SK Recap 5 9

Colorado Avalanche najrýchlejším možným spôsobom prešli cez 1.kolo play off NHL a vyradili Nashville Predators 4:0 na zápasy. Krok od posunu do ďalšej fázy sú Pittsburgh Penguins, ktorí doma vyhrali nad New York Rangers 7:2 a vedú 3:1 na zápasy. Ďalšie dve série sú po pondelkových štvrtých zápasoch vyrovnané. Florida Panthers nepustili do dvojzápasového vedenia Washington Capitals a vyhrali na ich ľade 3:2 po predĺžení. Calgary Flames vonku uspeli po výsledku 4:1 proti Dallas Stars 4:1.

Colorado potvrdilo postup
Aj štvrtý duel za Colorado odchytal brankár Pavel Francouz, ktorý minule naskočil za zraneného Darcyho Kempera a pripísal si 28 úspešných zákrokov. Cale Makar a Andre Burakovsky zaznamenali tri body za gól a dve asistencie.

Colorado postúpilo po štyroch zápasoch

Po 116 sekundách hry otvoril skóre Burakovsky, ktorý sa presadil z pravého kruhu, ale na potvrdenie gólu si musel počkať, pretože puk vyletel cez dieru v sieti a pokračovalo sa v hre. Predators zareagovali 61 sekúnd pred koncom prvej časti, keď sa po prihrávke Coltona Sissonsa presadil Jakov Trenin.
V čase 33:33 Makar vrátil Coloradu náskok strelou od modrej čiary, ale v 37. minúte sa vďaka strele z otočky druhýkrát v zápase presadil Trenin. Na začiatku tretej tretiny otočil stav Filip Forsberg, ktorý po prihrávke Mattiasa Ekholma zamieril do odkrytej bránky.
V 49. minúte však Connora Ingrama z ľavého kruhu prekonal Devon Toews a zahájil finálny obrat Colorada. V čase 52:02 Valeri Nichushkin po Makarovej ideálnej prihrávke trafil odkrytú časť bránky. Poistku pri hre bez brankára pridal Nathan MacKinnon a asistenciu pri jeho góle si pripísal aj brankár Francouz.
Penguins rozhodli v druhej tretine
Penguins si zaistili jednoznačnú výhru nad Rangers vďaka piatim gólom v druhom dejstve. Tromi bodmi za gól a dve asistencie sa na nej podieľal kapitán Sidney Crosby. Pittsburg je tak blízko prvej víťaznej série od roku 2018, keď v 1. kole vyradil Philadelphia Flyers 4:2.
"V play off chce hrať každý dobre. Snažím sa ísť v každom zápase na ľad a bojovať. Naša formácia (s Jakom Guentzelom a Bryanom Rustom) si vytvorila niekoľko šancí a niektoré sme aj využili. Takto chceme pokračovať," povedal Crosby, ktorý dosiahol métu 200 bodov v bojoch o Stanley Cup za 71 gólov a 129 prihrávok zo 178 duelov.

Crosby priviedol Penguins k tretej výhre

Domáci síce po 126 sekundách hry prehrávali, keď Louisa Domingueho z ľavého kruhu prekonal Alexis Lafreniere, ale v čase 11:17 minúte v presilovej hre vyrovnal Crosby a v 24. minúte išli Penguins v priebehu 24 sekúnd do vedenia. Po Crosbyho vyhranom vhadzovaní vystrelil od modrej čiary Mike Matheson a Igor Šesťorkin nestihol zareagovať na Frankom Vatranom nešťastne tečovaný puk. Vzápätí Rust našiel pri ľavej tyčke Guentzela, ktorý bez problémov upravil na 3:1.
Trojgólový rozdiel zariadil svojím premiérovým gólom v treťom vystúpení v play off Mark Friedman, ktorý sa presadil z pozície medzi kruhmi. Rangers v 35. minúte šťastne znížili, keď si nahodenie Adama Foxa od ľavého mantinelu Matherson zrazil korčuľou do vlastnej bránky.
Pittsburgh však kraľoval. V čase 38:53 sa presadil Danton Heinen, ktorý tečoval strelu Krisa Letanga. Po 35 sekundách Jeff Carter zmenil smer strely Jasona Zuckera. Necelých osem minút pred koncom ešte po krásnej spätnej prihrávke Kasperiho Kapanena spoza bránky spečatil skóre Evgeni Malkin.
Piaty zápas sa hrá v noci na štvrtok v Madison Square Garden v New Yorku (1:30 SELČ; NHL.tv).
Verhaeghe vyrovnal sériu
Víťaz Presidents' Trophy aj druhýkrát dokázal odpovedať na víťazstvo Capitals a postaral sa o to útočník Carter Verhaeghe, ktorý rozhodol svojím druhým gólom v zápase v čase 64:57. Aaron Ekblad pomohol k úspechu Panthers dvomi asistenciami. Capitals nepomohol dostať sa do vedenia ani výkon T.J. Oshieho, ktorý si pripísal gól a prihrávku.

