Extra porce zábavy. V NHL se psala historie

Osm ze čtrnácti čtvrtečních zápasů muselo do prodloužení. A akce z oblíbené situace tří proti třem braly dech

Napsal Lukáš Vrkoč @NHLcz / NHL.com/cs

Čtvrtek 7. února se do dějin NHL zapíše jako den, kdy týmy a hráči napříč ligou chtěli fanouškům dopřát pořádnou podívanou navíc.

Hned osm ze čtrnácti zápasů, které byly na programu, muselo do prodloužení!

Vyrovnány tak byly dva podobné rekordní zápisy do dějin NHL z února 2007 a listopadu 2015. A šest rozhodnutých zápasů v prodloužení je jen o jeden méně, než jiný historických zápis, který se zrodil ještě dříve - v březnu 2004.

Povedený bonusový večírek odstartoval v hale Buffalo Sabres, kde divokou výhru 6:5 vystřelil Teuvo Teravainen z Carolina Hurricanes, a skončil trefou Jonathana Toewse na 4:3 v duelu mezi Chicago Blackhawks a Vancouver Canucks.

"Možná všichni na ledě byli unavení stejně jako já," vrátil se kapitán Chicaga k rozhodujícímu momentu ze čtvrté minuty nastavení. "Vlastně jsem se jen snažil o poslední akci a nechtěl jsem být pro naši branku nebezpečný nějakou ztrátou nebo jinou chybou. Nakonec jsem ale byl schopný prohodit obráncovu hokejku a získat čas na střelu."

Akce to rozhodně byla parádní. Přímo dech beroucí.

Ještě větší radost z výhry v prodloužení pak měl nováček v brance St. Louis Blues Jordan Binnigton, který nejenže nepustil ani gól (o triumfu 1:0 rozhodl v 65. minutě Brayden Schenn), ale dokázal odolat nejlepšímu týmu NHL Tampa Bay Lightning.

"Hezky jsme zakončili trip po stadionech soupeřů," usmál se spokojený gólman. Ještě víc ho ale v dramatickém boji o účast ve Stanley Cupu zajímá něco jiného. "Dali jsme se dohromady jako tým. Hrajeme chytrý, disciplinovaný hokej a doufám, že se v tomto směru udržíme."

No, na to v prodlouženích obvykle úplně mnoho času není. Na ledě je při třech hráčích na obou stranách spoustu prostoru. Beci nestíhají, gólmani jsou v maximální permanenci. Co akce, to potenciální gól.

Jen dvakrát z osmi duelů tak došlo až na nájezdy - a shodně to byli domácí fanoušci, kdo musel před cestou domů vstřebat porážku.

Exekutoři penalt z řad New Jersey Devils nestačili na kolegy z New York Islanders (1:2) a Philadelphia Flyers přišli o sérii výher proti Los Angeles Kings (2:3). Po porci extra zábavy ale ani jejich příznivci nebyli smutní, zvláště když Jakub Voráček vyrovnával 18 sekund před koncem základní hrací doby.

"Myslím, že jsme si ten bod navíc ani nezasloužili," řekl na rovinu český útočník. "Byl to určitě náš nejslabší zápas z posledních devíti a buďme upřímní: Musíme být rádi i za ten jediný bod."

I Voráček se ukázal v pětiminutovém prodloužení, které ve formátu tři na tři tolik přitahuje diváky a baví i trenéry a hokejisty samotné. Zároveň nejsou jednotní v tom, zda je lepší rozhodnutí ve hře, nebo až v nájezdovém přídavku.

"Rozhodně je to zábava," prohlásil třeba bývalý kouč Flyers Dave Hakstol. "Určitě je to lepší způsob, jak ukončit zápas, než nájezdy. Hokej je hra chyb - a jakmile v prodloužení nějakou uděláte, tak je mnohem víc vidět."

[Více k tématu: Mladé týmy válí, ale potřeba jsou i veteráni]

Specifický pohled nabídl také Schenn, který rozhodl při výhře Blues proti lídrům ligy z Tampy: "Kdo chce, najde si způsob, jak i takové prodloužení odehrát konzervativním způsobem bez gólů a soustředit se na nájezdy."

On sám to rozhodně nepraktikoval. Když hokejisté Lightning ztratili puk v útočném pásmu, řítil se kolem levého mantinelu a prostřelil gólmana. Hotovo!

Kdepak, konzervativní dění většinou v prodloužení nebývá k vidění, což je jen dobře. Zároveň se podobná porce zábavy v programu NHL jako teď ve čtvrtek jen tak opakovat nebude.

Ale až přijde, budou všichni zúčastnění zase nadšení - ať se zápasy rozhodnou v prodloužení, nebo ještě později.