CernakSKRoundup522

Slovenský obranca Erik Cernak dvomi asistenciami pomohol tímu Tampa Bay Lightning k víťazstvu nad Florida Panthers, ktorých obhajcovia Stanley Cupu rozstrieľali 6:2 a v sérii 1. kola tak pridali tretiu výhru. Štyri body si pripísali Alex Killorn a Nikita Kucherov, ktorý sa v tretej tretine zranil a duel nedohral. V ďalšom sobotnom popoludňajšom dueli uspeli New York Islanders, ktorí po výhre 4:1 vyrovnali sériu s Pittsburgh Penguins na 2:2 na zápasy.

Jeden triumf od postupu sú aj Vegas Golden Knights, ktorí uspeli na ľade Minnesota Wild a rovnako ako Lightning vedú 3:1 na zápasy. Toronto Maple Leafs sa vďaka víťazstvu 5:1 nad Montreal Canadiens radovali pvrýkrát v sérii.
Tampa Bay Lightning - Florida Panthers 6:2 (stav série 3:1)
Obhajcovia Stanley Cupu sú blízko postupu do 2. kola tohtoročného play off. Hokejisti Tampa Bay Lightning aj vďaka dvom prihrávkam slovenského beka Erika Černáka zdolali Florida Panthers 6:2 a v sérii na štyri víťazné duely vedú 3:1 na zápasy. Prvý mečbal môžu premeniť v pondelok na ľade súpera.
Hrdinami sobotného duelu boli štvorbodoví útočníci Alex Killorn a Nikita Kucherov. Prvý si pripísal dva góly a dve asistencie, druhý gól a tri prihrávky. Dvomi bodmi (1+1) pomohol víťazom Anthony Cirelli a raz skórovali Ondrej Palat a Yanni Gourde. Kapitán Steven Stamkos rovnako ako Černák zaznamenal dve asistencie a brankár Andrei Vasilevskiy predviedol 39 úspešných zákrokov.

Kučerov ku gólu pridal aj tri prihrávky

Za Panthers sa presadil Jonathan Huberdeau, ktorý potom aj prihral na gól Cartera Verhaegheho. V bránkovisku sa vystriedali obaja brankári: štartoval Sergei Bobrovsky, ktorý po piatom góle súpera zo 14 striel prepustil miesto Chrisovi Driedgerovi. Ten v priebehu ďalších 31 minút chytil 11 z 12 striel.
Tampa rozhodla o prvom víťazstve domáceho tímu v tejto sérii už v prvej tretine, v ktorej dala tri góly. Cirelli najprv aj po asistencii Černáka a chybe Radka Gudasa, ktorý ho nechal voľného, ušiel do samostatného úniku a proti Bobrovskému ho suverénne premenil. O štyri a pol minúty neskôr sa Gourde presadil presným tečom nahodenia Kučerova.

Cirelli otvoril skóre s pomocou Černáka

Kučerov však duel nedohral kvôli zraneniu v dolnej časti tela, ktoré mu 10 minút pred koncom sekaním spôsobil Anthony Duclair. Ruský forvard odišiel z ľadu bolestivo schúlený držiac sa za ľavé koleno a do ďalšieho diania už nezasiahol.
Na tento gól ešte v 9. minúte dokázal rýchlo odpovedať Huberdeau, ktorý presnou strelou od brvno využil presilovku, ale ceste puku do bránky nezabránil ani tigrí skok Vasilevského. Lightning však tri a štvrť minúty pred koncom tretiny upokojil Palát, ktorý jemným tečom usmernil Černákovu strelu od modrej.
Ak Panthers počas prestávky plánovali odpor, tak ho v tretej tretine rýchlo zrušil Killorn. Presadil sa dvakrát v priebehu minúty a 34 sekúnd a v čase 27:15 bolo prakticky rozhodnuté. Nič na tom nezmenil ani ďalší presilovkový gól Floridy, ktorý dal Verhaege 75 sekúnd pred druhou sirénou.

