Carolina vyřadila Islanders a je ve finále konference

Carolina slaví poprvé od roku 2009 postup do finále Východní konference. Hurricanes porazili v pátek doma v PNC Areně v Raleighu New York Islanders stejně jako před dvěma dny 5:2 a poprvé v klubové historii ovládli sérii 4:0. Teď se mohou těšit na souboj s úspěšnějším z klání mezi Boston Bruins a Columbus Blue Jackets, který je zatím 2:2 na zápasy.

Carolina dosáhla na postup díky šestému vítězství v řadě a podruhé za sebou se musela obejít bez zraněného českého brankáře Petra Mrázka. Curtis McElhinney přispěl k úspěchu 26 zákroky a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.
Carolina Hurricanes - New York Islanders 5:2 (konečný stav série: 4:0)
Carolina útočí na druhý zisk Stanleyova poháru v dějinách Hurricanes/Hartford Whalers po triumfu z roku 2006 a ve 3. kole je počtvrté (dosud 2002, 2006 a 2009). Islanders v úvodním kole smetli 4:0 na zápasy Pittsburgh Penguins, ale proti Carolině naopak oni neuhráli ani jednu výhru.

Teravainen a McKegg skórovali během 66 sekund

"Kdykoliv jsme se v této sérii dostali na koně, oni dokázali odpovědět. Měli jsme nějaké šance, ale nedokázali jsme je využít. Byl to takový kotrmelec oproti prvnímu kolu. Soupeř odvedl skvělou práci," uznal kouč Islanders Barry Trotz, který loni dovedl k zisku Stanley Cupu Washington Capitals.
Islanders se dostali do vedení ve 3. minutě, kdy v přesilové hře překonal McElhinneyho z dorážky Mathew Barzal. Za 74 sekund se dočkali domácí také v početní výhodě vyrovnání. Pokus Sebastiana Aha Robin Lehner ještě zlikvidoval, ale obránce Adam Adam Pelech nešťastně zametl puk do vlastní branky.
V druhém dějství Carolina třemi góly rozhodla o osudu utkání. Nejdříve ve ve 23. minutě otočil skóre Teuvo Teravainen, který po ideální přihrávce Warrena Foegeleho z pravého kruhu zamířil do odkryté branky.
Za 66 sekund po střele Bretta Pesceho doklepl puk za Lehnera Greg McKegg a oslavil svůj premiérový gól v play off. Švédského gólmana, který inkasoval třikrát z 11 střel, nahradil Thomas Greiss. Ten po necelých pěti minutách kapituloval také.
Přihrávku Jordana Staala proměnil bekhendovým pokusem Justin Williams a připsal si jubilejní 100. bod v bojích o Stanleyův pohár. "Vlétli jsme na ně (ve druhé třetině) a naší snahu jsme brzy vyjádřili góly. McElhinney, jako vždy, což není překvapení, předvedl skvělé zákroky, když jsme to potřebovali," pochvaloval si Williams.
Sedmatřicetiletý kapitán Hurricanes si polepšil ve 151. utkání v play off na 39 branek a 61 asistencí. Je jediným hráčem v kádru Caroliny, který byl u triumfu v roce 2006. Na Stanleyův pohár dosáhl i v letech 2012 a 2014 s Los Angeles Kings.
V 56. minutě zvýšil už na 5:1 Andrei Svechnikov a výsledek zkorigoval 69 sekund před koncem Brock Nelson. Lehner ani na pátý pokus v kariéře nedokázal proti Carolině vychytat výhru. "Myslím, že jsme se všichni před zápasem cítili dobře. Jenže oni začali ve druhé třetině na ledě létat a to rozhodlo," prohlásil Lehner.
[Kompletní pokrytí série New Yorku s Carolinou]
McElhinney dovedl do vítězného konce i třetí duel poté, co musel zastoupit už ve 27. minutě nedělního druhého utkání Mrázka. Český gólman zůstává mimo hru se zraněním v dolní části těla. "Tušili jsme, že to bude vyrovnaný zápas. Bylo skvělé, že se nám podařilo dát nějaké góly navíc a šli jsme do třetí třetiny s náskokem," podotkl McElhinney.
Williams vítá pauzu před dalšími boji. "Odpočinek bude velice důležitý. V této části sezony to bude zbraň. My už jsme nechtěli znovu do New York, to je jasné," dodal Williams.