sekera primary

Nedeľný program NHL zahŕňal tri zápasy, v ktorých sa predstavili dvaja Slováci. Obranca Andrej Sekera si pripísal prvý bod v drese Dallas Stars, ale tí po štyroch góloch Anthonyho Manthu prehrali s Detroit Red Wings 3:4. Na svoj prvý triumf v sezóne tak po troch odohraných dueloch stále čakajú.
Bek Erik Cernak bol pri prehre Tampa Bay Lightning 3:4 po predĺžení s Carolina Hurricanes. New York Islanders majú prvé víťazstvo v ročníku, s Winnipeg Jets si poradili 4:1.

Sekerov bod a Manthova šou
Dallas utrpel tesnú porážku o jeden gól, ktorá bola pre tím tretia od začiatku sezóny v rovnakom počte zápasov. V Západnej konferencii sú na tom horšie len San Jose Sharks. Tí majú na konte výhier tiež nulu a skóre dokonca 3:12.
Keď to pritom trochu preženieme, tak Stars porazil jediný hráč. Roope Hintz a Tyler Seguin zaistili hosťom dvojgólové vedenie po prvej tretine a zdalo sa, že tak splnia úlohu favorita zápasu a pripíšu si prvé body v sezóne.
Ale opak bol pravdou. V druhej časti sa rozbehol Mantha a do polovice zápasu vyrovnal.

Mantha štyrmi gólmi zariadil Detroitu výhru

Už po 15 sekundách tretej dvadsaťminútovky Mantha dokonal obrat, ale o pol minúty neskôr kontroval druhým gólom Hintz. Akciu rozbehol Sekera a zaznamenal tak svoj prvý bod za Dallas potom, ako 1. júla podpísal s tímom ročnú zmluvu.
Mantha mal však v zásobe ešte jeden triumf. Filip Hronek nádherne nabil strelcovi večera a pomohol tak Manthovi už k druhému gólu.
Mantha sa stal prvým hráčom Red Wings so štyrmi gólmi v jednom zápase od kanonády Johana Franzena, ktorý na začiatku februára 2011 zamieril do siete Ottawa Senators dokonca päťkrát. O hlavnej hviezde zápasu tak nebolo pochýb.
Lightning znova padli
Ďalšia prehra Tampy Bay, druhá po sebe od úvodnej jasnej výhry nad Florida Panthers (5:2), sa zrodila za zaujímavých okolností.
Carolina s českým gólmanom Petrom Mrázkem medzi tyčkami mala v dueli drvivú streleckú prevahu. Hurricanes vyhrali na strely 44:13, napriek tomu však museli o tretiu výhru v sezóne bojovať nad rámec riadneho hracieho času.
Lightning si totiž v prvej tretine vypracovali dvojgólové vedenie, hoci už po 74 sekundách inkasovali ako prví. Vtedy sa presadil Brett Pesce a o obrat sa postarali Tyler Johnson, Kevin Shattenkirk v presilovke a Steven Stamkos.
Lenže potom to prišlo. Domáci vyhrali zvyšok zápasu takmer neuveriteľným pomerom na strely 27:2, v druhej tretine to bolo dokonca 16:0. Góly na konte Hurricanes napriek tomu pribúdali pomaly.
V 34. minúte znížil v početnej výhode Erik Haula, v tej istej situácii potom vyrovnal Dougie Hamilton a v čase 61:53 rozhodujúcim gólom dokonal obrat Jaccob Slavin.
Curtis McElhinney tak svoju premiéru v drese Lightning proti bývalému tímu s celkovo 40 zákrokmi nedoviedol do víťazného konca.
"Bola to Curtisova šou," ocenil kouč porazených Jon Cooper. "On bol náš jediný hráč, ktorý v posledných dvoch tretinách niečo predviedol. Je veľmi zlé, že sme pred ním nehrali lepšie."
Carolina prvýkrát v histórii klubu začala sezónu tromi výhrami, pritom vždy otáčala skóre z nepriaznivého stavu a stala sa v tomto smere 13. tímom v histórii, ktorému sa to v úvodných troch dueloch sezóny podarilo. Len Los Angeles Kings (1988-89) a Nashville Predators (2005-06) to zvládli dokonca štyrikrát.
Desať zákrokov Petra Mrázka je najmenej v podaní brankára, ktorý odchytal celý zápas a vychytal výhru od počinu Jaroslava Haláka vo farbách New York Islanders proti Buffalo Sabres (8. februára 2015). Halák ich vtedy zaznamenal osem.

Slavin v predĺžení rozhodol o triumfe Caroliny

Islanders na druhý pokus uspeli
New York Islanders vstúpili do sezóny domácou porážkou 1:2 s Washington Capitals, za ktorých vtedy nastúpil aj slovenský obranca Martin Fehérváry. V nedeľu však Capitals devätnásťročného beka poslali na farmu do Hershey.
Islanders si v nedeľu napravili chuť, keď porazili Winnipeg Jets 4:1. Po bezgólovej prvej tretine rozhodli v druhej časti, ktorú vyhrali 3:1. Až po troch zásahoch sa presadili hostia, postaral sa o to Patrik Laine.
Josh Bailey a Anthony Beauvillier si v drese víťazov pripísali gól a asistenciu. Thomas Greiss v ich bránke stihol 35 zákrokov, z toho 15 už v úvodnom dejstve.
"Presne takto potrebujeme hrať. Toto je naša identita," pochvaľoval si Bailey. "Hrali sme tvrdo na celej ploche, bolo nás ťažké prekonať v obrane a vytvárali sme si šance. Našli sme aj cestu, ako dať niekoľko gólov."
Islanders tak potešili svojho trénera Barryho Trotza, ktorý odtrénoval zápas číslo 1608 v NHL, prekonal tak bývalého kouča klubu Ala Arboura a posunul sa tak na tretie miesto v histórii. Trotz má bilanciu 811-596-141 a navyše aj 60 remíz.
Winnipeg na štarte sezóny na štvorzápasovom tripe po arénach súperov prehral druhý z troch zápasov.