111617WingsFlames4

Niečo podobné sa už v súčasnej NHL takmer nevidí. A o to väčší rozruch táto udalosť vyvolala.
Stredajší duel medzi Detroit Red Wings a Calgary Flames totiž ponúkol nezvyčajne rozsiahlu bitku. Mela na ľade sa strhla v 55. minúte za stavu 6:2 pre domácich Red Wings, ktorí nakoniec uštedrili kanadskému celku debakel 8:2.

Zápas tak bol bohatý nielen na góly, ale aj na vylúčenia. Rozhodcovia Kelly Sutherland a Kevin Pollock nakoniec rozdali dokopy 141 trestných minút - 74 ich inkasovali hráči Detroitu a 67 zástupcovia Calgary.
"Ako za starých čias. Myslím, že je to dobré pre hokej. Láka to divákov do hľadiska," komentoval to pre denník The Detroit News útočník Luke Witkowski.
Ten ako hlavná postava záverečného incidentu sám inkasoval 37 trestných minút a celé dianie odštartovala práve jeho bitka s obrancom Calgary Brettom Kulakom.

111617WingsFlames3

Podobné pästné súboje v NHL ostali aj napriek tomu, že vedenie ligy v posledných rokoch prísnejšími pravidlami bojuje proti zákernostiam a príliš tvrdej hre. Okrem toho z klubových súpisiek pomaly miznú aj klasickí bitkári.
Lenže tentoraz neostalo pri jednej potýčke muža proti mužovi.
Witkowski sa najskôr vybral na trestnú lavicu, ale rozhodcovia ho potom poslali do šatne s trestom do konca zápasu. A cestou z ľadu ho mladý útočník Matthew Tkachuk sekol hokejkou cez nohy a následne na Witkowskiho vyštartoval aj obranca Travis Hamonic.
To všetko vyvolalo hromadnú šarvátku a Hamonic pri nej dokonca skončil pod váhou Anthonyho Manthu na striedačke Detroitu, kde riešil situáciu aj čiarový rozhodca Scott Driscoll.
V strkanici ďalších hráčov, ktorí päste nepoužili, už potom nechýbali ani brankár Red Wings Jimmy Howard a gólman hostí Jon Gillies.

Flames_Fight

Jediný Slovák na ľade, ktorým bol útočník Detroitu Tomáš Tatar, sa do bitky nezapojil. Medzi mnohými potrestanými nefigurovali ani českí hokejisti Calgary Jaromír Jágr a Michael Frolík (domáci gólman Petr Mrázek ostal len na lavičke a forvarda Martina Frka vyradilo zranenie). Aj keď Frolík sa vo výmene názorov mihol.
"Niekto ma zozadu sekol cez nohu. To potom ešte veľmi zvýšilo emócie," opisoval dianie Witkowski.
Witkowski tak svojím zápisom pripomenul aj nie až takú dávnu históriu, keď sa v NHL okrem hokejových parád aj dosť 'mlátilo'.
Bitkou s Hamonicom totiž za gól, asistenciu a potýčku v jednom zápase zavŕšil takzvaný hetrik Gordieho Howea, legendy Red Wings. Štvrtý najproduktívnejší hráč histórie NHL 'tvrdil muziku' vo farbách Detroitu v rokoch 1946 až 1971 a hoci z dnešného pohľadu boli niektoré jeho incidenty už dosť za hranou, fanúšikovia chlapíka prezývaného Mr. Hockey milovali aj pre jeho ostré lakte.
"On (Hamonic) mi dával rany a ja som mal stále obe rukavice. Snažil som sa ho pritlačiť k striedačke, aby som bol schopný dať si dole aspoň jednu rukavicu. Dvere striedačky sa otvorili a my sme spadli dovnútra," opisoval Mantha, ktorý si okrem 25 trestných minút pripísal tri body za dva góly a jednu asistenciu, za čo bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.
Tkachuk bral celý incident ako zbytočné vyústenie úvodného ataku Witkowskiho.
"Wisniewski, alebo ako sa volá, bol ako delová guľa. Začal celý ten cirkus pár minút pred koncom. Celé to odštartoval a ja som do neho chcel len trochu strčiť a povedať mu, aby už vypadol z ľadu. On sa zase chcel zapojiť do ďalšej bitky. Stupídne," vyhlásil Tkachuk pre The Canadian Press.

Jeho tím tak dostal 'nakladačku' v skóre a nakoniec aj v pästných súbojoch.
V dnešnej NHL už veľa podobných okamihov nevidieť. Aj preto si túto ozvenu starých hokejových čias nejeden fanúšik užil.