Washington v zápase dvakrát viedol. Skóre otvoril v 8. minúte, keď Oshie v presilovej hre pravou nohou tečoval strelu Johna Carlsona od modrej čiary. Po siedmich minútach Panthers vyrovnali. V hre štyroch proti štyrom sa dostali do prečíslenia a Verhaeghe po Ekbladovej prihrávke prekonal Iľju Samsonova medzi betóny.
V polovici tretej tretiny sa za obranu Floridy dostal Evgeny Kuznetsov, položil si Sergeja Bobrovského a forhendovým zakončením vrátil Washingtonu náskok. Predĺženie vynútil 124 sekúnd pred vypršaním riadneho hracieho času Sam Reinhart, ktorý si spracoval puk medzi kruhmi a po otočke skóroval.
Predĺženie ukončil Verhaeghe, ktorého prvý pokus ešte Samsonov vyrazil pravým betónom na ľavý kruh, ale odtiaľ už hrdina večera opakovanou strelou uspel. "Som šťastný, že sme vyhrali a môžeme ísť bojovať pred našich fanúšikov za vyrovnaného stavu v sérii. Teraz máme domácu výhodu na svojej strane," vyhlásil Verhaeghe.
Útočník Jonathan Huberdeau si vďaka asistencii polepšil na 19 bodov za päť gólov a 14 asistencií z 20 duelov a prepísal tak rekord klubu. Prekonal Raya Shepparda, ktorý v 26 dueloch nazbieral 18 bodov za 10 gólov a osem prihrávok.
Za Capitals nastúpil aj slovenský obranca Martin Fehervary, ktorý odohral 20 minút a 58 sekúnd. Rozdal sedem hitov, nepremenil jednu strelu, zablokoval dve a skončil s jedným záporným bodom v plus/mínus.
Ďalší duel série je na programe v Sunrise v noci na štvrtok (1:30 SELČ; NHL.tv).
Gaudreau riadil víťazstvo Flames
Calgary nedopustilo tretiu porážku s Dallasom za sebou a o výhru v American Airlines Center sa postaral predovšetkým Johnny Gaudreau, ktorý dal z trestného strieľania víťazný gól a pripísal si aj asistenciu. Brankár Jacob Markstrom sa pod úspech podpísal 34 úspešnými zákrokmi.

Calgary vyrovnalo sériu s Dallasom

Na prvý gól sa v ďalšej defenzívnej partii čakalo až do polovice zápasu, keď Rasmus Andersson pri vylúčeniach Janiho Hakanpääho a Radka Faksu využil presilovú hru piatich proti trom. V čase 47:47 Stars pykali za zákrok Johna Klingberga a Gaudreau z penalty prekonal Jakea Oettingera bekhendovým blafákom medzi betóny.
V 52. minúte zvýšil strelou z pozície medzi kruhmi Elias Lindholm už na 3:0. Päť minút pred koncom ešte po prihrávke Michaela Raffla vykresal Dallasu nádej Tyler Seguin, ale dráma sa nekonala. Mikael Backlund 22 sekúnd pred koncom pridal poistku do prázdnej bránky.
Zápas sa odohral bez slovenskej účasti, za Calgary nenastupil útočník Adam Ruzicka a v zostave Dallasu chýbali útočník Marián Studenič aj obranca Andrej Sekera.
Súboj pokračuje v noci na štvrtok v Calgary (1:30 SELČ; NHL.tv).