Mrázek vychytal 20. čisté konto v NHL

Silnou stopu otiskli čeští hráči do sobotního programu NHL. Gólman Petr Mrázek pomohl svému týmu Carolina Hurricanes k výhře nad Chicago Blackhawks celkem 32 zákroky a čistým kontem. Jakub Voráček zničil Columbus Blue Jackets třemi body, David Pastrňák pak protáhl střeleckou šňůru už na pět zápasů. Nespokojený mohl být jen Pavel Francouz, jehož Colorado Avalanche doma nestačili na Anaheim Ducks.

Mrázek vynuloval Chicago
Sérii tří porážek v řadě ukončili hráči Caroliny, kteří v rámci sobotního programu před zraky svých fanoušků porazili Chicago přesvědčivě 4:0.
Hlavní hvězdou utkání se stal gólman Petr Mrazek, jenž pochytal všech 32 střeleckých pokusů soupeře a oslavil druhou nulu v sezoně. V NHL jich má dohromady na kontě už 20.
"V úvodu sezony se cítím skvěle," pochvaloval si po páté výhře ze sedmi dosavadních startů Mrázek. "Jsem ale rád hlavně za tým. Dnes jsme ukázali, čeho jsme schopní. V posledních zápasech to z naší strany nebylo ono. Věděli jsme, že máme na víc."

Hráči Blackhawks ostřelovali českého reprezentanta ze všech možných pozic, jeho kouzlo ale nezrušili. Nepomohly k tomu ani tři přesilové hry.
"Mrázek byl fenomenální. V první třetině předvedl několik skvělých zákroků, díky kterým se dostal do utkání," ocenil svého svěřence trenér Hurricanes Rod Brind'Amour. "Na výhře má obrovský podíl."
Ofenzivu Caroliny táhl útočník Andrei Svechnikov, jenž zazářil dvěma góly. Další trefy přidali Nino Niederreiter a Jordan Staal. Martin Necas na straně domácích i hostující Dominik Kubalik s Davidem Kämpfem se bodově neprosadili.
Voráček přispěl k rozborce Columbusu
V pořádnou divočinu se proměnil souboj Philadelphie s Columbusem, z konečného triumfu 7:4 se nakonec radoval pensylvánský celek.
Flyers rozhodli v závěrečné třetině, kterou po obrovském náporu nakonec ovládli 5:1. Ruku k dílu přiložil i útočník Jakub Voracek, jenž zazářil gólem a dvěma asistencemi.
"Tohle vítězství jsme si zasloužili," prohlásil trenér Flyers Alain Vigneault. "Byli jsme lepším týmem. Po druhé třetině jsme si řekli, že tohle utkání musíme zvládnout. To se nám nakonec i povedlo."

Voráček nejprve otevřel skóre duelu v čase 14:51, následně připravil dvě trefy pro Jamese van Riemsdyka. V sezoně se dostal na bilanci tří branek a čtyř asistencí.
Velký podíl na úspěchu Flyers měl i útočník Kevin Hayes, jenž k rozhodující trefě z 55. minuty připojil i dvě přesné nahrávky. "V téhle lize není jednoduché se prosadit," upozornil Hayes. "Teď se mi ale střelecky daří, takže si to užívám. Snad mi to vydrží co nejdéle," dodal autor dosavadních čtyř branek v sezoně.
V dresu Blue Jackets dvakrát přesně pálil Boone Jenner, po jednom gólu přidali Pierre-Luc Dubois a Josh Anderson.
Bostonu odveta za finále vyšla
Reprízu jarní finálové bitvy o Stanley Cup sledovala bostonská TD Garden. A fanoušci mohli být spokojení, Bruins totiž na svém ledě přehráli St. Louis 3:0 a protáhli bodovou sérii už na šest utkání.
"Vůbec bych tohle utkání nedával do souvislosti se soubojem o Stanley Cup," upozornil domácí gólman Tuukka Rask. "Byl to jiný zápas, týmy se dost proměnily. Chtěli jsme uspět, což se nám povedlo."
Finský brankář se na triumfu Bostonu podílel 26 úspěšnými zákroky a oslavil druhé čisté konto v sezoně. V kariéře jich má na kontě už 47.

