StamkosArizona

Suverénní lídr NHL Tampa Bay si díky vítězství v pondělním utkání NHL nad Arizonou 4:1 definitivně zajistila premiérový zisk Presidents' Trophy pro nejlepším tým základní části. Lightning vládnou soutěži o 21 bodů před Calgary Flames a Boston Bruins, kteří je už nemohou s 10 duely do konce předstihnout.
Z triumfu se na ledě radovali také dva Češi - obránce Jan Rutta a útočník Ondřej Palát. Hrdinou večera byl kapitán Steven Stamkos, který vstřelil svůj 384. gól v NHL a překonal klubový rekord Vincenta Lecavaliera. V celkovém programu čtyř utkání se ani jeden z pěti českých hokejistů bodově neprosadil.

Lightning slaví triumf
Tampa Bay vyhrála popáté za sebou a dosáhla na Presidents' Trophy v 73. zápase v sezoně. Rychleji se to podařilo v historii pouze Detroit Red Wings, kteří to v ročníku 1995-96 stihli v 71 duelech. Lightning si tak zajistili pro všechny série play off výhodu domácího prostředí.
Obhájili také vítězství ve Východní konferenci a v Atlantické divizi. "Je opravdu těžké získávat trofeje. Můžeme být opravdu pyšní," řekl trenér Lightning Jon Cooper.
Tampa Bay sice od šesté minuty prohrávala po brance Claytona Kellera, u které asistoval i slovenský útočník Richard Pánik, ale hned za 111 sekund vyrovnal Stamkos. Tečoval střelu Ryana McDonagha a předčil tak zápis Lecavaliera, který vstřelil 383 branek v 1037 duelech za Tampu Bay. Stamkos jej překonal už po 737 utkáních.
U jeho trefy byli na ledě i Palát a obránce Erik Černák, kteří se ale do statistik bodově nezapsali. Vítězství strhl favorit na svou stranu ve třetí třetině. Po 44 sekunách vstřelil vítěznou branku Victor Hedman a v závěru i přes Stamkosovo vyloučení využili Lightning dvakrát hry Arizony bez brankáře - mezi střelce se zapsali Anthony Cirelli a Yanni Gourde.
"Netušil jsem, jak budu reagovat, ale bylo to emotivní. Jsem vděčný za všechnu tu lásku a podporu od přátel, rodiny, spoluhráčů a trenérů," řekl Stamkos a považoval za pikantní, že se mu podařilo dát rekordní gól právě Arizoně, kterou koučuje Rick Tocchet.
"Hodně mi pomohl při vstupu do této ligy, když jsem byl mladý. To je pro mě také výjimečné," řekla jednička draftu z roku 2008. Pod Tocchetem hrál od své premiéry do sezony 2009-10. "Věděl jsem, že bude lídr a kapitán. Jsem na něj pyšný," prohlásil Tocchet.
Arizona vyšla bodově naprázdno poprvé po třech zápasech a po druhé prohře za sebou se drží v Západní konferenci na pozici druhé divoké karty o bod před Minnesota Wild.

Stamkos vytvořil gólové maximum Lightning

Vítězné tažení Blackhawks skončilo
Poprvé po pěti zápasech prohrálo Chicago, které podlehlo doma Vancouveru 2:3 v prodloužení. Přesto umazalo ze své ztráty na Arizonu v boji o play off v Západní konferenci a z 11. pozice ztrácí čtyři body s 10 zápasy do konce.
K zisku bodu Blackhawks pomohl dvěma asistencemi útočník Patrick Kane, který se podruhé v kariéře přehoupl přes hranici 100 bodů v sezoně. Má jich na kontě celkem 101 za 41 branek a 60 asistencí ze 71 utkání a je třetí v produktivitě za Nikitou Kucherovem z Tampy Bay (117 bodů) a Connorem McDavidem z Edmonton Oilers (105).
V dresu vítězů si připsal jednu asistenci dvacetiletý švédský nováček Elias Pettersson a překonal nováčkovský rekord Ivana Hlinky a Pavla Bureho s 61 body za 27 gólů a 34 přihrávek z 62 utkání. "Znamená to pro mě hodně a jsem za rekord šťastný. Ale teď se budu soustředit zase na další zápas," řekl Pettersson.
O výhře Canucks rozhodl bleskově už po 16 sekundách prodloužení Bo Horvat. V dresu poražených nebodoval útočník David Kämpf.

Pettersson vytvořil nováčkovský rekord Canucks

Vegas rozebrali domácí Sharks
V souboji českých útočníků Tomáše Hertla s Tomášem Noskem při utkání mezi San Jose Sharks a Vegas Golden Knights se neprosadil ani jeden z nich.
Výrazně větší důvod ke spokojenosti měl však Nosek, neboť finalista minulé sezony deklasoval Sharks na ledě arény SAP Center 7:3.
Zatímco Golden Knights si připsali devátou výhru z posledních 10 utkání, kdy podlehli pouze lídrovi Západní konference Calgary Flames, hokejisté San Jose v dostizích s Flames opět ztratili.
Hertl a spol. potřetí za sebou nebodovali, přestože ve všech zápasech hráli doma. Nejprve podlehli 2:4 Florida Panthers, poté stejným výsledkem i Nashville Predators.

Už po 30 sekundách přitom zasadil Vegas první úder Logan Couture, který se později prosadil ještě jednou. William Karlsson a Mark Stone se však postarali o rychlý obrat.
Joe Thornton v 10. minutě ještě vyrovnával na 2:2, ale zbytek duelu patřil hostům. V jejich dresu zazářili především čtyřbodoví Jonathan Marchessault (2+2) a Reilly Smith (1+3).

Sharks tak nevyužili šanci opět vystřídat Flames v čele a ztrácí bod, Golden Knights se přiblížili lídrovi na osm bodů.

Smith zakončil po parádní nahrávce od Karlssona

Jets vydřeli další výhru
Winnipeg Jets splnili povinnost, když uspěli na ledě jasně nejhoršího celku Západní konference Los Angeles Kings, ale pořádně se na úspěch nadřeli.
Po výsledku 3:2 si však nakonec připsali třetí úspěch v řadě, zatímco Kings vyšli potřetí za sebou naprázdno.
Zpočátku vše vypadalo na jasnou záležitost favorita, když se v první třetině prosadili během 65 sekund Kevin Hayes a Kyle Connor.
Brzy poté ale snížil Sean Walker a v polovině zápasu vyrovnal v početní výhodě Dustin Brown.
Poslední slovo měl nakonec Winnipeg, když už v čase 36:50 uzavřel gólový účet Tyler Myers.
Jets zaostávají na Západě jen o pět bodů za Calgary.