Panik

Slovenský útočník Richard Pánik sa v pondelkovom programe NHL asistenciou podieľal na výhre Chicago Blackhawks nad Anaheim Ducks 7:3. Hráčom večera bol však jednoznačne Alex DeBrincat. Mladý útočník zaznamenal v drese Chicaga štyri body za hetrik a asistenciu. Pittsburgh Penguins sa po divokej prestrelke tešili z víťazstva po predĺžení v pensylvánskom derby proti Philadelphia Flyers, ktorí prehrali ôsmykrát za sebou. Florida Panthers tesne zdolali New Jersey Devils, Winnipeg Jets naopak nastrieľali Minnesota Wild sedem gólov.

Chicago Blackhawks - Anaheim Ducks 7:3
DeBrincat, devätnásťročný forvard, ktorého si Blackhawks vybrali v minuloročnom drafte ako 39. hráča celkového poradia, zažíva skvelú debutovú sezónu. Za 23 odohraných zápasov nazbieral už 17 bodov, keď strelil 10 gólov a pri ďalších siedmich asistoval.
Pokým v predchádzajúcich dvoch vystúpeniach sa bodovo odmlčal, tentoraz prišla explózia. Na hetrik mu stačilo päť striel na bránku a mal ho na konte už v čase 34:14, keď v presilovke zvýšil vedenie domácich Blackhawks už na 6:2. Patrick Kane prispel troma asistenciami.
Pánik si spolu s Janom Ruttom pripísal asistenciu pri góle Brandona Saada, ktorým domáci forvard zvýšil v 19. minúte už na 3:0 pre Chicago. Rodák z Martina zaznamenal svoj štrnásty bod v sezóne po troch zápasoch, v ktorých vyšiel naprázdno. Blackhawks predĺžili svoju bodovú sériu na päť zápasov, štyri z nich vyhrali a tretíkrát za posledných šesť vystúpení nastrieľali aspoň päť gólov.
"Bolo to pekné. Puky sa dnes skrátka odrážali mojím smerom," pochvaľoval si DeBrincat. "Chlapci sa mi párkrát snažili prihrať do šance, ale potom prišla tá prihrávka od Kanea, ktorá bola skvelá," ocenil DeBrincat prečíslenie dvoch na jedného, po ktorom zavŕšil svoj prvý hetrik v NHL.

Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 5:4 po predĺžení
Hráči Philadelphia Flyers si pripísali už ôsmu porážku za sebou, hoci jednogólové manko po prvej tretine dokázali do druhej prestávky premeniť na vedenie 3:1.
Nakoniec to bolo málo aj napriek tomu, že Michael Raffl vrátil tímu v čase 56:19 vedenie gólom na 4:3. Len 64 sekúnd pred vypršaním riadneho hracieho času totiž Jake Guentzel vyrovnal svojím druhým gólom v zápase a išlo sa do predĺženia.
V ňom sa už len potvrdilo, že rozhodovanie o víťazovi zápasu nad rámec normálneho hracieho času je pre Flyers v prebiehajúcom ročníku nočnou morou. Philadelphia touto cestou uspela len v prvom prípade na ľade Anaheimu, následne súboj o druhý bod sedemkrát v rade prehrala, z toho päťkrát (a z toho trikrát výsledkom 4:5) sa jej to stalo počas aktuálnej série prehier.
Aj keď hostia strelili štyri góly, český útočník Jakub Voráček prišiel o výbornú bodovú sériu piatich zápasov, v ktorých nazbieral osem bodov za tri góly a päť prihrávok. Hoci päťkrát mieril medzi tyče, končil zápas s bilanciou troch záporných bodov v hodnotení účasti na ľade.

