Gudas

Příděl dvanácti utkání nabídla v úterý hokejovým fanouškům NHL. Nejvíce v nich z českých zástupců byli vidět ti v barvách celku Philadelphia Flyers. Chytal Michal Neuvirth, bek Radko Gudas dal gól a útočník Jakub Voráček si připsal další asistenci. To vše ale stačilo proti New Jersey nakonec jen na bod.

Útočník Tomáš Nosek oslavil návrat do sestavy Vegas Golden Knights po zranění a takřka měsíční absenci nejlepším možným způsobem, když pečetil vítězství 5:2 proti Chicago Blackhawks gólem do prázdné branky.
Dobrou formu posledních týdnů potvrdili hráči Pittsburgh Penguins šesti góly v síti Ottawa Senators. Mike Smith je zraněný, český gólman David Rittich tak dostal další šanci v brance Calgary Flames, porážce na ledě Boston Bruins ale nedokázal zabránit.
Smolně skončilo utkání proti Arizona Coyotes pro útočníka San Jose Sharks Tomáše Hertla. Český střelec si v závěru první třetiny poranil pravou ruku a z duelu musel předčasně odstoupit. Sharks nakonec před vlastními diváky nečekaně prohráli s nejhorším týmem ligy 1:2.
V základech se začíná otřásat pozice nejlepšího týmu ligy. Hráči Tampa Bay Lightning vyšli podruhé za sebou bodově naprázdno, přestože se představili na ledě mužstva Buffalo Sabres. V celkovém přehledu tak mají už jen bod k dobru na Golden Knights, kteří vévodí Západní konferenci, a právě Boston.
Philadelphia Flyers - New Jersey Devils 4:5 po náj.
Devětadvacetiletý Neuvirth byl pro trenéry jasnou volbou, neboť jeho parťák Brian Elliott z kolotoče zápasů podle původních odhadů na pět až šest týdnů vypadl kvůli zranění. Potíže se svalem si dokonce v případě týmové jedničky vyžádaly operační zákrok.
Neuvirth ze hry čtyřikrát inkasoval, ale předvedl také 32 úspěšných zákroků. Flyers ale dobře rozehraný duel vůbec nezvládli. Už ve druhé minutě je poslal do vedení Travis Konecny, Gudas svým druhým gólem sezony zvyšoval v polovině základní hrací doby na 3:1.
V končící 36. minutě to po gólu v přesilovce, který dal Claude Giroux po Voráčkově asistenci, bylo ještě 4:2, ale ani to domácím nestačilo. V čase 58:39 vyrovnal svou druhou trefou v utkání Taylor Hall. Nájezdy rozhodl úspěšným pokusem Drew Stafford. Voráček mohl ještě ve třetí sérii vyrovnat, jenže nedal.
I tak česká hvězda zůstává s celkem 54 zápisy jasně nejlepším nahrávačem ligy, druhý Johnny Gaudreau má na kontě o šest asistencí méně.

Boston Bruins - Calgary Flames 5:2
Ani kouzlo Davida Ritticha, který až doposud v sezoně, když dostal příležitost v brankovišti Flames, při venkovních pokaždé bodoval, nezastavilo Bruins. Rittich si přitom přes čtyři inkasované góly nevedl špatně a připsal si 35 úspěšných zákroků.
Flames, usilující o osmý úspěch za posledních 10 venkovních utkání, měli přitom duel dobře rozehraný. Rychle se oklepali, když je už po 28 sekundách hry nachytal Riley Nash. A už na začátku 10. minuty vedli, když se mezi střelce zapsali Sam Bennett a Johnny Gaudreau.
Jenže ve 37. minutě to byl znovu Riley Nash, kdo vyrovnal, ve třetí třetině pak začal úřadovat Patrice Bergeron a trefami číslo 26 a 27 v sezoně rozhodl o šesté výhře Bostonu z posledních sedmi zápasů.
Hned 17 zásahů přitom stihl Bergeron v uplynulých 19 utkáních. "Snažím se na to vůbec nemyslet," prohlásil Bergeron. "Snažím se pouze jít na led, hrát a zůstávat soustředěný, abych byl každý večer lepší a lepší."
Vítězství pečetil přesným pokusem do prázdné branky při hře Flames bez gólmana domácí kapitán Zdeno Chára. Davidové Krejčí s Pastrňákem vyšli přes pět branek svého celku tentokrát bodově naprázdno.

