Vegas Avance

Vegas Golden Knights sú prvým tímom, ktorý si zaistil postup do druhého kola play off. Tím z Nevady štvrtýkrát zdolal Chicago Blackhawks v piatom dueli série, ktorá sa po výhre 4:3 skončila výsledkom 4:1 na zápasy.

Montreal Canadiens neskórovali už v druhom dueli v rade a po prehre 0:2 s Philadelphia Flyers sú na pokraji vyradenia. Tomu sa naopak vyhli Washington Capitals, ktorí vďaka dvom gólom Alexa Ovečkina porazili New York Islanders 3:2 a prvýkrát v sérii zvíťazili. Dallas Stars zvládli piaty súboj s Calgary Flames a na postup do 2. kola im chýba už len jedno víťazstvo.

Golden Knights sú prví postupujúci

Dvakrát museli vymazávať manko, ale nakoniec ukoristili rozhodujúcu výhru. Hráči tímu Vegas Golden Knights zvládli piaty duel série proti Chicago Blackhawks a po triumfe 4:3 po výsledku 4:1 na zápasy postupujú do semifinále Západnej konferencie.

Blackhawks však bojovali do poslednej chvíle. Po 19 minútach hry dokonca viedli o dva góly, keď sa postupne presadili Jonathan Toews a Alex DeBrincat. Asistenciu pri prvom góle si pripísal útočník Dominik Kubalik, pre ktorého to bol ôsmy bod v tohtoročnom play off.

Ešte do úvodnej sirény znížil Max Pacioretty a len po 57 sekundách druhej časti vyrovnal skóre Mark Stone. Chicago však vzápätí znova odskočilo, keď Patrick Kane kľučkou do bekhendu oklamal brankára Robina Lehnera.

Blackhawks si však ani toto vedenie nedokázali udržať. V čase 27:28 totiž zužitkoval početnú výhodu obranca Alec Martinez a znova vrátil Vegas do zápasu.

Rozhodujúci moment duelu aj celej série nastal v čase 41:34. Jonathan Marchessault načasoval prihrávku do jazdy pre Alexa Tucha, ktorý bekhendom prekonal brankára Coreyho Crawforda.

Blackhawks sa na reakciu už nezmohli a sezóna sa pre nich končí. Golden Knights sú naopak prvým postupujúcim do prvého kola.

Piaty zápas: Vegas - Chicago 4:3

Hart vychytal druhú nulu v rade

Hokejistom Philadelphia Flyers chýba už len jedna výhra na to, aby postúpili do semifinále Východnej konferencie. V utorok v Scotiabank Arene v Toronte opäť zneutralizovali ofenzívu Montreal Canadiens a zvíťazili 2:0. Kľúčový podiel na tretej výhre mal znova brankár Carter Hart, ktorý pochytal všetkých 29 striel súpera mieriacich medzi tyče.

Štvrtý duel mal veľmi podobný priebeh ako ten predchádzajúci, ktorý Flyers ovládli vďaka rýchlemu gólu Jakuba Voráčka. Tentoraz si český útočník v siedmej minúte pripísal asistenciu pri krásnom góle Michaela Raffla, ktorému prihrávku na strelu do horného rohu adresoval Sean Couturier.

Zvyšok zápasu sa zmenil na márny boj kanadského tímu s precíznym Hartom, ktorý betónom vyrazil na tyčku aj delovku Jeffa Petryho. Tomas Tatar Harta neohrozil ani raz a skončil s dvomi zápornými bodmi v hodnotení plus/mínus.

Dvadsaťdvaročný brankár druhou nulou v rade prekonal aj výkon Michala Neuvirtha, ktorý v play off 2016 vydržal bez inkasovaného gólu 106:21 minúty. Rekord Flyers vo vyraďovacej časti však stále drží Brian Boucher, ktorý v roku 2000 udržal čisté konto 184 minút a 45 sekúnd.

S Hartom za chrbtom mali Flyers istotu a stačilo sa spoliehať na rýchle protiútoky. Keď v 38. minúte svojím druhým gólom vo vyraďovacej časti nachytal Careyho Pricea obranca Philippe Myers, šance Montrealu sa začali dosť výrazne znižovať.

Canadiens nedali gól ani pri hre bez brankára a trénerovi Flyers Alainovi Vigneaultovi mohli pokaziť radosť len nevýrazné presilovky (tentoraz tri), ktoré má Philadelphia najhoršie zo všetkých mužstiev v play off.

O svojom postupe môže rozhodnúť vo štvrtok od 2.00 SELČ. Hartova forma je v tejto chvíli hlavným argumentom.