Palát tečoval Černákovu delovku

Prípadnú snahu o dramatizáciu totiž odmietol Kučerov, ktorý v 5. minúte korunoval svoj skvelý výkon gólom a spečatil stav na konečných 6:2. Vzhľadom na pomer striel 41-26 to bolo pre hostí možno až príliš kruté skóre.
"Myslím si, že sme si zaslúžili lepší výsledok, ale hrá sa na góly a tie dokázal dať súper," pokrčil plecami center Panthers Aleksander Barkov. "Sme chrbtom k múru, takže musíme zabrať a zabojovať o návrat do série. Nič iné nám teraz neostáva."
New York Islanders - Pittsburgh Penguins 4:1 (stav série 2:2)
Iľja Sorokin 29 zákrokmi istil výhru nad Pittsburghom, vďaka ktorej Islanders vyrovnali sériu na 2:2. Pre ruského nováčika to bola druhá výhra v 1. kole play off, pretože uspel aj v úvodnom dueli (4:3 po predlžení). Ďalšie dva zápasy, ktoré odchytal uzdravený Semyon Varlamov, Newyorčania prehrali.
K sobotnému víťazstvu na domácom ľade výrazne prispeli aj obranca Ryan Pulock a forvard Oliver Wahlstrom, ktorí si obaja pripísali gól aj prihrávku. Center Mathew Barzal mal dve asistencie, ďalšie góly víťazov dali Josh Bailey a Jordan Eberle.
Za Penguins sa až dve minúty pred koncom presadil Zach Aston-Reese, Tristan Jarry chytil 23 striel. Sidney Crosby tretíkrát za sebou nebodoval.
V herne vyrovnanom dueli sa domáci dostali do vedenia vďaka dvom gólom v druhej tretine. Duel sa však lámal až na začiatku tej tretej, keď mohli hrať Penguins presilovku, ale namiesto toho dvomi rýchlymi vylúčeniami ponúkli výhodu štyroch a potom aj piatich proti trom súperovi, ktorý to využil a skóroval dvakrát v priebehu 24 sekúnd.
"Mali sme príliš veľa vylúčených. Nemôžeme ich tak často nechať hrať presilovky, pretože nás to stálo zápas," ľutoval center Penguins Evgeni Malkin, ktorý bol na trestnej lavici trikrát. "Samozrejme, že sa to týka aj mňa. Oni sa nám snažia dostať pod kožu, dosť nás provokujú. Musím si na to dávať väčší pozor a vyhnúť sa zbytočným vylúčeniam. Potrebujeme hrať s pukom. Oni hrajú dôrazne, ale my musíme hrať múdro."
Piaty duel série sa hrá v pondelok v Pittsburghu.
"Všetci musíme byť pripravení," nabádal obranca Pittsburghu Brian Dumoulin. "Dokážeme hrať pod tlakom, poznáme ich taktiku. Musíme byť disciplinovanejší a udržať sa v oslabení. Ak sa nám to doma podarí, tak sa môžeme rozbehnúť. Diváci nás podporia a môžeme využiť ich energiu."
Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens 5:1 (stav série 1:1)
Víťaz Scotia Severnej divízie odpovedal na štvrtkovú porážku 1:2 a Maple Leafs tak ukončili sériu deviatich prehier s Canadiens v play off za sebou. Radovali sa prvýkrát od šiesteho zápasu finálovej série z roku 1967, keď Toronto naposledy získalo Stanley Cup.
Domáci nastúpili bez kapitána Johna Tavaresa, ktorý v úvodnom súboji utrpel otras mozgu a zranil si koleno, takže je na nešpecifikovaný čas mimo hry. Zažiaril najlepší strelec základnej časti Auston Matthews, ktorý si pripísal tri body za gól a dve asistencie.
"Znamená to veľmi veľa nielen pre chlapcov, ale aj pre Johna. Je dôležitou súčasťou tohto tímu, je to náš líder. Myslím si, že naša odpoveď na niečo také desivé a vážne, čo sa stalo v minulom zápase, bola neuveriteľná," povedal Matthews o Tavaresovom zranení.
