jj

Jaromír Jágr musel pri svojom návrate do zostavy Calgary Flames po šesťzápasovej absencii kvôli zraneniu triesiel stráviť domácu prehru s Vancouver Canucks 3:5. Štyridsaťpäťročný druhý najproduktívnejší hráč histórie NHL pri svojom prvom štarte od 21. októbra nebodoval a Flames neuspeli prvýkrát po sérii troch víťazstiev.

V utorkovom programe sa nepredstavil ani jeden Slovák. Jaroslav Halák chýbal v bránke New York Islanders pri domácej prehre s Edmonton Oilers po predĺžení. Connor McDavid skóroval po 32 sekundách nadstavenia a Oilers si domov odviezli výhru 2:1.
Calgary Flames - Vancouver Canucks 3:5
Jágr pri prvom vystúpení od zranenia z úvodu zápasu proti celku Minnesota Wild strávil na ľade 13 minút a štyri sekundy. Zaradil sa do formácie k Samovi Bennettovi a Markovi Jankowskimu. V zápase nevystrelil na bránku a nebol na ľade pri žiadnom strelenom, ale ani inkasovanom góle. Český veterán tak má stále na konte dva body za dve asistencie zo šiestich duelov.
Flames odohrali štvrtý zo série celkovo šiestich zápasov v domácej hale Scotiabank Saddledome a po výhrach nad Washington Capitals (2:1), Pittsburgh Penguins (2:1 po nájazdoch) a New Jersey Devils (5:4 po nájazdoch) vyšli naprázdno.
Calgary prehrávalo od 18. minúty po presilovkovom góle Sama Gagnera, ale Dougie Hamilton a Johnny Gaudreau otočili stav rovnako v početných výhodách. Po vyrovnaní Thomasa Vaneka síce Michael Ferland vrátil domácim vedenie, ale finálny obrat Canucks naštartoval na konci druhej tretiny vo vlastnom oslabení Derek Dorsett.
Rozhodla 45. minúta, v ktorej najprv Bo Horvat premenil presilovú hru a už o 38 sekúnd neskôr Henrik Sedin poistil výsledok svojím prvým gólom v sezóne. Rakúsky útočník Vanek oslávil v drese víťazov svoj 900. zápas v NHL dvoma bodmi za gól a asistenciu.

New York Islanders - Edmonton Oilers 1:2 po predl.
Oilers úspešne začali štvorzápasový trip po arénach súperov a vyhrali po troch domácich porážkach z posledných štyroch vystúpení. Rozhodol o tom po 32 sekundách nadstavenia kapitán Connor McDavid. Islanders aj napriek prehre bodovali aj v siedmom domácom zápase v tejto sezóne a v Barclays Center prehrali ešte len druhýkrát.
Hostia viedli od 22. minúty po góle Leona Draisaitla a po troch minúty odpovedal Jordan Eberle. Gólman Oilers Cam Talbot si pripísal 36 zákrokov a pri nápore Islanders v tretej tretine pochytal 13 striel. "Bol skvelý. Mali tam šance a odviedol výbornú prácu," ocenil McDavid Talbota.
Thomas Greiss dostal v bránke Islanders prednosť pred Jaroslavom Halákom v druhom zápase v rade a predviedol 23 úspešných zákrokov. Slovenský gólman sa naposledy predstavil 2. novembra pri porážke na ľade Washington Capitals. Po ôsmich štartoch v sezóne má na konte päť výhier a tri prehry.

Montreal Canadiens - Vegas Golden Knights 3:2
Český center Tomáš Plekanec sa v deviatej minúte podieľal na úvodnom góle zápasu. Tridsaťpäťročný center dokorčuľoval nahodenie do útočného pásma, za bránkou sa šikovne uvoľnil a bekhendom ideálne nabil pred bránku Brendanovi Gallagherovi na jeho siedmy zásah v sezóne.
Plekancovi sa tak podarilo bodovať vo štvrtom z posledných piatich duelov, počas ktorých zaznamenal dva góly a tri asistencie. Predtým mal na konte z predchádzajúcich 11 duelov v sezóne jediný bod za jeden gól.
Náskok Canadiens zvýšil po 151 sekundách prvým gólom v sezóne obranca Jordie Benn. Golden Knights síce ešte v úvodnom dejstve znížili vďaka Pierreovi-Edouardovi Bellemareovi, ale Max Pacioretty v 24. minúte vrátil Montrealu dvojgólový náskok. Nováčik NHL stihol 97 sekúnd pred koncom už len skorigovať výsledok gólom Erika Haulu.
Montreal sa radoval z tretej výhry za sebou a po nevydarenom vstupe do sezóny prehral len dva z posledných duelov. Vegas prehralo piatykrát zo šiestich štartov.

