CanadaCelly102

Štvrťfinálový duel slovenských reprezentantov do 20 rokov prebehol podľa očakávaní. Obrovský favorit z Kanady bol výrazne nad ich sily a po porážke 1:6 Slováci na šampionáte v Česku končia na ôsmom mieste.

O jediný zásah tímu trénera Róberta Petrovického sa postaral Oliver Okuliar, ktorý strelil svoj druhý gól na majstrovstvách sveta. Útočník Róbert Džugan, ktorý skóroval v každom dueli v skupinovej časti, sa tentoraz nepresadil.
"Robili sme rovnaké chyby ako v skupine," uvedomoval si útočník Martin Faško-Rudáš. "Dali sme sa často vylučovať a to si proti Kanade naozaj nemôžeme dovoliť. Neodohrali sme dobrý turnaj. Utrpeli sme príliš veľa prehier, inkasovali veľa gólov a málo sme ich strelili. Nie sme spokojní s tým, čo sme tu predviedli," uviedol podľa oficiálneho webu šampionátu.
Kanaďanom sa po zranení kolena vrátil do zostavy Alexis Lafreniere. Hlavný ťahúň kanadského výberu utrpel zranenie v súboji s Ruskom (6:0 pre Rusov) a ostatné zápasy v skupine musel vynechať. Očakávaná jednotka tohtoročného draftu oslávila svoj návrat do akcie gólom a asistenciou.
Hneď v prvej minúte mali Slováci päťminútovú presilovku, keď Nolan Foote narazil na mantinel Kristiána Kováčika. Kanadský krídelník si za to vyslúžil päť minút a vylúčenie do konca zápasu. Kováčik sa od druhej tretiny do zápasu vrátil a v závere stihol asistovať na Okuliarov gól.
Slováci vytušili veľkú šancu a odštartovali tlak, ale to bol aj jediný moment, keď ich Kanaďania k niečomu pustili. Svoje šance však nevyužili ani Džugan, ani Okuliar. Kanada tesne po skončení oslabenia premenila prvú strelu v zápase z hokejky kapitána Barretta Haytona. Do konca prvého dejstva si Hlavaj poradil s niekoľkými veľkými šancami.
"Mali sme veľkú šancu streliť prvý gól. Keď sme to nezvládli, bol to kľúčový moment zápasu," myslí si Faško-Rudáš.

Druhú časť víťazi odštartovali veľkolepou desaťminútovkou, počas ktorej nastrieľali štyri góly. Tesne po polovici dejstva štvorgólovú pasáž zavŕšil Lafreniere, ktorý strelil svoj druhý gól na šampionáte.
Záverečná tretina priniesla druhý gól kanadského kapitána Haytona aj striedanie v slovenskej bránke, keď Hlavaja po šiestom inkasovanom góle vymenil Samuel Vyletelka, ktorého už súper neprekonal.
Jediný gól Slovákov prišiel v čase 46:11, keď Okuliar tvrdou strelou z kruhu obral o čisté konto Joeala Hofera. Siedmy gól už Kanaďania napriek niekoľkým oslabeniam Slovákov už nepridali a šetrili si sily na sobotné semifinále.
Slováci tak opäť zopakovali scenár z minulých rokov, keď v skupinovej fáze vyhrali jediný zápas nad outsiderom, ktorý ich posunul do štvrťfinále. Na úvod si poradili s Kazachstanom 3:1, ale potom nasledovali vysoké prehry s Fínskom, Švajčiarskom a Švédskom (1:8, 2:7 a 2:6). Slovenskí mladíci sa naposledy dostali do semifinále v roku 2015, keď v Montreale získali bronzové medaily.
V semifinále sú aj Rusi, Fíni a Švédi
Ako prvý vo štvrtok prekĺzli do bojov o cenné kovy Rusi, ktorí v Třinci nedali šancu Švajčiarom a porazili ich 3:1. Bolo to najmä vďaka dvom presilovkovým gólom Dmitrija Voronkova a výraznej streleckej prevahe (36:15).
[Pre spravodajstvo NHL.com/sk z majstrovstiev sveta juniorov kliknite sem]
Nádej na medailu z domácich majstrovstiev sa rozplynula Čechom, ktorí prehrali so Švédskom 0:5. Zverenci trénera Václava Varaďu opäť doplatili na časté vylúčenia. Absencie zranených opôr Jakuba Lauka a Jana Jeníka sa napriek snahe ostatných hráčov ukázali ako fatálne. Česi naposledy získali medailu na juniorskej úrovni pred 15 rokmi.
Gólom v početnej výhode si do semifinále v poslednom zápase pomohli Fíni. O jediný zásah v dueli proti USA v Třinci (1:0) sa postaral Joonas Oden v úvode záverečnej časti. Porážku trochu nezvládol Američan Oliver Wahlstrom, ktorý si za nebezpečný faul lakťom do oblasti hlavy odniesol trest do konca zápasu a putoval do spŕch tri sekundy pred záverečnou sirénou.
V semifinále sa v sobotu stretne Kanada s Ruskom a Švédi s Fínmi.