Pastrňák se trefil v přesilovce z levého kruhu

Bruins rozprostřeli své trefy do všech tří třetin. Skóre zápasu otevřel v čase 14:59 útočník David Pastrnak, jenž zužitkoval přesilovou hru a trefil se v pátém utkání za sebou.
Ve druhé části navýšil domácí náskok Anders Bjork, definitivní podobu výsledku pak dal 49 vteřin před závěrečným klaksonem Brandon Carlo.
"Jsme schopní zahrát mnohem lépe," nepochyboval hostující kouč Craig Berube. "Hlavně druhá třetina z naší strany nebyla vůbec dobrá. Poztráceli jsme v ní zbytečně spoustu puků."
Francouz porážce nezabránil
Roli favoritů nesplnili hokejisté Colorada, kteří v domácím prostředí podlehli Anaheimu 2:5. I přesto si udrželi postavení v čele tabulky Západní konference.
Neúspěch Avalanche neodvrátil ani gólman Pavel Francouz. Český reprezentant předvedl 22 úspěšných zákroků, taky ale inkasoval čtyři branky.

MacKinnon se trefil a prodloužil svou bodovou sérii

Ducks se mohli spolehnout na příspěvek obránce Hampuse Lindholma, který si připsal tři asistence. Góly hostů postupně oslavili Adam Henrique, Carter Rowney, Ryan Getzlaf, Max Comtois a Jakob Silfverberg.
Na domácí straně udeřil Nathan MacKinnon, jenž tak prodloužil svou bodovou sérii už na jedenáct zápasů. Avalanche to ale na bodový zisk nestačilo.
Kanadská bitva pro Montreal
Střet dvou nejslavnějších týmů NHL vyzněl pro Montreal, jenž ve své domovské aréně Bell Centre přetlačil Toronto 5:3 a utnul minisérii dvou porážek v řadě.
Canadiens o svém úspěchu rozhodli skvělou závěrečnou třetinou, ve které svému soupeři nasázeli tři góly. Zářil především útočník Jonathan Drouin, autor dvou branek.
"V téhle lize se do tolika šancí nedostanete, proto jsem si chtěl dát záležet, abych je proměnil. To se mi povedlo, jsem spokojený," radoval se Drouin.

Habs

Montreal mohl těžit z dobrého vstupu do utkání, po 13 minutách hry vedl už o dva góly. Nejprve se trefil Brandon Gallagher, po něm i Drouin. Hosté se ale dokázali do utkání vrátit. Snížení obstaral ještě v úvodní třetině Jake Muzzin, v úvodu druhé části pak dorovnal skóre Andreas Johnsson.
V závěrečném dějství ale Toronto odpadlo, další góly už přidal pouze Montreal. Kromě Drouina se trefili i Joel Armia a Nick Suzuki.
"Musíme soupeře ocenit, hlavně dozadu hrál velice dobře," uznal útočník Maple Leafs Auston Matthews. "My jsme začali velice špatně, dopustili jsme se mnoha zbytečných chyb."
Ostatní zápasy: Palátův bod nestačil, Murray vymazal Dallas
Až do prodloužení dospěl duel mezi Tampou Bay a Nashvillem. O výhře hostů 3:2 rozhodl přesnou ranou obránce Ryan Ellis. V domácích barvách si připsal jednu asistenci útočník Ondrej Palat.
Po třech výhrách vyšli bodově naprázdno hráči Dallasu, kteří doma podlehli Pittsburghu 0:3. Penguins dali všechny góly v závěrečné třetině, gólman Matt Murray si připsal 25 úspěšných zákroků a první nulu v ročníku.
Jednoznačný průběh měl souboj Minnesoty s Los Angeles. Wild svého soka na domácím ledě deklasovali 5:1 a připsali si třetí výhru z posledních čtyř utkání. Dvě asistence zaznamenal obránce Matt Dumba.
Winnipeg zdolal v NHL Heritage Classic pod širým nebem v Regině Calgary 2:1 po prodloužení. Porážce Flames nezabránil 43 úspěšnými zákroky český brankář David Rittich.