Pittsburgh Penguins - Ottawa Senators 6:3
Více k tématu: [Gáborík byl vyměněn z Los Angeles do Ottawy]
Třiadvacetiletý centr Zach Aston-Reese, jenž dostal v NHL poprvé prostor zkraje února, se ve svém pátém vystoupení na nejslavnější hokejové scéně světa dočkal i gólové trefy. Pro jistotu se trefil hned dvakrát a i díky tomu pokračují Penguins v krasojízdě.
Obhájci Stanley Cupu z posledních dvou sezon bodovali počtvrté za sebou, vyhráli před svými dokonce podeváté v řadě a nadále šplhají k nejlepším týmům Východní konference.
Třemi asistencemi se pod dvanáctou výhru týmu z posledních 16 utkání podepsal kapitán Sidney Crosby, jenž byl také u obou tref, které dal Aston-Reese. "Z jeho nahrávek je vážně snadné skórovat. Může vás najít kdekoliv," ocenil úspěšný střelec. "Při druhém gólu jsem měl prázdnou branku, tam jsem vážně nechtěl minout."
Na hostujících Senators se mohl do jisté míry podepsat i fakt, že v polovině utkání byl ze zápasu stažen zkušený zadák Dion Phaneuf, neboť ho vedení klubu spolu sútočníkem Natem Thompsonem vyměnilo do Los Angeles Kings. Opačným směrem putují útočníci Marián Gaborík a Nicholas Shore.

Buffalo Sabres - Tampa Bay Lightning 5:3
Nejhorší tým Východní konference si vyšlápl na ten nejlepší. Sabres zvítězili ve třetím z posledních čtyř zápasů a přiblížili se na pouhé tři body za Ottawa Senators, kteří jsou v pořadí před nimi.
Sam Reinhart v dresu vítězů dvakrát skóroval, Ryan O'Reilly přidal gól a dvě asistence. Lightning prohráli i předchozí duel v Torontu a mají tak z posledních pěti vystoupení na kontě tři prohry.
"Prohráli jsme zápas," nedělal Jon Cooper z porážky přehnanou vědu. "Ano, prohráli jsme zároveň podruhé za 24 hodin, na což nejsme zvyklí, ale i takové věci se občas stávají."
Carolina Hurricanes - Los Angeles Kings 7:3
Obránce Justin Faulk dosáhl na první hattrick kariéry a Hurricanes tak zvítězili potřetí za sebou. Jeho zápis je o to cennější, že skóroval třikrát po sobě, aniž by se prosadil někdo jiný.
Dvěma zásahy pomohl po úvodní trefě Jaccoba Slavina ke zvýšení náskoku před první přestávkou už na 3:0 a pak dal také první branku druhého dějství. Stal se tak teprve desátým bekem historie NHL, jemuž se podařilo nasázet 'čistý' hattrick.
"Tohle je tedy vážně paráda," pochvaloval si pětadvacetiletý Faulk. "Už jsem měl několik dvougólových utkání, pak samozřejmě hledáte i příležitost dát třetí gól. Nikdy bych si ale nepomyslel, že se mi podaří ten hattrick dát."
Vegas Golden Knights - Chicago Blackhawks 5:2
Chicago Blackhawks prohrávají a prohrávají... V městě hříchu již posedmé za sebou. Jde o nejhorší sérii Blackhawks za posledních šest let. Dokonce devětkrát v řadě nestačili na soupeře v období mezi 21. lednem a 13. únorem 2012.
V sestavě vítězů se mohl z úspěšného návratu na led po zranění radovat i český útočník Tomáš Nosek, jenž dal svůj čtvrtý gól v sezoně.

Winnipeg Jets - Washington Capitals 4:3 po prodl.
Těsný úspěch Winnipeg Jets proti Washington Capitals režíroval útočník Mark Scheifele, který si připsal tři body za dva góly a nahrávku. A aby mohl Tyler Myers v prodloužení rozhodnout, vyrovnal na 3:3 v oslabení pouhých 15 sekund před vypršením základní hrací doby.
Výsledky ostatních úterních zápasů:

Detroit Red Wings - Anaheim Ducks 2:1
New York Islanders - Columbus Blue Jackets 1:4
San Jose Sharks - Arizona Coyotes 1:2
Minnesota Wild - New York Rangers 3:2
Nashville Predators - St. Louis Blues 4:3 po prodl.
V brance týmu Detroit Red Wings dostal před Petrem Mrázkem přednost ostřílený Jimmy Howard a vychytal výhru nad Anaheim Ducks 2:1. Přispěl k ní 32 úspěšnými zákroky a byl vyhlášen první hvězdou utkání.
Hráči Columbus Blue Jackets vyslali na branku New York Islanders, kterou střežil Jaroslav Halák, sprchu celkem 51 střel a vyplatilo se, po nepovedené sérii pěti porážek se radovali z druhé jednoznačné výhry po sobě.
San Jose Sharks doma překvapivě nestačili na nejhorší tým soutěže. Arizona Coyotes si odvezli cennou výhru 2:1, bodovali tak již počtvrté v řadě a z toho dokázali třikrát vyhrát. Kalifornský tým navíc přišel o Tomáše Hertla, který pro zranění pravé ruky předčasně odstoupil z utkání v závěru první třetiny.
1. Justin Faulk (CAR): 3 góly, 5 střel, +1, čas 23:43, čistý hattrick
2. Mark Scheifele (WPG): 2 góly, 1 asistence, 4 střely, +3, čas 23:40
3. Sidney Crosby (PIT): 3 asistence, 1 střela, +2, čas 21:23