Buffalo Sabres - Washington Capitals 3:1
Na druhej výhre Sabres z posledných troch zápasov sa dvoma gólmi podieľal útočník Evander Kane a gólman Robin Lehner pomohol k úspechu 24 zákrokmi. Forvard Benoit Pouliot si pripísal rozhodujúci gól v čase 43:22. Capitals neuspeli prvýkrát po štyroch víťazstvách za sebou.
Buffalo sa dostalo do vedenia v 23. minúte vďaka Kaneovi a Capitals odpovedali na konci druhého dejstva po góle Alexa Ovechkina. Ruský kanonier skóroval v treťom zápase v rade a s 13 gólmi stráca jediný gól na prvého v tabuľke strelcov - Nikitu Kucherova z celku Tampa Bay Lightning.
Príspevok tridsaťdvaročného ruského kanoniera však Washingtonu tentoraz nepomohol. Po Pouliotovom góle na 2:1 Kane poistil výsledok do prázdnej bránky a pripísal si deviaty gól v sezóne.
New Jersey Devils - St. Louis Blues 1:3
Produktívna formácia Jaden Schwartz, Brayden Schenn a Vladimir Tarasenko priviedla Blues k šiestemu víťazstvu z posledných siedmich duelov. Schenn s Tarasenkom si pripísali po troch bodoch za gól a dve asistencie. Líder tímového kanadského bodovania Schwartz dal po 32 sekundách tretej tretiny víťazný gól.
St. Louis otočilo stav potom, ako Devils viedli už od štvrtej minúty po góle Blakea Colemana. Brankár Jake Allen nedovolil New Jersey ďalší gól 21 úspešnými zákrokmi. "Bol skvelý. Devils boli v prvej tretine lepší a on nám dal šancu ostať v zápase a spamätať sa," povedal kouč Blues Mike Yeo, ktorého tím sa dostal na čelo celej NHL. S 25 bodmi o bod predstihol Tampa Bay Lightning.

Pittsburgh Penguins - Arizona Coyotes 3:1
Evgeni Malkin a Phil Kessel zariadili víťazovi Stanley Cupu z posledných dvoch rokov ešte len druhú výhru z posledných šiestich duelov. Proti aktuálne najhoršiemu tímu súťaže si pripísali po troch bodoch za gól a dve prihrávky. Penguins sa vrátili do PPG Paints Areny po päťzápasovej sérii zápasov vonku, z ktorej vyťažili len tri body.
Coyotes nenadviazali na sobotnú domácu výhru nad tímom Carolina Hurricanes 2:1 po nájazdoch ani na pondelkový zisk bodu z ľadu Washington Capitals po prehre 2:3 po predĺžení a na chvoste Západnej konferencie majú z 17 duelov len šesť bodov.

Carolina Hurricanes - Florida Panthers 3:1
Gólman Roberto Luongo vo svojom jubilejnom 500. zápase za Panthers nezabránil porážke 46 úspešnými zákrokmi. Florida si tak pripísala už piatu prehru v rade. V polovici tretej tretiny o tom rozhodol Derek Ryan.
Luongo, ktorý sa s 972 zápasmi v NHL posunul v historických tabuľkách gólmanov na tretie miesto pred Terryho Sawchuka, predtým v 33. minúte nezabránil skórovať Brockovi McGinnovi.
Vincent Trocheck síce po 113 sekundách odpovedal v presilovej hre, ale Florida čiernu sériu neukončila, hoci Luongo dovolil domácim len dva góly. Justin Williams poistil výsledok pri hre hostí bez brankára.
Columbus Blue Jackets - Nashville Predators 1:3
Finalista Stanley Cupu z minulej sezóny úspešne zakončil štvorzápasový trip vonku treťou výhrou za sebou. Síce stratil vedenie, keď na gól Matta Irwina odpovedal Pierre-Luc Dubois, ale v 55. minúte rozhodol Calle Jarnkrok a 16 sekúnd pred koncom Viktor Arvidsson trafil do prázdnej bránky.
Anaheim Ducks - Los Angeles Kings 3:4 po predl.
Kings prehrávali v zápase 0:2 aj 1:3, ale dokázali vývoj otočiť a radovali sa vďaka gólu Nicka Shorea v čase 63:51. Los Angeles s 24 bodmi z 15 zápasov zaostáva o jediný bod za najlepším tímom súťaže St. Louis.
1. Vladimir Tarasenko (STL): 1 gól, 2 asistencie, 7 striel
2. Evgeni Malkin (PIT): 1 gól, 2 asistencie, 5 striel
3. Brayden Schenn (STL): 1 gól, 2 asistencie, 2 strely