Hokejisti Vegas Golden Knights vo finále Západnej konferencie vyrovnali krok a výhrou 3:1 na ľade Winnipeg Jets preklopili výhodu domáceho prostredia na svoju stranu. Teraz sa ju budú snažiť udržať v dvoch domácich dueloch. Tomáš Tatar sa vrátil do zostavy a strelil gól, Jonathan Marchessault skóroval dvakrát.

Gólman Marc-Andre Fleury bol pre domácich neprekonateľný až do 48. minúty, keď mu zobral nulu Kyle Connor. Fleury si pripísal 30 zákrokov a bol vyhlásený za druhú hviezdu zápasu za Marchessaultom. Reilly Smith zaznamenal dve asistencie.
Winnipeg Jets - Vegas Golden Knights 1:3 (stav série: 1:1)
Jets s úvodným víťazstvom 4:2 v chrbtom boli spočiatku o niečo aktívnejší, ale hráči Vegas si trpezlivo počkali na svoje príležitosti. A tie prišli.
Ako prvý sa medzi strelcov v 14. minúte zapísal Tatar. Najprv síce zlyhal a potom, ako ho skvele našiel Shea Theodore, zblízka trafil len tyčku, ale bleskovo zareagoval na odrazený puk a pred gólmanom Connorom Hellebuyckom ho stihol upratať do bránky.
Tatar, ktorý tri predchádzajúce duely strávil na tribúne medzi náhradníkmi, tak splatil dôveru koučovi Gerardovi Gallantovi, ktorý ho poslal do hry namiesto Davida Perrona. Ten sa podľa Gallantových slov necítil dobre. Tatar sa vďaka tomu mohol prvýkrát strelecky presadiť v tohtoročnom play off.
"Je to úplne skvelé. Ale samozrejme, že jediné, o čo sa naozaj zaujímame, je víťazstvo," vyhlásil Tatar. "Toto je tímový šport. Bolo nádherné dať gól, ale hlavné je, že sme vyhrali a ukradli sme tak zápas vonku, čo môže byť dôležité pre vývoj série."
Tatar si pripísal prvý gól od 27. apríla 2015, keď sa ešte v drese Detroit Red Wings naposledy presadil v 6. zápase série prvého kola proti Tampa Bay Lightning.
Hostia už v 18. minúte pridali druhý gól, keď prvýkrát zasiahol do vývoja duelu Marchessault. Po veľkej chybe domácich v strednom pásme išiel sám na Hellebuycka a prestrelil ho bekhendom medzi betóny.
"Dnes môžeme byť s naším výkonom určite spokojní," ocenil tím Marchessault. "Vždy, keď našu partiu čaká dôležitý zápas, tak predvedieme dobrý výkon. Myslím si, že sme ukázali hokejovému svetu, že si zaslúžime tu hrať. A že sme schopní hrať proti najlepším tímom."
Po bezgólovej druhej časti sa v čase 47:17 dostali k slovu aj Jets, keď Connor v početnej výhode z veľkého uhlu nachytal Fleuryho. Nadšenie domácich z oživenia nádejí na zvrat ale Marchessault uťal už po 88 sekundách svojím šiestym gólom v tomto play off.
Znovu sa nestrážený dostal pred Hellebuycka, kde ho parádne našiel Smith a úspešný strelec sa mohol aj v tomto prípade radovať po bekhendovom zakončení.
Fleury už potom ostal do konca nepriestrelný aj napriek tomu, že Jets dlho riskovali s hrou bez gólmana. Zaznamenal tak už 71. výhru v play off a pridal sa k legendárnemu Jacquesovi Planteovi na deviatej priečke v histórii.
Jeho náprotivok Connor Hellebuyck stihol 25 zákrokov, ale tretiu porážku z posledných štyroch domácich zápasov neodvrátil.
"Je to jeden zápas, dôležitá je séria," odmietol porazeneckú náladu bek domácich Jacob Trouba. "Nemyslím si, že by niekto z nás panikáril. V takejto pozícii sme už boli. A séria je dlhá. Ideme do Vegas a vonkajšie zápasy máme radi. V predchádzajúcej sérii sa nám darilo v Nashville a pokúsime sa to zopakovať aj teraz."
"Odohrali sme dobrých 57 minút zápasu," doplnil kapitán Jets Blake Wheeler. "Tie zvyšné tri minúty nás pripravili o výsledok, súper v nich mohol dať štyri góly. Nabudúce musíme byť lepší," pripomenul dobrú pasáž Golden Knights v prvej tretine.
Do zostavy Golden Knights sa vrátil český útočník Tomáš Nosek, ktorý nehral od duelu číslo 4 na začiatku mája v predchádzajúcej sérii proti San Jose Sharks.
Ďalší zápas: Streda 16. mája (štvrtok 17. mája od 3:00 SELČ) v T-Mobile Arene vo Vegas.