slovakia

Slovenskí juniori v noci na štvrtok odohrali svoj prvý duel na Majstrovstvách sveta do 20 rokov v Buffale. Druhý rok po sebe odštartovali šampionát zápasom proti tímu Kanady, ktorá im opäť nedovolila vôbec nič a hladko zvíťazila 6:0, čo bolo ešte o gól viac ako minulý rok. Výber trénera Ernesta Bokroša toho ofenzívne veľa neukázal, ale brankár Dávid Hrenák zastavil pri šiestich inkasovaných góloch aj 46 pokusov súpera.

"Zápas sa mi hodnotí veľmi ťažko, pretože sme hrali proti súperovi s veľkou silou. Najmä v úvode sme si predstavovali, že udržíme dlhšie stav 0:0. Žiaľ, dostali sme rýchly gól, aj keď v druhej polovici prvej tretiny sme zlepšili hru, ale v druhej tretine Kanada znova ukázala svoju silu a predvádzala svoju hru, na ktorú sme ťažko odpovedali. Čo ma najviac mrzí, bolo šesť vylúčení, z ktorých sme dostali tri góly." uviedol Bokroš podľa portálu
hockeyslovakia.sk
, stránky Slovenského zväzu ľadového hokeja.
Kanada začala Slovákov ofenzívne tlačiť od samotného úvodu stretnutia, Hrenák v bránke zakročil už po deviatich sekundách zápasu. Minuloroční finalisti sa dostali do vedenia v štvrtej minúte, keď sa presadil center Sam Steel. O minútu neskôr mohli Kanaďania zvýšiť, gól Dante Fabbra však neplatil kvôli ofsajdu. Gólman Colton Point musel prvýkrát vážnejšie zasahovať až v 14. minúte, keď ho ohrozil Samuel Solenský. Súper už do konca prvej tretiny neskóroval.

Kanaďania strelili druhý gól v druhej minúte stredného dejstva, keď Jordan Kyrou využil presilovú hru a o dve minúty neskôr ho nasledoval aj Jonah Gajdovich. Tretí gól v priebehu 10 minút dal Taylor Raddysh, keď opäť zaváhala slovenská obrana a prekonal Hrenáka z dorážky. Slovensko do druhej sirény ešte nevyužilo presilovú hru, ale skóre už ostalo nezmenené.
Víťazi ostali aktívni aj v záverečnej tretine, ale devätnásťročného Hrenáka ešte viac ako 15 minút neprestrelili. Maxime Comtois predviedol v závere 55. minúty peknú individuálnu akciu a Kanada pridala piaty gól. Slováci inkasovali šiesty gól 90 sekúnd pred koncom, keď Jonah Gadjovich trafil druhýkrát v zápase.
Jordan Kyrou dvakrát asistoval a kanadský brankár Colton Point musel čeliť 20 neveľmi nebezpečným pokusom Slovákov. Kanada neprehrala so slovenskými juniormi ani jeden zápas za 20 rokov. Naposledy jemne zaváhala v roku 1998, keď sa zápas skončil remízou.
Tím trénera Ernesta Bokroša odohrá ďalší duel proti vo štvrtok o 2:00 SEČ proti USA, ktoré v Buffale obhajuje zlaté medaily. Nasleduje zápas proti Fínsku v sobotu o 22:00 SEČ a mladí Slováci zavŕšia súboje v Skupine A 1. januára presne o polnoci kľúčovým duelom proti Dánsku.