bprime

Asi to nebol úplne dokonalý výkon, ale Washington Capitals minimálne v prvých dvoch tretinách predviedli, že budú veľmi ťažko poraziteľní. Hviezdy hrali výborne, obrana si vedela rady s rýchlymi útočníkmi Tampa Bay Lightning a menej nápadní hráči boli schopní domácim narobiť favoritom veľa škody.

Tampa opäť na úvod série zistila, že samospádom to nepôjde. V druhom kole začala porážkou na domácom ľade s Boston Bruins, tentoraz je ušiel vlak s Capitals, ktorým to naopak v prvom zápase konferenčného finále fungovalo dokonale. Na ich výhre 4:2 sa podieľala vycibrená trénerská taktika, výkon gólmana Bradena Holtbyho aj špeciálne úderné tímy.
Viac o téme: [Washington na úvod vyhral v Tampe 4:2\]
Nie je zložité vystihnúť, čo bolo zlomovým momentom zápasu. Necelých osem sekúnd pred koncom prvej tretiny domáci Nikita Kucherov po brejku vyrovnal na 1:1, ale gól neplatil, lebo rozhodcovia napočítali šesť hráčov Lightning v poli. Hra sa presunula pred domáceho brankára. Vyhrané buly, prásk a Alex Ovechkin pridal druhý gól hostí. Padol len šesť sekúnd pred úvodnou pauzou.
"Videli sme, ako ich to zarazilo. Aj divákov," pousmial sa obranca John Carlson.
Aj keď hosťom stále chýbal jeden z kľúčových centrov Nicklas Backstrom, ktorý má zranenú ruku, späť v zostave privítali Andre Burakovskyho a po suspendácii aj Toma Wilsona.
Zanedbateľný nebol ani príspevok českých hráčov. Obranca Michal Kempný otvoril skóre prvým gólom v play off šikovnou strelou od modrej čiary. Jakub Vrána bol zase s piatimi pokusmi najusilovnejším strelcom Capitals.
V zostave hostí by ste ťažko hľadali hráča, ktorý sa len viezol.

"Sústredili sme sa na každý detail. Hrali sme celoplošný hokej, to je v play off vždy potrebné," tešilo kouča Barryho Trotza, že jeho tím dokázal zaskočiť súpera. "Podarilo sa skombinovať všetky potrebné veci, od výkonu gólmana cez pracovitosť až po disciplínu. Ak toto dokážete, tak máte vždy šancu na výhru."
Systém Capitals skrátka fungoval. Pomer striel bol 32:21 pre hostí, ktorí navyše zablokovali 19 pokusov domácich.
"Keď Tampa v tretej tretine znížila, chlapci padali do striel, ukázali veľkú obetavosť," povedal T.J. Oshie.
Ale v neposlednom rade je tu aj presilovka Capitals, pred ktorou ešte pred začiatkom série varoval aj útočník Tampy Ondřej Palát. "My skrátka musíme ostať disciplinovaní, pretože Washington má jednu z najlepších presiloviek v lige," tvrdil.
Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru [@NHLcz]
A ako to dopadlo?
Capitals využili dve zo štyroch ponúknutých možností, okrem Ovechkinovho zlomového gólu trafil v početnej výhode aj Lars Eller. Washingtonu stúpla úspešnosť využitia na 32,6 percenta. Z tímov, ktoré ostali v boji o Stanely Cup, je to jednoznačne najviac.
"Videli sme, aká dôležitá bude disciplína. Ale aj Lightning majú výbornú presilovku, disponujú mnohými hráčmi, ktorí nás môžu potrestať. Ale netajíme, že oba naše góly v presilovkách boli veľmi dôležité. Hlavne ten prvý, keď sme išli do dvojgólového náskoku a v druhej tretine sme ostali rovnako sústredení ako v tej prvej," páčilo sa Trotzovi.

Iste, je to len úvodná výhra, ale pre washingtonské sebavedomie je nesmierne dôležitá. Tampa si totiž 40 minút vôbec nevedela rady s kompaktným výkonom všetkých štyroch washingtonských formácií.
"V strednom pásme sme odviedli skvelú prácu," tvrdil bek Carlson. "Snažili sme sa vydržať až do konca a robili sme správne rozhodnutia," dodal center Evgeny Kuznetsov.
Odletieť domov z Tampy s minimálne jednou výhrou je presne to, čo Capitals pred washingtonskými odvetami potrebovali. V pondelok o 2.00 SELČ sa navyše v Amalie Arene môžu pokúsiť o druhé prekvapenie na adresu Lightning.
"Je jasné, že séria sa ešte môže vyvinúť rôzne. Ale ak budeme aj naďalej hrať týmto spôsobom, bude veľmi zložité nás poraziť," myslí si Oshie.