hokejkou

Maple Leafs nad sily Lightning
Súboj titanov na ľade Tampa Bay Lightning vyznel pre hosťujúcich Toronto Maple Leafs po výsledku 4:2. Jasný líder celej súťaže tak prehral dvakrát za posledné tri vystúpenia, na čo v poslednom čase vôbec nie je zvyknutý.
Brayden Point síce domácim zaistil vedenie a rovnako ako Victor Hedman si pripísal gól a prihrávku, na Maple Leafs to však nestačilo. Pointa môže po osobnej stránke tešiť aspoň to, že je zatiaľ jediným hráčom v sezóne, ktorý sa dostal cez métu 30 v góloch (30) aj v asistenciách (33).
Úspešnou strelou v presilovke sa tak dotiahol na doterajšieho kráľa gólov v početnej výhode Davida Pastrňáka. Obaja majú na konte 13 takýchto zásahov.
Nazem Kadri, Patrick Marleau, Mitchell Marner a Zach Hyman boli úspešnými strelcami na strane Maple Leafs, ktorým výborne kryl chrbát gólman Frederik Andersen. Ten si dokopy pripísal 36 zákrokov.
Marner skóroval vo štvrtom dueli za sebou a stal sa úplne prvým hráčom v histórii klubu, ktorý v úvodných troch sezónach kariéry nazbieral aspoň 60 bodov.
Dvadsaťjedenročný Marner zatiaľ stihol za 46 zápasov sezóny 19 gólov a 41 asistencií. Jeho doterajším maximom je 69 bodov (22+47) z minulého ročníka.
"V poslednom čase sme nehrali až tak dobre, ale toto bola výborná odpoveď," pochvaľoval si kouč víťazov Mike Babcock.
Obranca Erik Černák rozdal v drese Lightning šesť hitov a dvakrát vystrelil na bránku.

Marner trafil po prihrávke Tavaresa

Chytil odštartoval obrat Rangers
Chicago Blackhawsks si pripísali piatu porážku v rade, keď stratili zápas v Madison Square Garden. Aj napriek tomu, že sa v ňom dostali k slovu ako prví.
Brandon Saad otvorili gólový účet v šiestej minúte, lenže potom sa kúsok od vlastnej bránky dostal k puku Filip Chytil. Ten vyrazil na bránku súpera pozdĺž pravého mantinelu a po skvelom zakončení zblízka prekonal Collina Deliu.
Devätnásťročný Chytil sa tak odpútal od Chrisa Kontosa a Mannyho Malhotru a dotiahol sa na Dona Murdocha a Michaela Del Zotta na tretej priečke medzi teenagermi s najväčším počtom gólov v dresu Rangers. Tabuľke kraľuje Mike Allison s 24 zásahmi v sezóne 1980-81.
Mats Zuccarello ešte do prvej prestávky prevážil misky váh na stranu domácich a v 34. minúte zvýšil ich náskok Chris Kreider.
Alex DeBrincat síce v úvode tretej časti ešte znížil, ale pri hre Blackhawks bez gólmana potvrdil dvojbodový zisk domácich Mika Zibanejad. Nič na tom nemohol zmeniť ani gól Dominika Kahuna v čase 59:58.
Brankár víťazov Henrik Lundqvist sa tak mohol tešiť z posunu na šieste miesto medzi gólmanmi s najvyšším počtom výhier v NHL. Dotiahol sa na legendu Terryho Sawchuka, ktorý rovnako ako on vychytal 445 vítťazstiev.
Útočník hostí Patrick Kane sa zase vďaka asistenciu dosiahol k Dougovi Wilsonovi na tretiu priečku medzi historicky najlepšími nahrávačmi v histórii Blackhawks. Obaja ich majú 554.
Blackhawks uzatvárajú Západnú konferenciu. "Musíme už konečne prestať ponúkať súperom šance po našich chybách," nahnevane vyhlásil DeBrincat. "Tímy ich potom využívajú. A takto to skrátka ďalej nejde. Musíme bojovať celých 60 minút a nedopriať súperom tieto veľké príležitosti."

Chytilov krásny gól po individuálnej akcii

Ostatné zápasy: Jets sú bod za Flames, Islanders opäť zdolali Devils, Kings opustili dno
Winnipeg Jets opäť dokázali vyhrať na ľade Nashville Predators, tentoraz 4:1. Pripísali si tak štvrtú výhru v rade a v Západnej konferencii sú len jeden bod za lídrom Calgary Flames. Predators naopak prehrali tretíkrát z posledných štyroch duelov.
New York Islanders aj tretíkrát v sezóne porazili New Jersey Devils. Za úspechom vykročili už v prvej tretine, ktorú vyhrali 3:0. Anders Lee sa v drese víťazov blysol dvoma gólmi.
Los Angeles Kings mali vďaka porážke Chicaga príležitosť odpútať sa odo dna Západnej konferencie a aj sa im to podarilo. Výhra 2:1 na ľade Dallas Stars znamená, že Kings majú na konte o bod viac ako Blackhawks. Domáci sa presadili až znížením na konci 59. minúty.