Pastrňák přidal další gól v přesilovce a vyrovnal

Fenomenální formu si i nadále drží útočník David Pastrňák. Hvězdný útočník sice neodvrátil domácí porážku týmu Boston Bruins s celkem Tampa Bay Lightning 3:4 po nájezdech, ale do statistik si připsal dvě branky a jednu asistenci. Dařilo se i brankáři Davidu Rittichovi, jenž pomohl Calgary Flames k pohodlnému triumfu nad Detroit Red Wings. Do čela Východní konference se po výhře na ledě Los Angeles Kings vyhoupli Buffalo Sabres.

Pastrňák září dál
Střet dvou špičkových mužstev Východní konference vyzněl lépe pro Tampu Bay, která zvítězila na ledě Bostonu 4:3 po nájezdech.
V domácím dresu opět zářil útočník Pastrňák. Český reprezentant měl prsty ve všech třech brankách svého mužstva, když ke dvěma gólům přidal jednu asistenci.
Pastrňák tak podtrhl svou úžasnou aktuální výkonnost, když za posledních pět duelů zkompletoval 13 bodů za osm tref a pět nahrávek.
"Potřebujeme ale ofenzivní pomoc i od dalších formací. Té se nám zatím bohužel nedostává, tentokrát nás to stálo jeden bod," prohodil trenér Bruins Bruce Cassidy.
Pastrňák otevřel skóre duelu v čase 9:34, když v přesilové hře zužitkoval přihrávku od Patrice Bergerona. Ve druhé třetině se role obrátily, Bergeron šikovně tečoval Pastrňákovu ránu a odpověděl na vyrovnávací trefu hostujícího Braydena Pointa.
Třetí zářný moment českého střelce přišel v čase 56:55. K Pastrňákovi se puk odrazil od hrazení po nepovedené střele Brada Marchanda, rodák z Havířova ho pohotově poslal za záda brankáře Andreie Vasilevskiyho a posunul duel do prodloužení.
Hostům tak triumf v základní hrací době proklouzl mezi prsty, po gólech Mathieua Josepha a Kevina Shattenkirka totiž vedli a zdálo se, že směřují za výhrou už po 60 minutách.
"Sice jsme vyhráli, ale zbytečně jsme diviznímu rivalovi přenechali bod," prohodil trenér Tampy Bay Jon Cooper. "Závěr duelu jsme určitě měli zvládnout lépe."
Bod navíc floridskému celku zajistil ve čtvrté sérii nájezdů kapitán Steven Stamkos, na druhé straně ve druhé sérii neuspěl Pastrňák.
V dresu Bruins do utkání opět nezasáhl zraněný útočník David Krejci, slovenský brankář Jaroslav Halak pouze kryl záda jedničce Tuukkovi Raskovi.
Rittich přidal další zářez
Vyhrát dvakrát za sebou? To byl pro Calgary v úvodu sezony problém. Nyní už to neplatí. Flames doma smetli Detroit 5:1 a navázali tak na předchozí triumf nad Philadelphií.
Důležitým článkem úspěchu kanadského celku byl gólman Rittich. Sedmadvacetiletý Čech zazářil 27 úspěšnými zákroky a připsal si už čtvrtou výhru v ročníku.
"Pochytal jsem pár dobrých šancí soupeře, jsem spokojený. Ale vím, že se mohu pořád zlepšovat. Do každého zápasu jdu s tím, že chci dát spoluhráčům šanci na vítězství. Jsem spokojený," pochvaloval si Rittich po výhře.
Hodně smolný duel naopak sehrál na protější straně jeho krajan Filip Hronek. Mladý obránce se podepsal pod druhou branku Calgary, když po jeho hákování zužitkoval Elias Lindholm početní výhodu.
V čase 44:57 se pak Hronek snažil vyhodit puk z obranného pásma, trefil však spoluhráče Andrease Athanasioua, od něhož se puk odrazil za záda gólmana Jimmyho Howarda.
"Prohráli jsme potřetí za sebou, okamžitě s tím musíme něco udělat," prohlásil jasně útočník Red Wings Dylan Larkin. "Zápasy jdou rychle po sobě a my nemůžeme takhle ztrácet body."
V dresu Flames zaznamenali po gólu a asistenci Mark Giordano a Derek Ryan, dvěma nahrávkami se pak blýskl centr elitní formace Sean Monahan.
Hughes: první bod i výhra
Dočkali se. New Jersey i Jack Hughes. Celek z Newarku na svém ledě přehrál New York Rangers 5:2 a oslavil vůbec první triumf v sezoně. Jednička posledního draftu se pak na sedmý pokus zapsala do statistik, Hughes se navíc stal třetím nejmladším hráčem v historii Devils, který si v NHL připsal bod.
"Je to pro nás ohromně důležitá výhra, potřebovali jsme ji, abychom znovu získali sebevědomí," prohlásil Hughes. "Konečně jsme se začali víc tlačit před branku a přineslo to úspěch."
Jako první v zápase sice udeřili hosté, když v čase 6:02 otevřel skóre Tony DeAngelo, domácí ale předvedli velkolepou otočku.
Ještě do první sirény srovnal účty Blake Coleman, v prostřední třetině poslali Devils do výhody Kyle Palmieri a Miles Wood, u jehož gólu asistoval tečí právě Hughes.
Rangers se vrátili do duelu v začátku třetí části brankou Jespera Fasta. Na vyrovnání ale nedosáhli, naopak sami inkasovali z holí Nikity Guseva a P.K. Subbana, jenž po letním trejdu z Nashvillu vstřelil první branku v novém angažmá.
"Během zápasu bylo spoustu 50:50 puků, které jsme dokázali získat. Navíc jsme od první minuty tvrdě pracovali, to byl základ úspěchu," pochvaloval si Subban.
Zatímco Hughes na domácí straně měl důvod k radosti, jeho velký rival v modrých barvách Kaapo Kakko nikoliv. Bodově totiž vyšla dvojka draftu zcela naprázdno.