Winnipeg Jets - Minnesota Wild 7:2
Len o gól menej než v Chicagu padlo v Bell MTS Place vo Winnipegu, kde domáci Jets päťgólovým rozdielom deklasovali tím Minnesota Wild. Hostia, ktorí pomerne nedávno odohrali tri duely za sebou bez inkasovaného gólu, tak dostali 13 gólov za posledné dva zápasy, keďže predchádzajúce vystúpenie na ľade St. Louis sa pre nich skončilo prehrou 3:6.
Wild mali pritom duel v Manitobe skvele rozohraný a po 14 odohraných minútach by asi len málokto vsadil na drvivú výhru domácich. V tom čase totiž Minnesota viedla už 2:0, keď trinásty raz v sezóne trafil Jason Zucker a potom ho nasledoval aj Chris Stewart.
Ale ešte do prvej prestávky bolo vyrovnané. Stav 2:2 síce vydržal do polovice zápasu, ale potom sa duel zmenil na jednoznačnú výhru Jets, ktorí v jeho druhej polovici dokázali nastrieľať päť gólov.
Všetkých sedem pukov lovil zo siete Alex Stalock, na ktorého mierilo 28 striel. Trojbodový večer zažila hneď trojica domácich hráčov: Mark Scheifele, Kyle Connor a Blake Wheeler si zhodne pripísali po góle a dvoch asistenciách.

Montreal Canadiens - Columbus Blue Jackets 3:1
Canadiens po sérii piatich porážok druhýkrát za sebou vyhrali. Blue Jackets sa naopak skončila úspešná šnúra šiestich víťazstiev, ktorou zareagovali na štvorzápasovú sériu prehier.
Hlavnú zásluhu na tom mal Carey Price, ktorý v Bell Centre predviedol 37 úspešných zákrokov a úplne prvýkrát v sezóne si mohol vychutnať dve výhry za sebou. Uspel tak aj v druhom zápase po návrate do zostavy a desaťzápasovej pauze kvôli zraneniu v dolnej časti tela.
V sobotu Price vychytal víťazstvo 3:0 nad Buffalom a predviedol podobne skvelý výkon, keď si pripísal 36 zákrokov. Jeho náprotivok Sergei Bobrovsky inkasoval dvakrát z 27 striel, ale oba góly dostal v prvých deviatich minútach, keď Montreal vykročil za dvojbodovým ziskom.
"Dnes na seba narazili možno dvaja najlepší brankári sveta. A keď si v takom zápase vypracujete dvojgólové vedenie, je ťažké s tým niečo urobiť," uviedol Brendan Gallagher, ktorý otvoril skóre.

New Jersey Devils - Florida Panthers 2:3
Hosťujúci Panthers oslávili tesnú výhru a s nimi aj ostrieľaný gólman Roberto Luongo , ktorý si pripísal 23 úspešných zákrokov. Pre tridsaťosemročného Luonga išlo o zásadný okamih, pretože sa stal ešte len druhým brankárom v histórii NHL, ktorý si pripísal aspoň 200 výhier v dvoch kluboch.
S Panthers ich teraz má rovných 200, predtým vychytal 252 víťazstiev ako hráč Vancouver Canucks. V tomto smere bol lepší len Patrick Roy s 289 výhrami v Montreale, ku ktorým pridal ďalšiu porciu 262 zápasov s úspešným koncom v bránkovisku Colorado Avalanche.
"Som teraz trošku mimo rytmu, tak sa len snažím denne sústrediť na to, aby som chytal najlepšie ako som schopný. Keď sa vám toto darí, dávate tým svojmu tímu šancu vyhrať. A potom prichádza aj víťazstvo a podobné míľniky," vyhlásil Luongo. "Je pekné niečo také dosiahnuť, ale hlavným cieľom je účasť v play off."

1. Alex DeBrincat (CHI): 3 góly, 1 asistencia, plus/mínus 3, 5 striel, čas na ľade 15:01, prvý hetrik v NHL
2. Jake Guentzel (PIT): 2 góly, 1 asistencia, plus/mínus 1, 6 striel, čas na ľade 16:37
3. Carey Price (MTL): 1 inkasovaný gól, 37 úspešných zákrokov