frk mf

Přesně tohle se od něj chce. Když puk trefí naplno, letí k brance téměř dělovou rychlostí. A není divu, že to pak často končí gólem.

Český útočník Martin Frk se při své čtvrté šanci v sestavě Detroit Red Wings dočkal premiérové trefy v sezoně. Svou pověstnou tvrdou ránou v přesilové hře proti New Jersey Devils otevřel skóre a pomohl k vítězství 4:3. Použil svou hlavní zbraň, která je pro Frka také klíčem k tomu, aby se usadil v základní sestavě Red Wings.
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
Z úvodních 11 utkání v tomto ročníku se totiž pětadvacetiletý odchovanec Karlových Varů dostal do hry jen dvakrát. Nyní se naopak poprvé dočkal důvěry ve druhém duelu za sebou.
'Odfrknul' si v čase 7:54, kdy mu nabil na levý kruh Mike Green. Bez přípravy vypálil a gólman Cory Schneider nestihl jeho projektil zlikvidovat, puk mu jen škrtnul o výstroj.
"Myslel jsem, že to chytil, ale pak jsem viděl Larkse (Dylana Larkina), jak slaví. Byl jsem opravdu šťastný. Dát první gól sezony, to je vždycky krásný pocit. Myslím, že ho to trefilo a pak to prošlo do branky," popsal Frk.

Frk vypálil na kruhu z první a otevřel skóre

Ten uspěl po dlouhých 18 zápasech, naposledy slavil branku 6. března při prohře na hřišti Boston Bruins 5:6 po prodloužení. "Snažil jsem se pracovat na tréninku a dnes to tam spadlo. Jsem za to šťastný," doplnil Frk, který v minulé sezoně vstřelil za Detroit v 68 zápasech 11 branek a připsal si celkem 25 bodů.
Do sestavy Detroitu se pořádně probil až po čtyřletém čekání na farmách. V sezoně 2016-17 stihl při svém debutu v NHL jen dva zápasy za Carolina Hurricanes, kteří jej získali 9. října 2016 ze seznamu volných hráčů. V nich nebodoval a po necelém měsíci se stejným způsobem vrátil k Red Wings.
Loni od kouče Jeffa Blashilla, který jej dobře zná z Grand Rapids z American Hockey League, dostal první plnohodnotnou šanci v NHL. Teď o ni bojuje znovu. "K tomu, aby byl stabilně dobrým hráčem v NHL, musí být skvělý při přesilových hrách. Jeho hlavní zbraní je střela. Když trefuje branku, je při početních výhodách hodně platný," řekl v červnu Blashill deníku Detroit Free Press.
Český forvard ale dostal větší prostor také kvůli zraněním Franse Nielsena, Andrease Athanasioua a Thomase Vaneka. Strávil na ledě 10 minut a 13 sekund. V této sezoně pobyl více na hřišti jen ve svém prvním vystoupení 15. října při porážce venku s Montreal Canadiens 3:7 (11:04).
Více k tématu: [Pět českých momentů]
V Montrealu jej Blashill hned poslal na přesilové hry, celkem na 51 sekund. V sobotu při domácí prohře s Winnipeg Jets 1:2 pobyl na ledě celkově jen šest minut a 24 sekund, z toho 2:26 v početní výhodě. Ve středu na ledě Columbus Blue Jackets se při vítězství 5:3 vrátil do sestavy po jednozápasové pauze a ve speciální formaci chyběl. Celých 7:50 minuty odehrál ve hře pět na pět.
Ve čtvrtek se opět zařadil do přesilovkové formace a Blashillovi se to vyplatilo. Celkem v přesilovkách dosáhl jeho čas proti New Jersey na tři minuty a 28 sekund.
"Je to ryzí střelec. A svůj nejlepší hokej předvádí, když má sebevědomí. V AHL hrál hodně minut a dostane šanci i v NHL, když ji využije. Těžké na tom je, že si musí udržet sebevědomí a hrát na stejné úrovni, i když nedostává tolik času," podotkl Blashill.
Pro Frka vše vypadá jako ideální příležitost, jak se teď chopit šance a být úspěšný podobně jako v minulém ročníku. V posledních dvou duelech se totiž podílel na celkem třízápasové vítězné sérii Red Wings, kteří předtím z deseti duelů od úvodu sezony uspěli jej jednou.
Potřebuje ovšem dál využívat svou hlavní přednost; střelu, ze které mají brankáři soupeře osypky. Prostor v přesilovce k tomu od Blashilla jistě znovu dostane.