MTL NJD recap 11.21

Útočník Pavel Zacha pomohl dvěma góly k vítězství New Jersey nad Montrealem 5:2 a po úvodním dvanáctizápasovém střeleckém půstu skóroval už ve třetím utkání za sebou. Mezi střelce se ve středečním bohatém menu 14 duelů zapsali také další čtyři čeští hokejisté. Forvard Filip Chytil se trefil dokonce popáté v řadě a stejně jako v minulém utkání byl jeho gól i vítězný, když New York Rangers rozdrtili v derby Islanders 5:0.

Rovněž rozdílová byla nakonec trefa beka Michala Kempného z Washingtonu, který vyhrál nad Chicagem 4:2. Dvě asistence si za vítěze připsal útočník Jakub Vrána. Útočník Tomáš Nosek se podílel na výhře Vegas na ledě Arizony 3:2 po prodloužení. Vladimír Sobotka pomohl přihrávkou k úspěchu Buffala, jež zdolalo Philadelphii 5:2.
Zacha pojistil náskok
S dvougólovým příspěvkem mohl mít Zacha i dvojnásobnou radost, že jeho branky tentokrát vedly k vítězství. V sobotu totiž ukončil své čekání na první bod v sezoně při domácí porážce s Detroitem 2:3 po prodloužení a v neděli znovu skóroval při porážce na hřišti Carolina Hurricanes 1:2.
Proti Montrealu Zacha nejdříve v polovině utkání po kombinaci Jespera Bratta a Marcuse Johanssona doklepl bekhendem puk k pravé tyči dříve, než se stihl gólman Carey Price přesunout a zvýšil na 4:1 pro Devils. Ve 34. minutě zařídil už čtyřbrankový náskok, když v přesilové hře po asistenci Damona Seversona projel rozevřenou obranou Canadiens a prostřelil gólmana Montrealu mezi betony.
Zacha dokázal skórovat dvakrát v jednom utkání NHL podruhé v kariéře. Předtím se to šestce draftu z roku 2015 povedlo 11. října 2017 při vítězství 6:3 v Torontu.
"Snažím se soustředit na svou hru, bruslit, vyhrávat osobní souboje a chodit do branky. A také se rychle rozhodovat, funguje to teď dobře. Mé sebevědomí je daleko lepší než v době, kdy jsem byl na začátku měsíce poslán na farmu," řekl Zacha, který si vysloužil ocenění pro první hvězdu duelu. V Binghamtonu v American Hockey League nastoupil ke čtyřem utkáním a 13. listopadu byl povolán zpět do kádru Devils

Zacha se prosadil v přesilovce

Chytilova další trefa
Devatenáctiletý talent Chytil v pondělí v 25. minutě rozuzlil duel s Dallasem a po výsledku 2:1 slavil první vítězný gól v kariéře v NHL. Proti Islanders si připsal další už ve 29. vteřině utkání. Přihrávku odchovance Zlína z pravého kruhu na Kevina Hayese zblokoval bek Ryan Pulock, ale puk se vrátil Chytilovi na hokejku a ten zblízka překonal Robina Lehnera.
Stal se prvním nováčkem Rangers od sezony 2005-06, který dokázal skórovat v pěti utkáních za sebou. Tehdy se to podařilo dokonce šestkrát v řadě Petrovi Průchovi. Chytil je 20. teenagerem s takovou sérií v historii NHL. "Je to něco výjimečného. Jsem šťastný, že jsme po dlouhé době porazili Islanders," prohlásil Chytil, který v 31 duelech v NHL skóroval celkem šestkrát.
Rangers proti městskému rivalovi uspěli po osmi prohrách v řadě. Už v deváté minutě vedli 3:0 i díky gólů Codyho McLeoda a Neala Pionka, který proměnil přesilovku. Sedmou domácí výhru za sebou ještě vyzdobili Hayes a Chris Kreider. Gólman Alexandar Georgiev díky 29 úspěšným zákrokům v 16. zápase v kariéře v NHL vychytal první čisté konto.

