NYR vs CAR

Jak se to mohlo stát?

Otázka, která bude ještě dlouho zaměstnávat hlavy hráčů i fanoušků Carolina Hurricanes.

Tým českého útočníka Martina Nečase totiž v šestém utkání vedl nad New York Rangers 3:1 po dvou třetinách a byl na nejlepší cestě k bitvě číslo sedm. Hnala ho navíc zaplněná domácí aréna. Pak však přišel totální kolaps.

Hurricanes zkolabovali. Ve třetí části inkasovali čtyři góly a nakonec prohráli 3:5. To bolí... Takže mají po sezoně. A s nimi i Nečas, který vstřelil úvodní gól a poslal Carolinu do vedení 1:0.

Nečas se prosadil po Martinookově nahrávce a Hurricanes vedli

"Je třeba dát soupeři kredit. Jejich nejlepší hráči povstali, když to byla potřeba," uvedl Rod Brind'Amour, kouč Hurricanes.

Měl tím na mysli především Chrise Kreidera, který v závěrečné části zazářil hattrickem. K obratu zavelel ve 47. minutě, když se prosadil zblízka. Byl to gól, který domácí neměli dopustit. A také to dobře věděli.

"To se prostě nesmí stávat. Víme to. Není možné umožnit takovému mužstvu podobný gól," zlobil se trenér, jenž sice s Hurricanes pravidelně patří k favoritům na Stanley Cup, ale za posledních šest let to dotáhli maximálně do finále Východní konference. Sice dvakrát, ale to je pořád pro ambiciózní klub málo.

Nevyšel ani další pokus.

"Jejich nejlepší hráči za to vzali v poslední části," připustil Brind'Amour, někdejší kapitán, jenž s klubem slavil v roce 2006 Stanley Cup. Od té doby na něj Carolina čeká.

O nejslavnější sportovní trofej se naopak utkají Rangers. Buď s Florida Panthers, nebo Boston Bruins.

"Hodně to bolí. Nechcete soupeři dát život," smutnil brankář Frederik Andersen, jenž si připsal 19 zákroků. Ale při klíčovém gólu na 2:3 zaváhal. Puk měl pokrýt, což mu nevyšlo. "Myslel jsem si, že jsem to udělal, ale nedal jsem rukavici dolů. Chyba. Bylo to špatné načasování," litoval dánský gólman.

Právě tohle zaváhání nakoplo hosty, kteří spustili stíhací jízdu. A nakonec mohli slavit.

"Prostě si v kabině věříme. Máme důvěru jeden v druhého," uvedl Jacob Trouba, kapitán mužstvu z Manhattanu. "Víme, co je v nás. Chtěli jsme to dotáhnout."

Rangers se nenechali odradit ani tím, že po dvou třetinách to nebyl pro ně zrovna slibný stav. Hurricanes, kteří byli přitlačeni ke zdi, vedli 3:1. V tu chvíli se však projevil charakter hostů. "Věděli jsme, že máme ještě třetinu. Hodně hráčů se ukázalo," pochválil tým lídr Trouba.

Především Kreider, který nastřílel tři góly během pouhých devíti minut. "Nikdy jsme neměli pocit, že bychom byli mimo hru. Vždycky mluvíme o tom, že jsme odolná parta. A myslím si, že jsme to teď ukázali," uvedl Kreider, který celkem v play off zaznamenal 10 bodů (7+3).

Ofenzivní lídr Rangers se stal třetím hráčem v historii tradičního klubu, jemuž se podařilo připsat si hattrick v utkání, které mohlo rozhodnout o postupu. Je rovněž třetím hráčem, jenž zaznamenal hattrick během jedné třetiny v play off. Připojil se k VIP skupině, v níž jsou ikony - Mark Messier a Wayne Gretzky.

Kreider dal ve třetí třetině tři góly

"Byla to prostě gigantická poslední třetina," hodnotil Peter Laviolette, kouč Rangers. "Chris (Kreider) vzal na záda celý tým. A podařilo se mu to." Zkušený trenérský bard dovedl Rangers do finále Východní konference hned při první sezoně na střídačce.

Rangers gólově i výsledkově ovládli třetí třetinu i přesto, že na střely ji vyhráli domácí (16-10). Celkově byli střelecky aktivnější (36-24), ale ani to jim nebylo nic platné. Igor Šesťorkin, gólman Rangers, pochytal 33 střel.

Nečas poslal domácí do vedení, když se v 19. minutě objevil sám před brankou a krásně napálil puk pod horní tyčku. Potom předvedl svoje typické vítězné gesto. Když Sebastian Aho v polovině druhé části zvýšil na 3:1, mohlo se zdát, že Rangers budou muset záhy spustit prodej vstupenek na sedmý zápas v Madison Square Garden.

Ale Kreider jim takové starosti ušetřil.

"Měli jsme šanci, abychom navýšili vedení, ale to se nám nepodařilo," litoval ofenzivní lídr domácích Aho. "Kdokoliv dá takový gól, může z toho těžit. Což přesně se jim podařilo," připomněl finský útočník zlomovou trefu, která dodala soupeři energii.

Rangers se mohou těšit na finále konference.

Naopak Hurricanes mají po sezoně. Už mohou plánovat dovolené.