Palát se trefil po otočce z pravého kruhu

Útočník Ondrej Palat měl hlavní slovo mezi českými hokejisty, kteří vyjeli na led během středečního programu celkem šesti zápasů NHL. Při gólové přetahované mezi New Jersey Devils a Tampa Bay Lightning pomohl hostujícímu týmu dvěma góly a nahrávkou k vítězství 7:6 po prodloužení. Palátův spoluhráč Jan Rutta přispěl ve svém prvním startu v sezoně nahrávkou, stejně si vedl i domácí útočník Pavel Zacha. Hattrickem se zaskvěli Kyle Palmieri a Brock Boeser.

Tříbodový Palát
Gólovou přetahovanou v Newarku rozhodl v čase 61:16 střelou zápěstím Tyler Johnson po nahrávkách Paláta a Ryana McDonagha. Hosté tak uzavřeli zápas, v němž se během třetí třetiny vyhrabali z manka 3:5 k vedení 6:5, pak ale inkasovali osm sekund před vypršením základní hrací doby.
"Ryan McDonagh a Palát to při vítězném gólu udělali výborně," ocenil Johnson. "Zůstal jsem tam tak trochu zapomenutý, Ondřej mi to parádně připravil a mně se podařilo dostat puk do branky."
Zároveň složil Palátovi poklonu za jeho výkony v sezoně. "Když si Ondřej věří, dokáže na ledě velké věci. Je to můj oblíbený hráč," prohlásil Johnson. "Miluju, když s ním mohu hrát. A rád jeho hru sleduju. Je dost možná naším nejlepším hráčem v dosavadním průběhu sezony."
Osmadvacetiletý Palát má z 12 odehraných zápasů v sezoně na kontě pět gólů a tři asistence. V utkání nejprve vyrovnával na 1:1 a právě on pak dokonal obrat na 6:5. Ten pomohl nastartovat při svém prvním startu v sezoně i Rutta, když jeho rána znamenala snížení na 4:5. Prošla skrze houštinu hráčů a v síti skončila i díky teči Anthonyho Cirelliho.
Brayden Point a Johnson si připsali gól a dvě asistence, Cirelli a Mathieu Joseph končili s bilancí 1+1, Curtis McElhinney pochytal 36 pokusů domácích.
"Myslím, že lajna Palát-Point-Johnson dnes zahrála skvěle," ocenil kouč Lightning Jon Cooper. "Odmakali celý zápas a zaslouží si vše, čeho dnes dosáhli."
"Minulou sezonu se kolikrát stalo, že jsme nehráli až tak dobře, ale přesto jsme snadno vyhráli," připomněl Palát. "O minulém ročníku už ale nemá cenu nadále mluvit. Teď je sezona jiná a je tady i spousta jiných hráčů."
Domácím k výhře nepomohl ani hattrick, který stihl Kyle Palmieri. Byl jeho první v dresu Devils a celkem druhý během kariéry v NHL. První zaznamenal ještě v barvách Anaheim Ducks koncem února 2013 při výhře Ducks 5:1 nad Nashville Predators.
Jesper Bratt dal dva góly, Cory Schneider měl jen 16 zákroků. Domácí útočník Pavel Zacha vyšel z přestřelky s jednou asistencí.
"Těžko se mi k tomu něco říká," nezastíral Schneider. "Moji spoluhráči hráli dostatečně dobře na to, abychom vyhráli. Zasloužili jsme si to. Se šesti vstřelenými góly by to tak mělo být. Jenže rozdíl byl dnes v brance."

Palmieri pomohl hattrickem Devils k bodovému zisku

Draisaitl přeskočil Pastrňáka
Leon Draisaitl měl hlavní podíl na vítězství Edmonton Oilers v Nationwide Areně nad domácími Columbus Blue Jackets 4:1. Podepsal se pod něj dvěma góly a jednou asistencí. Po dvou zápasech bez bodového zisku jsou tak Oilers zpět v čele Západní konference.
V dresu vítězů se gólově prosadili rovněž James Neal, který skóroval už pojedenácté v sezoně, a Jujhar Khaira, Ryan Nugent-Hopkins si připsal dvě asistence a brankář Mike Smith 23 zákroků. Za domácí snižoval až za stavu 0:4 Zach Werenski.
Draisaitl se tříbodovým představením dostal na 25 bodů, přičemž má o jednu asistenci více než český útočník David Pastrnak z Boston Bruins a převzal tak od něj vedení v tabulce produktivity celé ligy. S 12 góly vedou společně pořadí nejlepších kanonýrů.
Kouč Edmontonu Dave Tippett ale připomněl ještě jinou skvělou chvilku Draisaitla v utkání, a to při 107 dlouhém oslabení ve třech proti pěti během druhé třetiny. "Každý vidí jeho góly, ale velmi důležité dnes bylo také ubránění toho oslabení. A v něm tedy odvedl sakra dobrou práci."