Ovečkin uchránil Capitals od pohromy

Balansovali na hrane vyradenia, ale v ťažkej chvíli hokejistov Washington Capitals zachránil kapitán. Útočník Alex Ovechkin dvomi gólmi riadil otočku a triumf 3:2 nad New York Islanders. Capitals napriek tomu v sérii prehrávajú 1:3 na zápasy.

Prvá tretina štvrtého duelu sa pritom niesla v rovnakom duchu ako tri predchádzajúce bitky. Islanders boli lepší a veľmi rýchlo sa to prejavilo aj na skóre.

V čase 3:50 udrel útočník Jean-Gabriel Pageau, o necelých šesť minút neskôr sa presadil Mathew Barzal a s akciami mužstva z hlavného mesta Spojených štátov to vyzeralo veľmi zle.

Štvrtý zápas: Capitals - Islanders 3:2

Capitals dokázali v čase 23:35 znížiť, keď sa po krásnej individuálne akcii presadil Evgeny Kuznetsov. Potom sa už do práce pustil Ovečkin.

Ruský reprezentant v čase 25:29 zužitkoval prihrávku Johna Carlsona a svojou obľúbenou strelou z ľavého kruhu prekonal brankára Semjona Varlamova.

V úvode poslednej tretiny Ovečkin udrel druhýkrát, keď vypálil z pravej strany do vzdialenejšieho horného rohu.

"Keď budeme hrať takto, tak si myslím, že máme celkom dobrú šancu na to, aby sa nám ten comeback podaril," verí Ovečkin. "Ale musíme na to ísť postupne, sústrediť sa len na najbližší zápas, ktorý je pred nami. Toto je len jedna výhra, nabudúce sa musíme snažiť pridať ďalšiu."

Islanders sa hnali za víťazstvom, ale brankára Bradena Holtbyho už tretíkrát neprekonali. Kanadský gólman, ktorý si pripísal aj jednu asistenciu, sa tak stal úplne prvým strážcom bránkoviska v histórii Capitals, ktorý v play off nazbieral 50 výhier.

Nádeje na postup Washingtonu do konferenčného semifinále teda stále žijú. V hre tak ostáva aj slovenský forvard Richard Panik, ktorý v utorok na Varlamova vypálil dve strely. Obranca Martin Fehervary do duelu nezasiahol.

Piaty zápas série sa odohrá v noci na piatok.

Klingberg priblížil Dallas k postupu

Hráči tímu Dallas Stars zrobili asi kľúčový krok smerom k postupu do semifinále Západnej konferencie, keď v zápase číslo päť s Calgary Flames zvíťazili 2:1 a ujali sa vedenia 3:2 na zápasy.

"Teraz sa však musíme sústrediť na ďalší duel. Vyhrať štvrtý zápas v sérii je vždy najťažšie," zdôraznil kapitán Jamie Benn. "Očakávam, že Calgary zo seba dostane to najlepšie."

Dallas vstúpil do štvrtého duelu série výrazne lepšie. Od prvého vhadzovania diktoval tempo hry, bol strelecky aktívnejší a vo všetkých smeroch výraznejší.

V čase 10:13 sa zaslúžene dostal do vedenia, keď Benn po prihrávke Tylera Seguina zakončil rýchly výpad vo vlastnom oslabení.

Flames však o chvíľu dokázali vyrovnať. Po relatívne nenápadne pôsobiacej akcii si urobil priestor na zakončenie Mikael Backlund a presnou strelou prekonal brankára Antona Chudobina.

Piaty zápas: Dallas - Calgary 2:1

V druhej časti boli Stars znova strelecky aktívnejší, ale skóre sa nezmenilo. Víťazný gól Dallas strelil až v úvode poslednej tretiny. Mattias Janmark s pukom elegantne vykorčuľoval od mantinelu a našiel Johna Klingberga, ktorý z pravého kruhu prekonal Cama Talbota.

"Mattias odviedol skvelú prácu," ocenil švédsky obranca. "Mal som na strelu dosť priestoru a neskôr aj s trochou šťastia skončila v bránke. Chceli sme čo najviac času stráviť v útočnom pásme, čo sa nám podarilo."

Dallas má tak na dostrel postup, musí pridať už len jednu výhru. V histórii NHL zvládlo postúpiť z vedenia 3:2 na zápasy až 78,4 percent všetkých tímov.

Spokojný s víťazstvom bol aj slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý si v zápase pripísal dve strely a dva hity.

Duel číslo päť je na programe v noci zo štvrtka na piatok.