Boston a Colorado postúpili do druhého kola

Súhrn play off: Capitals a Blues skončili. Jets majú tretiu výhru nad Oilers a Predators po dráme vyrovnali

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

Hokejisti Boston Bruins a Colorado Avalanche sa po odohraní nedeľného programu NHL stali prvými postupujúcimi tímami z 1. kola play off. Bruins vyhrali piaty zápas na ľade Washington Capitals 3:1. Pre slovenského obrancu Zdena Cháru sa tak séria proti bývalému tímu aj celá sezóna skončila. V najrýchlejšom možnom čase sa podarilo postúpiť Avalanche, ktorí s veľkým prehľadom zvládli aj štvrtý duel proti St. Louis Blues.

Veľkú bitku priniesol súboj Nashville Predators - Carolina Hurricanes, v ktorom až v čase 96:10 svojím druhým gólom v zápase rozhodol o výhre Predators Luke Kunin. Do predĺženia išiel aj duel Winnipeg Jets s Edmonton Oilers a po obrate sa z víťazstva radovali domáci. Aj Nikolaj Ehlers ukončil zápas svojím druhým gólom večera. Predators vyrovnali sériu na 2:2 a Jets majú na svojej strane vedenie 3:0 na zápasy.

Washington Capitals - Boston Bruins 1:3 (konečný stav série 1:4)

Séria medzi Capitals a Bruins sa skončila rýchlejšie, ako sa všeobecne očakávalo. Možno aj kvôli tomu, že sa prvé tri duely nerozhodli v riadnom hracom čase. Bruins však doma vyhrali nesmierne dôležitý štvrtý zápas 4:1 a v nedeľu svoje dielo zakončili.

Hlavnými hrdinami diania v Capital One Arene boli skúsený útočník Patrice Bergeron a brankár Tuukka Rask. Kapitán Bruins strelil dva góly a bol vyhlásený za druhú hviezdu zápasu. Prvou sa stal Rask, ktorý mal na konte 40 úspešných zákrokov.

Zdatne im však sekundoval aj David Pastrňák, ktorý najprv otvoril skóre a potom asistoval aj na víťazný gól Bergerona. Conor Sheary síce už po 11 sekundách tretej časti vykresal Capitals nádej, ale Bergeron v 53. minúte tento plamienok uhasil a Bruins tak majú za sebou prvý krok.

Pre bývalého kapitána Bruins Zdena Cháru, ktorý sa presunul z Bostonu do Washingtonu pred aktuálnou sezónou, sa tak konfrontácia s bývalými spoluhráčmi skončila neúspechom.

Ďalším súperom Bruins bude lepší zo série medzi Pittsburgh Penguins - New York Islanders, kde je po štyroch dueloch vyrovnaný stav. "Naši najlepší chlapci nám dnes pomohli urobiť krok ďalej, ale všetci vojaci v našom tíme boli dobrí," vyhlásil tréner víťazov Bruce Cassidy.

St. Louis Blues - Colorado Avalanche 2:5 (konečný stav série 0:4)

Avalanche aj vo štvrtom dueli tohtoročných vyraďovacích bojov potvrdili svoju dominanciu. Vo všetkých štyroch zápasoch dokázali streliť minimálne štyri góly a vždy zvíťazili aspoň trojgólovým rozdielom.

Jediným dvojgólovým strelcom v Enterprise Center bol síce v nedeľu domáci útočník Vladimir Tarasenko, ale nikto sa k nemu nepridal. V drese hostí si pripísali dva body za gól a prihrávku všetci členovia elitného útoku Gabriel Landeskog, Mikko Rantanen a Nathan MacKinnon. O ďalšie zásahy sa postarali Brandon Saad a Valerij Ničuškin.

Po bezgólovom prvom dejstve ako prvý prehovoril do vývoja skóre Tarasenko, ale hostia kontrovali dvomi gólmi v priebehu troch minút a 16 sekúnd. Rantanen v tretej časti zvýšil a Tarasenko síce ešte dostal Blues na dostrel, ale nestačilo to.

