tor cgy 3419

Rychle zapomenout bude chtít gólman David Rittich na domácí zápas s Torontem. Český reprezentant v něm dostal šest branek, Calgary utrpělo vysokou porážku 2:6. Ve druhém pondělním duelu pak Edmonton udolal Buffalo na jeho ledě 4:3 a potvrdil zlepšenou výkonnost.

Rittich dostal šest branek
Střet dvou špičkových kanadských mužstev vyzněl jednoznačně pro Toronto, které rozstřílelo Calgary v jeho vlastní aréně 6:2.
Drtivé porážce nezabránil ani český brankář David Rittich, jenž šestkrát kapituloval a celkem si připsal dohromady 26 úspěšných zákroků.
"Byl to zvláštní zápas, neměli jsme štěstí při několika odrazech," povzdychl si český reprezentant. "Bohužel to pro nás dopadlo špatně."
Ráz duelu určila už první třetina, ve které si hosté vypracovali náskok tří gólů. Dvakrát udeřil Tyler Ennis, další zásah přidal Zach Hyman.
Stejný hráč se trefil i v čase 24:11 a bylo zřejmé, že Toronto kráčí za čtvrtým triumfem z posledních pěti utkání. Domácí sice zásluhou Matthewa Tkachuka snížili, Toronto ale v poslední třetině svůj náskok ještě navýšilo.
Svůj první hattrick v NHL zkompletoval Ennis, trefil se i Mitchell Marner, jenž se stal osmým hráčem v historii Maple Leafs, který potřeboval 66 a méně zápasů na dosažení mety 80 bodů v sezoně. Za Calgary už pouze korigoval Derek Ryan.
"Všichni jsme chtěli tenhle zápas zvládnout, důkladně jsme se připravovali," upozornil Rittich. "První třetina nám ale vůbec nevyšla, pak bylo těžké se do duelu vrátit."
Hosté se mohli spolehnout na kvalitní výkon gólmana Frederika Andersena, jenž předvedl 35 úspěšných zákroků a oslavil už 103. triumf v modrobílém dresu. V historických tabulkách tak Andersen překonal Lorneho Chabota a dorovnal na šestém místě Harryho Lumleyho.
Toronto navíc přidalo už 20. triumf mimo svou arénu a poosmé v historii klubu prožívá ročník, v němž si připsalo 20 domácích i 20 venkovních úspěchů.

Ennis zkompletoval svůj první hattrick v NHL

Oilers zvedají hlavu
Zlepšenou formu potvrdili hráči Edmontonu, kteří uspěli na ledě Buffala 4:3 a připsali si už třetí vítězství v řadě za sebou.
Oilers se tak i nadále drží v boji o postup do play off, z jedenáctého místa v Západní konferenci ztrácí na osmou příčku šest bodů.
"Nepřestaneme bojovat, dokud nebude úplný konec," upozornil hostující útočník Leon Draisaitl. "Podali jsme další dobrý výkon, tenhle venkovní trip se nám opravdu vydařil. Teď nesmíme polevit."
Hosté se znovu mohli spolehnout na svého kapitána Connora McDavida, jenž si připsal dvě asistence. Dva body za gól a nahrávku pak připojili Draisaitl a Darnell Nurse.
Lépe do duelu vstoupil Edmonton, už po 88 vteřinách hry udeřil Draisaitl. Domácí Buffalo ale třemi góly do úvodní sirény skóre otočilo. Postupně se trefili Jack Eichel, Casey Mittelstadt a znovu Eichel.
Oilers ale nepříznivý stav nezlomil. Naopak, hosté výrazně přidali a předvedli parádní obrat. V rozmezí necelých čtyř minut prostředního dějství nasázeli soupeři tři branky.
Zack Kassian a Nurse se postarali o vyrovnání, triumf Edmontonu pak trefil svou pátou brankou v ročníku veterán Kyle Brodziak.
"Pokud chcete v téhle lize uspět, musíte hrát celých 60 minut. A to nebyl náš případ," prohodil zklamaně domácí trenér Phil Housley. "Měli jsme víc střel i šancí, tenhle zápas jsme měli zvládnout."
Sabres si neúspěchem zkomplikovali boj o play off, z jedenácté příčky Východu ztrácí devět bodů.