Draisaitl využil souhru s Kassianem

MacKinnon jede dál
Colorado Avalanche sice prohráli s Florida Panthers po tuhé bitvě 3:4 po prodloužení, jejich tahoun Nathan MacKinnon si ale dokázal udržet bodovou sérii, která trvá již od začátku sezony.
Čtyřiadvacetiletý Kanaďan bodoval i ve dvanáctém utkání, když si připsal gól a asistenci a na kontě má tak nově 17 bodů za sedm gólů a 10 přihrávek.
Dotáhl se tak v klubové historii Avalanche/Quebec Nordiques na Joea Sakica (12 zápasů v sezoně 1988-89), ještě lépe si pak vedli Michel Goulet (14 zápasů, 1985-86), Peter Stastny (16 zápasů, 1987-88) a Mats Sundin (30 zápasů, 1992-93).
Hlavní postavou duelu byl ale hostující forvard Jonathan Huberdeau. V čase 58:30 nejprve vyrovnal a po 29 sekundách prodloužení také rozhodl.
"Puk se tam ke mně šťastně odrazil," připomněl Huberdeau. "A když jsem viděl, že brankář Grubauer vystrčil hůl dopředu, šel jsem do bekhendu a zkusil to mezi betony, kde jsem věděl, že bude otevřeno."
Hattrick Boesera
Počtvrté za sebou vyšli naprázdno Los Angeles Kings, kteří prohráli doma s Vancouver Canucks 3:5. Mohli za to především tři hráči hostující sestavy: Brock Boeser (3+1), Elias Pettersson (1+3) a Quinn Hughes (0+3).
Boeser si svůj hattrick, který byl jeho třetím v kariéře, rozložil pěkně do všech tří třetin a prosadil se v důležitých fázích zápasu. Nejprve v 18. minutě odpověděl při přesilovce na vedoucí trefu Jeffa Cartera, po něm pak ještě 26 sekund před první sirénou potrestal nedisciplinovanost Kings Bo Horvat.
Adrian Kempe v polovině utkání vyrovnal, ale Boeser ještě ve druhé třetině vrátil vedení na stranu Canucks a sám ho také 55 sekund po nástupu do třetí třetiny v přesilovce navýšil. Další početní výhodu pak využil i Pettersson a druhý gól večera v podání Cartera už hosty nijak neohrozil.
"Byla zábava je dneska sledovat. Vypadalo to, že dát gól pro ně dneska nebyl absolutně žádný problém," řekl Horvat k výkonům Boesera a Petterssona.
Jen malou útěchou mohlo být pro domácího kapitána Anzeho Kopitara, že se díky dvěma nahrávkám dostal na metu 901 bodů v základní části NHL.
Stal se tak pátým hráčem klubové historie, jemuž se podařilo alespoň 900 bodů dosáhnout. Před ním to stihli Marcel Dionne (1307), Luc Robitaille (1154), Dave Taylor (1069) a legendární Wayne Gretzky (918).

Boeser vstřelil svůj třetí hattrick v NHL

Blues udolali Wild
Obhájcům Stanley Cupu St. Louis Blues se sice v poslední době na Minnesota Wild před svými fanoušky příliš nedařilo, tentokrát bylo ale všechno jinak. Sérii tří domácích porážek se středečním soupeřem vystřídala těsná výhra 2:1.
Zatímco Wild potřetí z posledních čtyř utkání nebodovali a nepropadli se na dno Západní konference jen díky tomu, že neúspěšní byli rovněž Kings, Blues oslavili čtvrtou výhru v pěti posledních zápasech.
Na začátku třetí třetiny rozhodl Alex Pietrangelo, jenž si u první branky svého týmu připsal také asistenci. Brankář Jordan Binnington přispěl 35 zásahy.
Wild odehráli dosud 13 utkání, z toho devět v arénách soupeřů, ale vyhráli jen jednou a ve zbývajících osmi zápasech nebodovali. "Je to něco, co mi samozřejmě dělá starosti," přitakal kouč poražených Bruce Boudreau. "Je ale jedno, zda je to doma, nebo venku. Bilance 1-8 prostě není dobrá."

Pietrangelo krásným gólem rozhodl o výhře St. Louis

Tatar pomohl k výhře Montrealu
Cenného úspěchu dosáhli výhrou 4:1 Montreal Canadiens na ledě Arizona Coyotes. Pod úspěšné vystoupení hostů se podepsal nahrávkou na první gól zápasu slovenský útočník Tomas Tatar a vylepšil tak svou bilanci v sezoně na devět bodů (3+6) z 12 zápasů.
Brendan Gallagher otevřel po jeho přihrávce skóre už po 22 sekundách. V nástupu do druhé části potřeboval Shea Weber jen o dvě sekundy déle, aby zvýšil na 2:0. V čase 41:17 přidali Canadiens další zásah, když se prosadil Nick Cousins. Pak sice snížil Jakob Chychrun, ale poslední slovo měl Jonathan Drouin.
"Ty góly v nástupech do třetin byly hrozně důležité," uvedl Gallagher po svém 500. utkání základní části NHL. "Pomohlo nám to pak vždy i do zbytku té třetiny. Začít je takto bylo super."
Brankář vítězů Carey Price si připsal 32 úspěšných zákroků.