Sweden-(VS-SVK)

Slovenská reprezentácia ešte stále nemá istý postup do štvrťfinále. Zápas proti Švédsku prehrala 1:3 a nezískala tak potrebný bod, ktorý by ju posunul do bojov o všetko.

Zápas bol veľmi vyrovnaný, ale slovenský tím dal z tridsiatich striel na bránku len jeden gól. Švédi boli efektívnejší a v koncovke mali aj viac šťastia. Reprezentáciu v utorok čaká ešte posledný duel skupiny proti Česku, ale k istote postupu jej môžu pomôcť už pondelkové duely.
Pre Pavla Skalického bol zápas proti Švédsku posledným vystúpením na šampionáte. Z rodinných dôvodov v pondelok odlieta na Slovensko. Do hry sa vrátili obranca Mislav Rosandič a útočník Kristián Pospíšil, ktorí v sobotňajšom dueli proti Dánsku (2:0 pre Slovensko) absentovali z dôvodu jednozápasového dištancu od disciplinárnej komisie IIHF. Do bránky nastúpil Adam Húska z farmy New York Rangers, ktorý sa postavil medzi tyčky úplne prvýkrát v zápase seniorskej reprezentácie.

Dvojica Miloš Kelemen a Miloš Roman sa dostala do sľubnej šance hneď v úvode tretiny, ale švédsky brankár im puk v poslednej chvíli vypichol hokejkou. Táto príležitosť charakterizovala prvú polovicu úvodnej tretiny, keď slovenskí hráči mali viac z hry a vypracovali si niekoľko dobrých príležitostí.
V prvej presilovke zápasu, ktorú si zahrali Slováci, mala opäť gól na hokejke dvojica Kelemen - Juraj Slafkovský. Slováci korčuľovali pri jednom z útokov dokonca traja na jedného, ale gól z toho nebol. Bývalý hráč Boston Bruins Peter Cehlárik nakoniec skóroval v poslednej minúte prvej tretiny, keď z uhla nahodil pred bránku a švédsky obranca si puk nešťastne vrazil do bránky.
Cehlárik si tak vylepšil pozíciu najproduktívnejšieho hráča celého turnaja, na ktorej je vďaka deviatim bodom za štyri góly a päť asistencií.
"Prvá tretina nám ukázala, že na tomto turnaji môžeme hrať proti akémukoľvek súperovi. Sme radi, že sa nám podarilo dať gól do šatne," zhodnotil prvú tretinu sedemnásťročný útočník Slafkovský pre RTVS .
Do druhej časti hry nastúpili Švédi s veľkým odhodlaním, tlačili sa do bránky a slovenský tím mal problémy. Švédsky tlak utlmila až slovenská presilovka, ktorá však výraznejšie šance nepriniesla. Početnú výhodu mali potom aj Švédi pri vylúčení Cehlárika. Tesne po jeho návrate na ľad Švédi vyrovnali, keď Marcus Sorensen zo San Jose Sharks trafil puk zo vzduchu tesne pred Húskom. Vyrovnávajúci zásah musel ešte potvrdiť video rozhodca.

Počas ďalšej presilovky Švédska mal dobrú príležitosť v oslabení Kelemen, ale nedal. Na konci druhej dvadsaťminútovky si slovenský tím vytvoril veľký tlak, keď hlavne šanca Slafkovského volala po góle.
Tretia tretina bola na gólové príležitosti vyrovnaná, ale Švédi dokázali tie svoje premieňať. Húska ešte proti Victorovi Oloffsonovi z Buffalo Sabres výborne zasiahol, ale švédsky útočník si to vynahradil v presilovke, keď dostal Švédsko do vedenia 2:1.
Minútu pred koncom mali početnú výhodu aj Slováci a zároveň sa odhodlali k hre bez brankára. Risk však nevyšiel a výsledok spečatil strelou do prázdnej bránky útočník Anaheim Ducks Isac Lundestrom.
"Bol to vyrovnaný zápas a podali sme veľmi dobrý výkon. Na konci sme mali šancu dať gól z presilovky, ale nepodarilo sa nám to," zhodnotil zápas asistent trénera Andrej Podkonický. "Brankár Húska chytal fantasticky a podržal nás. Stále to máme vo vlastných rukách."
Fíni majú istý postup, Kanada tretíkrát dominovala
Reprezentanti Fínska sa stali prvým tímom, ktorý si zaistil postup do štvrťfinále turnaja. Podarilo sa im to vďaka tesnému triumfu nad domácim Lotyšskom 3:2 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil Anton Lundell, ktorému prihral Olli Maatta (Los Angeles Kings).
Švajčiarsko nedalo šancu Bielorusku a po výsledku 6:0 svojho súpera vyradilo z hry o postup. Švajčiarov podržali dvojbodoví Timo Meier (San Jose Sharks) a Fabrice Herzog. Kanada predviedla suverénny výkon proti Taliansku, ktoré zdolala 7:1. Zažiarila hlavne nedávna posila kanadského tímu Andrew Mangiapane (Calgary Flames), ktorý k dvom gólom pridal aj dve asistencie. Hlavný favorit turnaja tak po úvodných troch porážkach pridal tretiu výhru v rade.