Wood se prosadil před brankou, Hughes má první bod

Price vynuloval Minnesotu
V jednoznačnou záležitost se proměnil souboj Montrealu s Minnesotou. Kanadský celek v domácím prostředí rozebral soupeře 4:0 a připravil mu už šestou porážku z dosavadních sedmi zápasů.
Hvězdou duelu se stal domácí brankář Carey Price, jenž pochytal všech 17 střel soupeře a přidal do statistik už 45. nulu v kariéře. V historickém pořadí Canadiens tak ztrácí jediné čisté konto na třetího Kena Drydena.
"Důležité bylo, že jsme neslevili z nastoleného tempa. Opakovaně jsme se přesvědčili, že polevit se v téhle lize nevyplácí," upozornil Price.
Canadiens za výhrou vykročili už v úvodní třetině, kdy se postupně prosadili Victor Mete, Joel Armia a Nick Suzuki. V závěrečné části pak dal výsledku konečnou podobu třetí trefou v ročníku Brendan Gallagher.
Wild, kteří se opět museli obejít bez zraněných severských útočníků Victora Raska a Matse Zuccarella, se nezmohli na žádnou odpověď.
"Naše výkony se zatím ani neblíží tomu, co chceme předvádět. Je to na zamyšlení pro nás všechny," nešetřil kritikou trenér Minnesoty Bruce Boudreau.

Drouin našel při přesilovce Armiu a ten se nemýlil

Buffalo vládne Východu
Do čela tabulky Východní konference se vyhoupli hráči Buffala, kteří vyhráli na ledě Los Angeles přesvědčivě 3:0 a zkompletovali čtvrtý triumf z posledních pěti zápasů.
Sabres za dalším ziskem dvou bodů vykročili už v první třetině. Skóre otevřel v čase 2:36 útočník Casey Mitteldstadt. Stejný hráč o necelé tři minuty později připravil druhou branku pro Conora Shearyho.
Pojistku na úspěch Sabres pak přidal znovu Mittelstadt, jenž v čase 22:32 stanovil konečný výsledek. Hostující gólman Carter Hutton zazářil celkem 47 zákroky a čistým kontem. Tímto zápisem navíc stanovil nový klubový rekord Buffala.
Kings naopak prohráli potřetí za sebou, na vstřelený gól čekají už téměř 136 minut.
Ostatní zápasy: Canucks složili šampiony, Barzal zářil při výhře Islanders
Skalp úřadujících šampionů urval Vancouver, který vyhrál na ledě St. Louis 4:3 po nájezdech. Ten rozhodující proměnil v šesté sérii útočník Josh Leivo, Canucks uspěli podruhé za sebou.
Útočník Mathew Barzal řídil triumf New York Islanders v aréně Winnipegu. Hvězdný útočník přispěl k výhře 3:1 dvěma brankami, jeho parťák Josh Bailey přidal gól a asistenci.
Až v nájezdech se rozhodlo i o vítězi souboje mezi Vegas a Ottawou. Z vítězství 3:2 se nakonec radovali domácí, kterým zajistil bod navíc Jonathan Marchessault. Golden Knights díky třetímu úspěchu z posledních čtyř duelů poskočili na čtvrté místo tabulky Západní konference. Hostující gólman Anders Nilsson předvedl celkem 52 úspěšných zákroků.
Výhodu domácího ledu zužitkovala Arizona, která přehrála Nashville 5:2. Ráz zápasu určil dvěma trefami veterán Phil Kessel, po dvou asistencích si připsali útočníci Derek Stepan, Clayton Keller i Nick Schmaltz.