AP24139722294682

Hokejová reprezentace zvládla zápas s outsiderem mistrovství světa IIHF, po výhře 4:1 nad Velkou Británií se udržela v čele skupiny A. Poslední utkání základní fáze ho čeká po dvoudenním volnu v úterý, kdy vyzve úřadující mistry světa z Kanady.

Cestu za 'povinnými' třemi body řídil Roman Červenka. Český kapitán nasbíral čtyři asistence a byl mozkem prvního útoku, v němž se dvakrát trefil Lukáš Sedlák a jednou Ondřej Kaše, oba si k tomu připsali ještě jednu nahrávku.

"Není důležité, která lajna skóruje. Teď jsme ty góly dali my, příště je dá někdo jiný," prohlásil Červenka.

Lukáš Dostál neměl v českém brankovišti mnoho práce, připsal si jen 14 úspěšných zákroků.

Proti Británii už nastoupila čerstvá posila z NHL Martin Nečas, jenž teprve v noci na pátek vypadl s Carolina Hurricanes ze Stanley Cupu po šestizápasové sérii 2. kola s New York Rangers.

Češi se dostali do pohody hned na začátku zápasu, do vedení je pohotovou dorážkou poslal Sedlák už v čase 2:18. Dvě a půl minuty nato se přesně trefil od modré obránce Jakub Krejčík (v zápase rovněž 1+1) a ve zbytku první třetiny národní tým dominoval, byť gól už nepřidal.

"Vždycky je dobré, když dáte na začátku dva góly hned po sobě. To nám hodně pomohlo a od toho se pak celý ten zápas odvíjel," vrátil se k povedenému startu pardubický centr Sedlák.

"Dneska si to sedlo. Dobře jsme hráli jako lajna, když je tam (povedené) první střídání, tak se ten zápas dobře odvíjí," dodal Červenka.

Navýšit vedení se povedlo hned 36 sekund po přestávce, kdy se podruhé trefil hodně aktivně hrající Sedlák. Necelé dvě minuty poté dostal Brity na distanc v přesilovce Evan Mosey, jemuž ideálně na teč před branku nabil exlitvínovský útočník Liam Kirk.

Žádné drama však Češi, kteří občas dostávali soupeře do hry především svými vyloučeními, nepřipustili. V polovině duelu se prosadil Kaše zblízka po ideální Sedlákově přihrávce od zadního mantinelu a dostal svůj tým opět do tříbrankového vedení. To vydrželo až do konce.

'Sabres' pomohli Kanadě otočit duel s Finskem

Kanada v souboji dvou favoritů prohrávala už ve 4. minutě úvodní třetiny 0:2, ale nakonec dokázala odpolední duel s Finskem otočit a vyhrát 5:3. Výrazně jí k tomu pomohly příspěvky dvou hokejistů Buffalo Sabres: útočník Dylan Cozens zavelel k obratu prvním gólem a poté přidal asistenci, obránce Owen Power si připsal dokonce tři body za gól a dvě nahrávky. Dvě asistence nasbíral forvard John Tavares (Toronto Maple Leafs).

"Nikdo se nepoložil, po tom začátku jsme zůstali v zápase. Ve třetí třetině jsme dali vítězný gól a od té doby jsme opravdu dobře bránili, takže nakonec jsme potvrdili výhru trefou do prázdné branky," pochvaloval si Tavares.

Finy táhl dvougólový Jesse Puljujärvi (Pittsburgh Penguins), avšak Harri Säteri inkasoval čtyřikrát ze 21 pokusů. Jordan Binnington (St. Louis Blues) na druhé straně chytil 29 ze 31 střel aktivnějších Finů, kteří po překvapivé čtvrteční porážce s Rakouskem prohráli druhý zápas po sobě a zůstávají s velkým odstupem čtvrtí v tabulce skupiny A.

Sobotní výsledky:

Německo - Polsko 4:2
Kanada - Finsko 5:3
Slovensko - Francie 4:2
ČESKO - Velká Británie 4:1

Tabulka skupiny A: 1. ČESKO 6 zápasů/15 bodů; 2. Švýcarsko 5/14; 3. Kanada 5/14; 4. Finsko 5/7; 5. Dánsko 5/6; 6. Rakousko 5/4; 7. Norsko 5/3; 8. Velká Británie 5/0.

Tabulka skupiny B: 1. Švédsko 5/15; 2. Německo 6/12; 3. Slovensko 5/11; 4. USA 5/10; 5. Lotyšsko 5/7; 6. Francie 5/4; 7. Kazachstán 5/3; 8. Polsko 5/1.