Anderson

Doterajším priebehom sezóny sa pretrápili, v noci na nedeľu si však hráči tímu Ottawa Senators výrazne napravili chuť. V rámci zápasu NHL100 Classic pod šírym nebom porazili Montreal Canadiens 3:0 a prvýkrát od 11. novembra sa radovali z druhej výhry v rade.

Hlavný podiel na výhre v zápase, ktorý sa hral v mrazivých podmienkach a na počesť sto rokov od konania prvého duelu v histórii NHL, mal gólman Ottawy Craig Anderson. Ten si pripísal 28 úspešných zákrokov a tešil sa z druhého čistého konta v sezóne.
"Všetci hráči podali dobrý výkon, veľmi sme chceli tento zápas zvládnuť," vyhlásil útočník Senators Derick Brassard. "Sme radi, že sa nám to podarilo aj kvôli fanúšikom, ktorí nás skvelo podporujú."
Sviatočný zápas začal obojstranne opatrne, obidva celky skôr vyčkávali, s čím príde súper. V prvej tretine sa nakoniec k väčšej odvahe odhodlali domáci.
Ottawa dokázala Montreal prekonať vo všetkých dôležitých štatistických údajoch. Mala viac striel (15:8), hitov (10:6) aj vyhraných vhadzovaní (16:4), ale v úvodných dvadsiatich minútach nenašla recept na výborne chytajúceho gólmana Careyho Pricea.
"Musíme pracovať tvrdšie, urobiť viac pre to, aby sme si vytvorili šance," povedal kapitán Montrealu Max Pacioretty. "Neboli sme takmer vôbec nebezpeční."

Domáci boli aktívnejší aj v druhej tretine. Senators ostreľovali Pricea zo všetkých možných pozícií, hviezdny brankár Montrealu ale dlho držal čisté konto. Prišiel oň až v čase 34:55. Útočník Ottawy Jean-Gabriel Pageau vyhral vhadzovanie, krátko nato šikovne tečoval nahodenie Erika Karlssona od modrej čiary a rozjasal davy fanúšikov na štadióne TD Place.
Gólman Craig Anderson mal na druhej strane oveľa menej práce. Za celú druhú časť letelo jeho smerom len osem pukov a Anderson dokázal vyriešiť všetky situácie okolo svojej bránky bez výraznejších problémov.
Do záverečnej časti vstúpili aktívnejšie hostia. Najprv prežili oslabenie po vylúčení Maxa Paciorettyho, ale potom dokázali svojho súpera dostať pod tlak. Vyrovnať sa im však nepodarilo ani v presilovej hre, keď obranca Ottawy Thomas Chabot pykal na trestnej lavici za držanie.
Vynikajúci brankár Anderson ale zneškodnil všetky strelecké pokusy súpera. Ottawa dlho bránila tesné vedenie, v čase 57:02 však svoj náskok zdvojnásobila. Bobby Ryan v útočnom pásme obral o puk Jonathana Drouina, ktorý sa pokúšal rozbehnúť útočnú akciu Canadiens, a pohotovou strelou prekonal Pricea.
V závere vrhol Montreal všetky sily do útoku, pri hre bez brankára však inkasoval tretíkrát, keď sa Nate Thompson presadil jedenásť sekúnd pred koncom riadneho hracieho času.
"V tretej tretine sme hrali viac v pásme súpera, ale nedostali sme sa do väčšieho tlaku," hodnotil Pacioretty. "Nepodarilo sa nám zápas zdramatizovať."

Po záverečnom hvizde si tak domáci hráči spoločne s fanúšikmi mohli užiť víťazný ohňostroj, ktorý rozžiaril oblohu nad kanadskou metropolou. Senators si pripísali dôležitý triumf, ktorý by ich mohol nasmerovať k svetlejším zajtrajškom.
"Dúfajme, že to tak bude" vyznal sa Brassard. "Máme za sebou ťažký mesiac, bolo to pre nás veľmi zložité. Ale pozeráme sa dopredu, čaká nás ešte druhá polovica sezóny. Snáď nám táto výhra dodá sebavedomie."
Moment večera:
Ubiehala šiesta minúta tretej tretiny, keď si domáci obranca Thomas Chabot pomohol držaním a vyfasoval dvojminútový trest. Pred Montrealom sa otvorila úplne najväčšia šanca, ako prekonať výborného brankára Craiga Andersona. Ale Canadiens nepomohla skórovať ani presilová hra.
1. Craig Anderson (OTT): 28 úspešných zákrokov, 0 inkasovaných gólov
2. Jean-Gabriel Pageau (OTT): 1 gól, 2 plusové body, 4 strely
3. Bobby Ryan (OTT): 1 gól, 2 strely, 2 hity