Chytil otevřel skóre a skóroval v pátém utkání v řadě

Kempného premiérový gól v sezoně
První vítěznou branku si v celkově 121. duelu v NHL připsal Kempný, který se prosadil svým prvním zásahem v této sezoně, když v polovině utkání zvýšil náskok Capitals proti svému bývalému týmu Chicagu už na 3:0. Po Vránově přihrávce prostřelil od modré čáry Coreyho Crawforda přes stínícího Larse Ellera. Vrána už předtím asistoval i u gólu na 2:0, který vstřelil v sedmé minutě Andre Burakovsky.
"Musím říci, že to pro mě nebylo jednoduché utkání. Znám z Chicaga hodně kluků. Byl jsem tam téměř dvě sezony," prohlásil Kempný, který byl zvolen první hvězdou utkání. "Je to pro mě i pro náš tým důležité vítězství."
Chicago s ním v květnu 2016 podepsalo jako s nedraftovaným volným hráčem roční kontrakt a dalo mu jako první šanci v NHL. Neměl tam ale pevné místo v základní sestavě. Osmadvacetiletého Kempného 19. února získali Capitals a rodák z Hodonína se zařadil mezi opory letošního vítěze Stanley Cupu.
Washington vyhrál potřetí za sebou, což se mu povedlo poprvé v tomto ročníku. "Měli jsme kratší léto a kratší dobu na to, abychom se připravili na sezonu. Je těžší se do toho dostat, jde to pomaleji, ale myslím, že jsme dnes hráli tak, jak chceme," prohlásil Burakovsky.

Kempný propálil Crawforda ranou od modré čáry

Nosek ukončil čekání na gól
Po 14 duelech mohl slavit střelecké probuzení útočník Nosek z Vegas, který ve 26. minutě duelu na ledě Arizony vyrovnal na 1:1. Mezi kruhy si našel pozici pro zakončení a střelou zápěstím překonal Darcy Kuempera nad lapačku. Šestadvacetiletý odchovanec Pardubic se ve 20. vystoupení v sezoně trefil podruhé a připsal si třetí bod.
Nosek v minulé sezoně po příchodu do týmu nováčka NHL v rámci rozšiřovacího draftu z Detroitu dostal poprvé plnohodnotnou šanci v NHL a připsal si v 67 zápasech 15 bodů za sedm tref a osm přihrávek. V 17 bitvách play off zaznamenal šest bodů a čtyři branky, z nichž tři dal v nakonec neúspěšném finále proti Washingtonu.
Může doufat, že už našel ztracenou formu i v tomto ročníku podobně jako Golden Knights. Ti si díky brance dvougólového střelce večera Maxe Paciorettyho v čase 63:36 zásluhou výsledku 3:2 po prodloužení připsali třetí výhru z posledních pěti duelů.

Nosek zamířil přesně do horního růžku branky

Kanonýr Kaše opět pálí
V minulém ročníku, svém druhém v NHL, nastřílel Ondřej Kaše v 66 zápasech za Anaheim 20 gólů a nyní po návratu po zranění své střelecké kvality opět potvrzuje. Po otřesu mozku po zákroku Drewa Doughtyho z přípravného zápasu z 29. září proti Los Angeles Kings přišel třiadvacetiletý odchovanec Kadaně o 18 utkání a v prvních třech vystoupeních se ještě neprosadil. Ale z posledních dvou duelů už má na kontě dvě trefy.
Proti Vancouveru se zaskvěl ve 28. minutě v přesilové hře, v které překonal Jacoba Markstroma ranou z pravého kruhu a získal Ducks vedení 2:1. Anaheim nakonec zvítězil 4:3, ale přestože bodoval potřetí za sebou, tak výhru si mohl vychutnat poprvé po třech porážkách.

Kaše překonal v početní výhodě Markstroma

Crosbyho parádní návrat
Pittsburgh ukončil sérii čtyř porážek a radoval se z teprve druhé výhry z posledních 11 zápasů. Hlavním strůjcem úspěchu proti Dallasu (5:1) byl kapitán Sidney Crosby, který se vrátil do sestavy Penguins po třízápasové pauze způsobené zraněním v horní části těla. Zaznamenal tři body za gól a dvě asistence.
"Potřebujeme body. Musíme vyhrávat. Dnes jsme hráli opravdu dobře. Nedovolili jsme soupeři moc střel a Casey (DeSmith) šance pochytal. Snad každý z našeho týmu si vytvořil nějakou příležitost. To bylo příjemné sledovat," pochvaloval si Crosby.

