Pondělí nabídlo parádní obraty i zářícího McDavida

Velké věci se děly v pondělí v NHL během třetího hracího dne play off. Vegas Golden Knights i díky prvnímu gólu ve vyřazovacích bojích na nové adrese v podání Tomáše Hertla vyhráli úvodní souboj na ledě Dallas Stars. Boston Bruins po úvodní jasné výhře klopýtli doma s Toronto Maple Leafs, přestože zásluhou trefy Davida Pastrňáka po první třetině vedli.

Parádní obrat při cestě za druhým bodem v sérii předvedli Carolina Hurricanes. Ještě po polovině utkání ztráceli s New York Islanders 0:3, ale zvítězili nakonec 5:3. První střet mají za sebou také Edmonton Oilers a Los Angeles Kings, díky hattricku Zacha Hymana a hned pěti asistencím Connora McDavida vyhráli ofenzivně laděnou bitvu domácí po výsledku 7:4.

Hertl pomohl k úvodní výhře šampionů

Úvodní souboj očekávané série nejlepšího celku Východní konference s obhájci Stanley Cupu vyzněl na ledě American Airlines Center pro hostující Golden Knights, a to i díky Hertlově zásahu.

Hned po 83 sekundách poslal Golden Knights v přesilovce do vedení Mark Stone, v deváté minutě zvýšil Jonathan Marchessault. Za domácí odpověděl Jamie Benn, ale v 18. minutě uklidil Hertl v další početní výhodě pohotově kotouč do branky po pokusu Noaha Hanifina.

Za 38 sekund byli Stars, v jejichž sestavě nechyběl Radek Faksa, opět na dostřel, když se prosadil Jason Robertson. Brayden McNabb byl ve druhé části po druhé nahrávce večera v podání Jacka Eichela jediným úspěšným střelcem a hosté znovu vedli o dva góly. Mason Marchment v 52. minutě sice ještě vykřesal naději pro Dallas, ale další gól už nepadl.

Druhý duel série je na programu opět v Texasu v noci na čtvrtek 25. dubna (3:30 SELČ).

Vše o sérii Stars vs. Golden Knights

Sestřih: Dallas - Vegas 3:4

Pastrňáka předčil tříbodový Matthews

David Pastrňák a Auston Matthews se oba gólově prosadili v souboji dvou z nejvýraznějších hvězd ligy, po úvodním triumfu Bruins (5:1) se však mohli tentokrát radovat v TD Garden hosté. Toronto vydřelo vyrovnání série na 1:1 díky těsné výhře 3:2.

Po první třetině přitom vypadalo vše slibně pro Boston, jemuž pomohla do vedení 2:1 fantastická souhra Pavla Zachy s Pastrňákem. Zacha našel úchvatnou bekhendovou nahrávkou z otočky bez dívání Pastrňáka, který v čase 19:52 nezaváhal.

Jenže v závěru druhého dějství využil přesilovku John Tavares a v čase 52:06 přidal ke dvěma asistencím rozdílový zásah Matthews, suverénně nejlepší kanonýr základní části se 69 góly.

"Auston - gól a dvě asistence," řekl kouč vítězů Sheldon Keefe. "Ale jeho výkon byl dnes nad všechny statistiky. V mnoha ohledech ovlivnil hru v pro nás pozitivním způsobem. Jak pracoval a bojoval o úspěch, to bylo něco. Hrál tvrdě, fyzicky, po celém ledě se neustále snažil vybojovat puk."

Třetí utkání se odehraje v Torontu v noci na čtvrtek 25. dubna (1:00 SELČ).

Sestřih: Boston - Toronto 2:3

Famózní obrat Hurricanes

Carolina vyhrála úvodní duel série 3:1, a to i díky velkému přispění Martina Nečase, který si připsal gól a nahrávku. Druhý zápas v PNC Areně vypadal dlouho na úspěch hostujících Islanders, kteří ještě po odehrání 33 minut vedli díky trefám, jež obstarali Kyle Palmieri, Bo Horvat a Anders Lee, jasně 3:0.

I když český centr tentokrát bodově mlčel, přišel fantastický obrat a pět gólů domácích v řadě. Nejprve snížil do druhé přestávky v přesilovce Teuvo Teräväinen, pak následovala ve druhé polovině třetí třetiny čtyřbranková smršť v podání Hurricanes.

Seth Jarvis, jenž si připsal 1+2, přiblížil domácí na rozdíl jediného gólu. Sebastian Aho při hře bez gólmana v čase 57:45 vyrovnal, hned o devět sekund později položil hosty na lopatky Jordan Martinook. V závěru pak trefil prázdnou branku Jake Guentzel. Hostům nepomohlo ani 34 zákroků v podání Semjona Varlamova, brankář vítězů Frederik Andersen si jich připsal pouhých devět.

"Ve třetí třetině to byla vlna za vlnou," prohlásil Martinook. "Šli jsme po nich a nenechali jim absolutně vůbec nic. Právě to byl klíč."

Třetí zápas se odehraje na ledě Islanders v noci na pátek 26. dubna (1:30 SELČ).

Sestřih: Carolina - Islanders 5:3

Pětibodový McDavid a kanonýr Hyman

Celkem jedenáct gólů viděli diváci v edmontonské hale Rogers Place, kde domácí Oilers přivítali Los Angeles. Už v polovině utkání měl kanadský celek na své straně vedení 4:0.

Hosté se sice dvěma góly ještě před druhou přestávkou vrátili do hry, jenže nástup do třetí části patřil znovu domácím, kteří odskočili na 6:2 a bylo jasno. Skvělý večer prožili především tři tahouni vítězů: Hyman si připsal svůj první hattrick kariéry v play off a navrch přidal nahrávku, McDavid zažil první pětibodový duel ve vyřazovacích bojích a měl 0+5, bek Evan Bouchard za ním jen těsně zaostal s bilancí 0+4. Stuart Skinner přiložil ruku k dílu 33 zákroky.

"Byl to ale jen jeden zápas," upozornil Hyman. "Jasně, pomůže vám to v tom, že teď už na postup stačí jen tři další výhry namísto čtyř, ale musíme pokračovat dál a uhájit svůj led."

Strážce hostujícího brankoviště Cam Talbot inkasoval šestkrát, na kontě měl 38 úspěšných zásahů. Jeho dnešní náhradník David Rittich se do hry nedostal.

Druhý duel série je na programu opět v Edmontonu v noci na čtvrtek 25. dubna (4:00 SELČ).

Sestřih: Edmonton - Los Angeles 7:4