Colorado tak už čaká na súpera, ktorým bude postupujúci zo série medzi Vegas Golden Knights a Minnesota Wild. V nej síce Wild v úvodnom zápase uspeli, ale odvtedy už víťazia Golden Knights.

Nashville Predators - Carolina Hurricanes 4:3 po 2. predĺ. (stav série 2:2)

Séria medzi Nashvillom a Carolinou sa poriadne zamotala. Favorizovaní Hurricanes síce s prehľadom zvládli obidva zápasy v domácom prostredí, lenže v Bridgestone Arene následne dvakrát prehrali po predĺžení.

Nedeľný maratón rozhodol až v 97. minúte Luke Kunin, ktorý gólovo orámoval zápas. Na jeho úvodný gól ešte v prvej tretine odpovedal Vincent Trocheck, ktorému prihral Martin Nečas.

Ryan Johansen po prestávke vrátil domácim vedenie, ale potom vstúpil do deja Brock McGinn. Najprv vyrovnal a len 13 sekúnd po nástupe do tretej časti dokonca otočil skóre. Na obidva góly mu asistoval Jordan Martinook.

Domácich to však vôbec nepoložilo, pretože Nick Cousins už po troch minútach v presilovke vyrovnal a strhujúce predĺženie uťal Kunin.

Gólman domácich Juuse Saros mal na konte 58 zákrokov, čo predstavuje rekord klubu. Po dlhom čase sa stal prvým brankárom, ktorý mal viac ako 50 zákrokov v dvoch dueloch play off za sebou. Naposledy niečo podobné predviedol Curtis Joseph v roku 1993, keď mal v drese St. Louis Blues 61 a 57 zákrokov.

Zápas číslo 5 sa odohrá v utorok na ľade Hurricanes v Raleighu.

Winnipeg Jets - Edmonton Oilers 5:4 po predĺ. (stav série 3:0)

Jets sú už len krôčik od postupu. Najvýraznejší možný náskok v sérii im pred polovicou prvého predĺženia v Bell MTS Place zaistil gól, ktorý dal Nikolaj Ehlers.

Oilers vstupovali do série v pozícii favorita. Aj preto, že majú v kádri výnimočných útočníkov Connora McDavida a Leona Draisaitla, ktorí skončili na prvých dvoch priečkach v bodovaní základnej časti.

V play off však platia iné pravidlá. Po dvoch domácich dueloch mali obaja na konte nulu. Nedeľný zápas síce priniesol ich veľké prebudenie, ale ani to nakoniec Oilers nestačilo.

Draisaitl mal bilanciu 2+1 a McDavid 0+3. Práve nemecký útočník zariadil vedenie 2:0 po prvej tretine, pred blížiacim sa záverom druhej časti v početnej výhode znížil Ehlers, lenže ešte do druhej prestávky Zack Kassian vrátil Oilers dvojgólový náskok.

Jujhar Khaira dokonca v úvod tretej časti pridal štvrtý zásah Oilers, ale ani to nakoniec nestačilo. Medzi 12. a 15. minútou sa totiž postupne presadili Mathieu Perreault, Blake Wheeler a Josh Morrissey, ktorí to stihli za tri minúty a tri sekundy. Wheeler a Morrissey sa presadili len 16 sekúnd po sebe.

Posledné slovo mal v čase 69:13 Ehlers. Stalo sa ešte len desiatykrát v histórii NHL, že zápas play off vyhralo mužstvo, ktoré vstupovalo do záverečnej desaťminútovky riadneho hracieho času s trojgólovým mankom.

"To je skrátka náš tím. Mám tým na mysli, že sa nikdy nevzdávame. Pred blížiacim sa koncom zápasu sme ukázali, ako vieme bojovať a oplatilo sa nám to," pochvaľoval si hrdina domácich Ehlers.

Štvrtý duel série sa hrá už v noci na utorok a Jets budú mať okrem prvého mečbalu aj výhodu domáceho prostredia.

Slováci v akcii

Zdeno Chára (Washington Capitals): 0+0, 1 strela, bilancia 0, 2 hity, čas na ľade 15:00