Crosby oslavil návrat na led gólem

Pastrňák potřetí za sebou neskóroval, dohání ho Skinner
Nejlepší střelec ligy David Pastrňák z Bostonu vyšel potřetí za sebou naprázdno a nerozšířil svou sbírku 17 tref v sezoně. Český kanonýr mohl po 33 vteřinách prodloužení v duelu v Detroitu rozhodnout, ale Jimmy Howard jej vychytal a vzápětí rozhodl o vítězství domácích Red Wings Andreas Athanasiou.
Na rozdíl dvou gólů se přiblížil Patrňákovi Jeff Skinner z Buffala, který svým 15. gólem v sezoně načal čtyřgólovou kanonádu Buffala v první třetině a Sabres nakonec zdolali Philadelphii 5:2. Vyrovnal se na druhém místě tabulky střelců Alexu Ovechkinovi z Washingtonu. Na 2:0 zvyšoval v šesté minutě Tage Thompson po Sobotkově přihrávce. Buffalo vyhrálo už posedmé za sebou.
Ostatní zápasy: Rittich má další výhru, Stamkos zazářil čtyřmi body
Potřetí v řadě dostal v brance Calgary přednost před Mikem Smithem český gólman David Rittich a vychytal 37 úspěšnými zákroky vítězství nad Winnipegem 6:3. Celkem to pro něj byla při devátém vystoupení od začátku v sezoně osmá výhra. V sestavě vítězů naopak chyběl kvůli zranění v dolní části těla útočník Michael Frolík.
Čtyřmi body za gól a tři asistence se podepsal pod výhru Tampy Bay nad Floridou 7:3 kapitán Steven Stamkos. Za hosty zkorigoval výsledek v závěru Mike Hoffman a prodloužil svou rekordní bodovou sérii už na 17 utkání.
V premiéře na postu hlavního kouče v NHL musel strávit porážku Craig Berube, který byl v pondělí dosazen na lavičku St. Louis poté, co byl odvolán Mike Yeo. Blues prohráli na ledě lídra celé soutěže Nashvillu 1:4. Gólman Pekka Rinne si připsal 320. výhru v NHL a na pozici nejúspěšnějšího Fina historie vystřídal Miikku Kiprusoffa.
Slovenský obránce Christián Jaroš z Ottawy se v 17. utkání v kariéře v NHL dočkal premiérové branky a díky asistenci prožil první dvoubodový zápas v soutěži. Radost ale dvaadvacetiletému rodákovi z Košic kazila porážka na ledě Minnesoty 4:6.
Carolina porazila Toronto 5:2 a 30 zákroky se podílel na úspěchu proti svým bývalým spoluhráčům pětatřicetiletý gólman Curtis McElhinney. Hurricanes jej získali 2. října ze seznamu volných hráčů, kam jej Maple Leafs zařadili.
Při výhře Colorada v Los Angeles 7:3 si vylepšil dvěma asistencemi pozici nejproduktivnějšího hráče ligy Mikko Rantanen; aktuálně má bilanci 34 bodů (8+26) z 21 utkání.
Výsledky středečních zápasů:
Buffalo Sabres - Philadelphia Flyers 5:2
New Jersey Devils - Montreal Canadiens 5:2
New York Rangers - New York Islanders 5:0
Pittsburgh Penguins - Dallas Stars 5:1
Carolina Hurricanes - Toronto Maple Leafs 5:2
Washington Capitals - Chicago Blackhawks 4:2
Detroit Red Wings - Boston Bruins 3:2 po prodl.
Tampa Bay Lightning - Florida Panthers 7:3
Nashville Predators - St. Louis Blues 4:1
Minnesota Wild - Ottawa Senators 6:4
Arizona Coyotes - Vegas Golden Knights 2:3 po prodl.
Anaheim Ducks - Vancouver Canucks 4:3
Calgary Flames - Winnipeg Jets 6:3
Los Angeles Kings - Colorado Avalanche 3:7