Ako prví sa však presadili Canadiens. V ôsmej minúte z dorážky skóroval Jesperi Kotkaniemi a dvadsaťročná trojka draftu 2018 sa tak uviedla späť v zostave, pretože prvý súboj série strávila na tribúne. Bola to však jediná situácia, keď brankár Jack Campbell inkasoval. Inak pochytal 22 striel a Kotkaniemi skóroval prvýkrát po 25 zápasoch.
Carey Price, ktorý si pripísal 29 úspešných zákrokov a prvý gól dostal v čase 12:25, keď Jason Spezza po prihrávke Zacha Bogosiana zamieril z pravého kruhu presne na bližšiu tyčku.
V 26. minúte po rýchlom brejku brankár Montrealu vyrazil strelu Justina Holla pred Matthewsa, ktorý po 41 góloch z 52 duelov základnej časti otvoril svoj účet aj v tohtoročnom play off.
V 34. minúte poistil náskok obranca Rasmus Sandin, ktorý vo svojom druhom dueli play off premiérovo skóroval. Canadiens skúsili trénerskú výzvu kvôli údajnému ataku brankára, ale gól platil.
"Vôbec som nevedel, kvôli čomu bola tá výzva, ale dúfal som, že gól uznajú," uviedol Sandin, ktorý skóroval prvýkrát od 27. januára 2020. "Bol som trochu nervózny, pretože som sa skoro rok a pol nepresadil. Aj preto som si veľmi želal, aby ten gól platil a bol som nesmierne šťastný, keď ho uznali."
Krátko pred polovicou tretej tretiny domáci udreli v početnej výhode. Matthewsova strela sa od pravej tyčky odrazila k Williamovi Nylanderovi, ktorý z ľavého kruhu upravil na 4:1. Alex Kerfoot 83 sekúnd pred koncom zavŕšil výsledok počas hry hostí bez brankára.
Tretí zápas sa hrá v pondelok (utorok 1:00 SEĽČ) v montrealskej hale Bell Centre.
Minnesota Wild - Vegas Golden Knights 0:4 (stav série 1:3)
Golden Knight po prehre v prvom zápase na domácom ľade uspeli proti Wild tretíkrát za sebou a v Honda Západnej konferencii ich rovnako ako Colorado Avalanche v súboji so St. Louis Blues delí od postupu už len jedna výhra.
Wild si opäť vylámali zuby na brankárovi Marcovi-Andrem Fleurym, ktorý si vďaka 35 úspešným zákrokom pripísal prvé čisté konto v sérii. Pre tridsaťšesťročného trojnásobného víťaza Stanley Cupu s Pittsburgh Penguins to bola 16. nula v play off NHL.
V štyroch dueloch 1. kola proti Minnesota celkovo inkasoval len štyrikrát zo 116 striel. "Cítim sa dobre. Naša defenzíva mi veľmi pomáha," podotkol Fleury.
Jeho náprotivok Cam Talbot prvýkrát inkasoval v polovici úvodného dejstva. Nicolas Roy sa rozbehol s pukom spoza vlastnej bránky, v strednom pásme si ho vymenil s Keeganom Kolesarom a strelou z pravého kruhu otvoril skóre.
Už po 19 sekundách sa síce domáci radovali z vyrovnania, ale gól Joela Erikssona Eka po trénerskej výzve nebol uznaný, pretože Marcus Foligno v bránkovisku atakoval Fleuryho.
V 30. minúte zaistil Golden Kngihts dvojgólový rozdiel Alex Tuch, ktorý uspel tvárou v tvár Talbotovi. Po polovici zápasu zase Mark Stone vo vlastnom oslabení blafákom do bekhendu potvrdil produktivitu Golden Knights. Tí vyslali na bránku len 18 striel, ale duel aj tak ovládli 4:0. Počas hry Wild bez brankára sa druhýkrát v zápase zapísal medzi strelcov Roy.
Piaty duel série sa bude hrať v T-Mobile Arene v Las Vegas v pondelok (v utorok o 4:30 SELČ).
Slováci v akcii
Erik Cernak (Tampa Bay Lightning): 0+2, 3 strely, 3 hity, 1 blok, bilancia 2 kladné body, 2 trestné minúty, čas na ľade 19:06
Tomas Tatar (Montreal Canadiens): 0+0, 0 striel, bilancia 1 záporný bod, 3 hity, čas na ľade 11:27