IIHF Pastrnak 52124

Česko je po 14 letech mistrem světa a poprvé od roku 1985 se mu to povedlo na domácím ledě v Praze. Ve finále udolala hokejová reprezentace Švýcarsko 2:0. Bronzové medaile získali Švédové, kteří v odpoledním souboji o 3. místo porazili Kanadu 4:2.

Zlato vystřelil v poslední třetině finálového duelu se Švýcarskem David Pastrňák (Boston Bruins), pro kterého to byl první bod na tomto šampionátu. Lukáš Dostál (Anaheim Ducks) kryl všech 17 soupeřových střel a stejně jako ve čtvrtfinále proti Spojeným státům vychytal čisté konto.

Češi byli od začátku aktivnější, ale naráželi na výtečně organizovaný švýcarský blok s jistým Leonardem Genonim za sebou. Navzdory domácímu tlaku to tak byl soupeř, který měl v první třetině ke gólu nejblíž, Calvin Thürkauf trefil tři minuty před koncem tyčku.

V závěru druhé části se poměr tyček vyrovnal poté, co Pastrňák ideálně nabil Davidu Kämpfovi (Toronto Maple Leafs) a ten nechat zaznít železo i u Švýcarů. Na gól se tak čekalo dlouhých 49 minut a 13 sekund, pak však hala explodovala. Kundrátek dobře načasoval přihrávku na levý kruh Pastrňákovi, jenž se trefil parádní ranou bez přípravy k tyči.

Druhý gól přidal jako pojistku do prázdné branky Kämpf.

"Od začátku jsme hráli dobře, měli jsme hodně dobrý pohyb i v útočném pásmu a gólman nás zase hodněkrát podržel - stejně jako v celém turnaji. To bylo super. Pak dal Pasta výborný gól, ubráněných pět na šest, taky hodně důležité. Celkově jsme podali výkon na výhru," hodnotil finále centr Pavel Zacha (Boston).

Titul pro Česko je nejlepším dárkem pro diváky, kteří vytvořili v celkovém počtu 797.727 nový rekord mistrovství světa.

"Je to neuvěřitelné. Ukázali jsme, že jsme hokejový národ. Padl rekord v návštěvnosti, lidi nás neskutečně tlačili dopředu a jsme strašně šťastní, že jsme to pro ně dokázali urvat," radoval se obránce Radko Gudas (Anaheim). "Hráli jsme šest zápasů v devíti dnech a čtyři v posledních šesti, hrábli jsme si, jsme vyšťavení, ale ty pocity jsou nádherné."

Národní tým získal celkem 13. titul v historii MS, sedmý jako samostatná česká reprezentace. V Praze slaví po neúspěšných pokusech v letech 1992 (bronz), 2004 (čtvrtfinále) a 2015 (čtvrté místo) a je to nádherná tečka za jedním z nejvydařenějších šampionátů v dějinách.

Švédsko přehrálo Kanadu a má bronz

Hokejisté Švédska získali první medaile na MS IIHF od zlata v roce 2018. Pětileté suché období uzavřeli na letošním šampionátu v Ostravě, kde vyhráli skupinu B bez ztráty bodu a postoupili přes Finsko do semifinále, a poté v Praze, kde sice v sobotu podlehli Česku 3:7, ale v neděli odpoledne zdolali v souboji o bronz Kanadu 4:2.

Dva góly vítězů vstřelil forvard Carl Grundström (Los Angeles Kings), k výhře přispěl dvěma body za gól a asistenci také útočník Marcus Johansson (Minnesota Wild) a jistým výkonem v brance jeho klubový spoluhráč Filip Gustavsson, jenž chytil 20 ze 22 střel.

Švédové po první třetině vedli, ale pak dokázala Kanada trefami Dylana Cozense (Buffalo Sabres) a Pierre-Luca Duboise (Winnipeg Jets) zápas otočit. Vedení však ve třetí třetině neudržela, Švédové dali v posledních 11 minutách tři góly: Erik Karlsson (Pittsburgh Penguins) v polovině třetí části, Grundström svou druhou trefou odpoledne čtyři minuty poté a pět sekund před koncem pečetil Johansson výsledek do prázdné branky.