CanadaUSA65

Kolébka hokeje živí šanci na další zlato z mistrovství světa IIHF, ale bude muset překonat soupeře, který ji o nejcennější medaili připravil naposledy. Kanada pokračuje v senzačním vzepětí - poté, co tým málem neprošel ze základní skupiny, je na turnaji v Rize najednou ve finále, v prestižním duelu zdolal Američany 4:2. Druhými postupujícími jsou úřadující šampioni z Finska, kteří přetlačili Německo 2:1.

Stejné složení mělo finále i v Bratislavě 2019, tedy na předchozím mistrovství světa - to loňské se nekonalo kvůli covidu. Kanada je v boji o zlato dokonce popáté z posledních šesti pokusů, Finové zase mohou navázat na švédský vítězný double z let 2017 a 2018.
Plamenné výkony křídelníka z Flames
Ve čtvrtfinále proti Rusku to byl právě on, kdo v prodloužení dotáhl senzační kličkovanou Troye Stechera a poslal vítěze skupiny A na dovolenou. A teď křídelník Calgary Flames Andrew Mangiapane udeřil znovu: proti Američanům skóroval dvakrát a právě díky jeho šikovnosti jsou Kanaďané ve finále.
"Je to bláznivý turnaj," řekl Mangiapane pro web IIHF. "Začali jsme s bilancí 0-3, teď ale hrajeme náš nejlepší hokej a jedeme na vlně euforie. Ještě potřebujeme jeden zápas! Každopádně je skvělé, jak jsme se vrátili do hry. Kvůli špatnému začátku jsme se ocitali v roli outsiderů, ale dokázali jsme všem pochybovačům, že se v nás mýlili."
Proti USA byli svěřenci kouče Gerarda Gallanta celou dobu o kousek vepředu. Skóre otevřel obětavou dorážkou Brandon Pirri z Chicago Blackhawks, v 1. třetině sice ještě srovnal Colin Blackwell (New York Rangers), pak ovšem přišly Mangiapaneho chvíle.
Nejprve snadno doklepl puk do branky z bezprostřední blízkosti a hlavně zkraje poslední třetiny nádhernou kličkou využil povedenou 'žabičku' od Connora Browna, v nájezdu překonal Cala Petersena forhendovou fintou. Snížení na 2:3 z hole Alexandera Chmelewského nestačilo, naopak Justin Danforth (pro příští sezonu podepsal u Columbus Blue Jackets) ještě zfinalizoval skóre snadnou trefou do prázdné branky.

Kanadský tým se po mdlém vstupu do turnaje obdivuhodně vzchopil. Velkou oporou se stal gólman Darcy Kuemper z Arizona Coyotes a hodně o sobě dává vědět třeba i designovaná jednička draftu, teprve osmnáctiletý bek Owen Power, kterého trenéři neváhají posílat na led pro klíčové chvíle. Také oni dva zařídili, že je Kanada ve finále - i přesto, že v základní skupině zaostávala za sousedem z USA o horentních osm bodů.
Jenže zatímco Američané čekají na duel o zlato už desítky let, Kanada prostě play off umí.
Němce srazily vlastní chyby
Nejsou adepty na nejkrásnější hokej historie, jejich hra je však ohromně účelná. Poté, co Finsko vynulovalo ve čtvrtfinále český výběr, dovolilo o kolo dál soupeři jedinou vstřelenou branku - právě díky ocelové defenzivě ještě Skandinávci na turnaji neprohráli v základní hrací době.
Němce mohla mrzet především první třetina, v níž padly oba finské góly. Při prvním neměl čisté svědomí brankář Mathias Niederberger, střela Iiro Pakarinena mu proklouzla mezi tělem a rukou. Na trefu ze 14. minuty pak 65 sekund před první sirénou navázal Hannes Björninen, ten pro změnu po obří minele Lukase Reichla v rozehrávce.
Pro finskou reprezentaci představuje dvougólový náskok luxusní polštář. Za Němce sice snížil ve 32. minutě muž s filmovým příjmením Matthias Plachta, jenže happy end se nekonal. Při závěrečné hře bez gólmana předvedl možná klíčový zákrok bek Olli Maatta z Los Angeles Kings, když na poslední chvíli přizvedl hokejkou přihrávku mířící na soupeře před osamocenou brankou. Rozhodnuto - a Finové vyhlížejí obhajobu.
"Poslední zápas bude ten nejtěžší. Musíme být připraveni fyzicky i mentálně," řekl pro oficiální web turnaje útočník Jere Sallinen. "Půjdou po nás, takže hlavně musíme dobře bránit."
A ještě jedna pozvánka na finále: v základní skupině došel duel až do nájezdů, v nichž po výsledku 3:2 slavili Finové. Jak to dopadne v neděli?