Hokejisti Philadelphia Flyers a Vancouver Canucks ani druhýkrát nedovolili svojim súperom zavŕšiť postup do finále konferencií a vybojovali si rozhodujúce siedme zápasy 2. kola play off.

Vo Východnej konferencii v Toronte tím z Pensylvánie druhýkrát za sebou vyhral po predĺžení a o výhre nad New York Islanders 5:4 rozhodol v čase 95:03 ruský obranca Ivan Provorov. Flyers povzbudil aj návrat útočníka Oskara Lindbloma, ktorý bojoval so vzácnou formou rakoviny. Jediný zostávajúci kanadský zástupca v play off v Edmontone porazil Vegas Golden Knights 4:0. Brankár Thatcher Demko vďaka 48 zákrokom vychytal nulu.
Provorov rozuzlil drámu
Flyers v polovici úvodného dejstva rýchlo získali dvojgólový náskok. V čase 10:16 Kevin Hayes z pozície medzi kruhmi zakončil kombináciu s Robertom Häggom a Travisom Konecnym. Po 96 sekundách po prihrávke Jakuba Voráčka dokonal ďalší rýchly protiútok James van Riemsdyk.
V 17. minúte zahájil obrat Islanders Derick Brassard, ktorý len tri sekundy po skončení početnej výhody usmernil za Cartera Harta pokus Devona Toewsa.
"Vyhrali sme už aj ďalšie dva zápasy v predĺžení, takže pre nás v kabíne bola jasná správa, že nemáme nič meniť a musíme len hrať našu hru. Presne to sme urobili," povedal Hart a pripomenul, že Philadelphia získala všetky tri úspechy v sérii po predĺžení.

Po 84 sekundách druhej tretiny bolo vyrovnané, keď Matt Martin prestrelil brankára Flyers medzi betóny. Flyers nepomohla odvrátiť gólu ani trénerská výzva. Casey Cizikas v páde rozhodol Harta, ale bolo to po predchádzajúcom kontakte s obrancom Justinom Braunom.
V čase 23:06 navyše Islanders za neúspešný pokus o preskúmanie platnosti gólu vyťažili vedenie. Strelu Mathewa Barzala z pravej strany Hart vyrazil na ľavý kruh pred Andersa Leeho, ktorý trafil odkrytú časť bránky.
Flyers odpovedali v 34. minúte, keď sa po strele Nicolasa Aubeho-Kubela z dorážky presadil Michael Raffl. Tím z Long Islandu sa 30 sekúnd pred druhou pauzou opäť dostal o krok bližšie k svojmu vytúženému prvému postupu do finále konferencie od roku 1993. Travis Sanheim najskôr stratil puk a Barzal navyše cez jeho clonu prestrelil Harta z ľavého kruhu.
V polovici tretej tretiny len tri sekundy po skončení oslabenia vyrovnal z úniku Scott Laughton, ktorý prekonal Varlamova blafákom do bekhendu. Dôležitý gól si pripísal po tom, ako rozhodol utorkový duel (4:3 po predĺžení) v čase 72:20.
Napriek šanciam na oboch stranách predĺženie trvalo ďalších 35 minút a tri sekundy, kým sa o siedmy duel po postaral Provorov. Z pozície medzi kruhmi prekonal Varlamova cez tieniaceho Raffla, ktorého bez zlomenej hokejky bránil Scott Mayfield. Tampa Bay Lightning si tak na svojho soka vo finále Východnej konferencie ešte musia počkať.

V drese Flyers si na ľade užil výhru aj švédsky útočník Oskar Lindblom, ktorý nastúpil dva mesiace po ukončení liečby Ewingovej choroby, vzácnej rakoviny kostí. Dvadsaťštyriročný Lindblom nehral od 7. decembra a správa o jeho zdravotných problémoch bola zverejnená o šesť dní neskôr. Liečbu ukončil 2. júla a 11. augusta sa pripojil k tímu v Toronte. V zápase na ľade strávil 17 a pol minúty.
"Počas celej chemoterapie som sa snažil myslieť pozitívne. Vedel som, že raz budem hrať, len som netušil, kedy to bude. Dnes bol ten deň a ja som bol šťastný, že som bol s chlapcami opäť na ľade," vyhlásil Lindblom, ktorý už pred minulými dvomi duelmi absolvoval s tímom pred začiatkom korčuľovanie, ale nakoniec sa do zostavy nedostal.
V zostave Flyers naopak chýbal center Sean Couturier, ktorý sa v minulom dueli zranil po kolízii s Barzalom.
Rozhodujúca bitka sa v Scotiabank Arene začne v noci zo soboty na nedeľu o 1.30 SELČ.

Demko vynuloval Vegas
Americký brankár Thatcher Demko pokračuje v úspešnom záskoku v bránke Canucks za jednotku Jacoba Markströma, ktorý je oficiálne nespôsobilý hrať. V utorok rodák zo San Diega vo svojom úplne prvom štarte v play off vychytal výhru 2:1 a v dueli číslo 6 zvládol dokonca 48 úspešných zákrokov a čisté konto.
"Moja práca sa nemení bez ohľadu na skóre. Snažím sa udržať puky mimo bránky. Nezáleží na tom, či vedieme 1:0, prehrávame 0:1 alebo máme trojgólový náskok. Ja len chytám a snažím sa pomôcť tímu vyhrať," povedal Demko.
Demko sa so svojimi spoluhráčmi radoval z vedenia už v 3. minúte, keď spoza bránky šikovne vykorčuľoval Jake Virtanen a zasunul puk za Robina Lehnera. Výhru potom Canucks poistili tromi gólmi v záverečnej časti.
Po 63 sekundách od druhej prestávky sa z pravého kruhu presadil J.T. Miller. V 49. minúte pri hre štyroch na štyroch Lehnera prekonal obranca Quinn Hughes. V čase 55:22 pri hre Golden Knights bez brankára spečatil výsledok kapitán Vancouveru Bo Horvat, ktorý si vďaka 10. gólu upevnil vedenie v tabuľke strelcov play off.
"Teraz nie je čas na frustráciu. Aby sme postúpili, musíme vyhrať jeden zápas. Musíme sa koncentrovať na to, aby sme sa pripravili na zajtra a podali taký výkon, ktorý nás privedie k úspechu," vyhlásil tréner Vegas Peter DeBoer.

Šiesty zápas: Vancouver - Vegas 4:0

Siedmy zápas sa v Rogers Place začne v noci z piatka na sobotu o 3.00 SELČ. Určený bol aj čas súboja medzi Colorado Avalanche a Dallas Stars, ktorý sa v Edmotone začne o päť hodín skôr.
Tímy, ktoré v sériách play off viedli 3:1 na zápasy, majú historickú bilanciu úspešného zavŕšenia postupu 285-29, teda 90,8 percenta. V tejto sezóne sa to zatiaľ podarilo v siedmich zo siedmich prípadov.
Mužstvá, ktorým sa pri manku 1:3 v sérii podarilo vyhrať zápasy 5 a 6, však majú jemne kladnú úspešnosť v dotiahnutí svojej snahy až do postupového konca. Ich bilancia je 29-28 (50,8 percenta). Tento rok ju môžu vylepšiť Canucks, Flyers aj Avalanche, ktorí tiež útočia na tretiu výhru v rade.