recap_mediawall_041818atSJ

San Jose Sharks sa stali druhým postupujúcim tímom do druhého kola play off. Sharks po výhre 2:1 vo štvrtom zápase série ukončili sezónu Anaheim Ducks a čaká ich súboj s Vegas Golden Knights. Nashville Predators odčinili predchádzajúce zaváhanie v Denveri, pred fanúšikmi Colorado Avalanche tentoraz tesne vyhrali 3:2 a v sérii vedú 3:1.

Pittsburgh Penguins urobili ďalší dôležitý krok smerom k postupu, keď na ľade Philadelphia Flyers presvedčilo vyhrali 5:0 a v sérii sa ujali vedenia 3:1 na zápasy. Úlohu favorita potvrdili aj hráči Tampa Bay Lightning, ktorí rovnakým výsledkom zvíťazili pred na ľade tímu New Jersey Devils a na postup im tiež chýba jediná výhra.
San Jose Sharks - Anaheim Ducks 2:1 (konečný stav série: 4:0)
Sharks prvýkrát priviedli hľadisko haly SAP Center do varu už v čase 5:43, keď sa Marcus Sorensen postaral o tretí úvodný gól zápasu v sérii. Ducks už po 27 sekundách tretieho dejstva vyrovnali, lenže tréner víťazov Peter DeBoer správne videl, že situácii predchádzal ofsajd a po jeho výzve bol gól Rickarda Rakella odvolaný.
Martinovi Jonesovi síce v čase 47:53 prekĺzla za chrbát jediná z 31 striel Ducks, keď zblízka vyrovnal Andrew Cogliano.
Lenže Tomáš Hertl čoskoro odpovedal. V čase 49:09 pred Johnom Gibsonom šťastne tečoval projektil, ktorý Andrew Cogliano vyslal od modrej čiary.
San Jose dosiahlo ešte len druhú výhru 4:0 na zápasy v klubovej histórii. Kalifornskému klubu sa to prvýkrát podarilo v roku 2013, keď sa vo štvrťfinále Západnej konferencie takto vyradil Vancouver Canucks.
Sharks tak ušetrili množstvo síl, ktoré budú potrebovať. Golden Knights svojho soka Los Angeles Kings totiž rovnako poslali na dovolenku po štyroch zápasoch.

Philadelphia Flyers - Pittsburgh Penguins 0:5 (stav série: 1:3)
Séria proti Flyers začína byť výrazne naklonená na stranu Pittsburghu. Penguins vo Philadelphii rozmontovali súpera 5:0 a chýba im jediný triumf na postup do ďalšieho kola.
Pittsburgh vykročil za výhrou už v prvej tretine. V čase 4:33 udrel v presilovej hre Evgeni Malkin a o desať minúte neskôr po jeho prihrávke trafil Phil Kessel.
Keď potom v čase 28:04 udrel obranca Kris Letang, zdalo sa, že o osude duelu je rozhodnuté. Domáci Flyers na nepriaznivý vývoj reagovali výmenou brankára a Briana Elliotta vystriedal Michal Neuvirth.
Ani on však Penguins nezastavil, po troch minútach sa presadil kapitán Sidney Crosby, ktorý pridal už 173. kariérny bod v play off. Prekonal tak Maria Lemiouxa, ktorý bol doteraz rekordérom klubu.
"Je veľa rekordov, ktoré nikto ani nemôže ohroziť. Preto mám radosť, keď sa mi k nejakému podarí priblížiť alebo ho dokonca vyrovnať," usmial sa Crosby.
"Nedarilo sa nám prechádzať cez stredné pásmo, neboli sme schopní na súpera poriadne zatlačiť," ľutoval obranca Flyers Andrew MacDonald. "Keď poriadne nehráme v útočnom pásme, je ťažké sa presadiť."
Spoločne s Crosbym si pripísali dva body za gól a asistenciu Phil Kessel a Evgeni Malkin. Ruský útočník odohral už 48. duel v play off, v ktorom nazbieral dva a viac bodov. Vyrovnal tak zápis Petera Forsberga a aktuálne stráca dva duely na Jaromíra Jágra. Maximom ostáva 60 takýchto zápasov Jarriho Kurriho.

New Jersey Devils - Tampa Bay Lightning 1:3 (stav série: 1:3)
Lightning sa bleskovo dokázali otriasť z prehry v treťom dueli a demonštrovali svoju silu. Parádny večer prežil predovšetkým Nikita Kucherov, ktorý zažiaril dvoma gólmi a asistenciou.
"Dokázal svoju obrovskú kvalitu," pochvaľoval si tréner Tampy Bay Jon Cooper. "Hlavne v presilových hrách osvedčil svoju dynamiku, ale celkovo platí, že bol najlepším mužom na ľade."
Kucherov v drese Lightning nastrieľal už 25 gólov v play off, čím prekonal Vincenta Lecavaliera a poskočil na druhé miesto historického rebríčka klubu.
Do duelu pritom lepšie vstúpili domáci. Kyle Palmieri v čase 8:23 zužitkoval početnú výhodu piatich proti trom a Taylor Hall si pripísal asistenciu. Pre hviezdneho útočníka domácich to bol už šiesty bod vo štvrtom zápase série. Takýto zápis sa v drese Devils naposledy podaril Patrikovi Eliášovi v roku 2006.
Lightning však dokázali skóre dokonale otočiť. Ešte do prvej sirény udreli J.T. Miller a Kucherov. Ruský útočník potom v závere spečatil triumf do prázdnej bránky.
"Ukázalo sa, že jednogólový náskok nebol dostatočný. Mali sme k dispozícii veľa presilových hier, ale keďže sa nám ich nedarilo využívať, znižovalo nám to sebavedomie," narážal Hall na to, že Devils využili len jednu zo siedmich početných výhod.

Colorado Avalanche - Nashville Predators 2:3 (stav série: 1:3)
Dve tretiny to vyzeralo na pokojnú jazdu Predators za cenným tretím bodom v sérii, ale finiš Avalanche priniesol dramatický záver.
Filip Forsberg v 16. minúte svojím tretím gólom v tohtoročnom play off otvoril skóre, ale v čase 31:49 bol rozdiel už trojgólový.
V tretej tretine už hájil bránku domácich Andrew Hammond. Nahradil Jonathana Berniera, ktorý odstúpil kvôli zraneniu v dolnej časti tela.
Jeho náprotivok Pekka Rinne predviedol 31 zákrokov a v 46. minúte prišiel o čisté konto, keď Gabriel Landeskog využil presilovku piatich proti trom. ,
Deväť minút pred koncom po góle Alexandera Kerfoota boli domáci na dostrel. Kouč hostí Peter Laviolette sa snažil situáciu zvrátiť, ale podľa videa Rinne nebol faulovaný. Rinne mal potom obrovské šťastie v závere, keď Colin Wilson trafil v 58. minúte zblízka trafil tyčku. Vyrovnanie domácich potom nepriniesla ani hra bez brankára.