WhyPITgone

Prvé kolo play off sa skončilo vyradením ôsmich klubov a NHL.com/sk pri každom z nich rozoberala príčiny, ktoré k tomu viedli, ale aj ich vyhliadky do budúcnosti. Napriek vedeniu 3:1 na zápasy v 1. kole nakoniec prišiel o šancu na zisk Stanley Cupu aj tím Pittsburgh Penguins.

Veľkí šampióni z obdobia pred piatimi rokmi už nemajú silu za zopakovanie vtedajšej jazdy, keď vyhrali Stanley Cup dvakrát za sebou. Penguins štvrtýkrát v rade neprešli cez úvodnú sériu play off, tentoraz ich v 1. kole zastavili New York Rangers. Ak keď Pittsburgh viedol 3:1 na zápasy a tie mečbalové mal tiež výborne rozohrané, nedokázal dotiahnuť partiu do víťazného konca.
Tím vedený kapitánom Sidneym Crosbym s mnohými ďalšími hviezdami sa po vyradení ocitol na rázcestí. Zdá sa, že 'okno' na ďalší titul sa zavrelo a pred tímom zo západnej Pensylvánie je asi pomalý vstup do prestavby.

Rangers v siedmom zápase vyradili Penguins

Čo sa pokazilo
Áno, je pravda, že Penguins ukázali svoje nemalé schopnosti a občas sypali góly ako pekár zrnká maku do koláča. Je pravda, že do série išli bez svojho prvého brankára Tristana Jarryho, ktorý so zranením v dolnej časti tela vynechal prvých šesť duelov a nastúpil až do toho siedmeho, v ktorom chytil 26 striel.
Je pravda, že sa v priebehu série zranil aj druhý brankár Casey DeSmith, čo je naozaj nevídaná smola. Kvôli zdravotným problémom navyše jeden zápas vynechal aj samotný Crosby.
V ničom z toho však nebol kameň úrazu. Penguins aj s tretím brankárom Louisom Domingueom dokázali vyhrať dva z troch zápasoch a dostali sa s ním do vedenia v sérii 3:1. Jarryho a DeSmithova absencia newyorskému súperovi určite pomohla, veď Domingue mal v divokých zápasoch priemer 3,65 a úspešnosť 89,8 percenta. Predovšetkým DeSmith vyzeral vo forme (2,02 a 94,1). Rangers istotne pomohla aj absencia lídra Crosbyho v šiestom zápase.
\[Sledujte posledné novinky o sérii Rangers-Penguins\]
Hlavný problém však tkvel v tom, že Penguins nedokázali doviesť do konca výborne rozohrané zápasy. V tom piatom, keď mohli sériu prvýkrát dotiahnuť k víťazstvu, viedli ešte 25 minút pred koncom 2:0, ale prehrali ho 3:5. v tom šiestom viedli v prvej tretine opäť 2:0. Znova prehrali 3:5.
A v nedeľnom siedmom dueli ešte v tretej časti viedli 3:2. Necelých šesť minút pred koncom inkasovali a nakoniec odišli porazení 3:4 po predĺžení.
"Boli sme tam. Viedli sme 3:1 na zápasy, vo všetkých ďalších sme viedli a nedokázali sme to dotiahnuť do konca. O to väčšie sklamanie teraz zažívame," ľutoval forvard Jake Guentzel. "Táto partia je skvelá. Celý čas sme verili, ale nakoniec sa to nepodarilo."
Dôvody na optimizmus
Nedajte sa pomýliť, Penguins stále patria medzi silné tímy Východnej konferencie. Keby boli v plnej sile alebo keby sa im vydaril jeden šťastný odraz navyše, mohla séria dopadnúť inak a ktovie, čo by bolo ďalej.
K vrcholu síl sa blíži Jake Guentzel (v sezóne mal 84 bodov), Crosby stále patrí medzi najlepších hráčov na svete a výborne hrá aj veterán Jeff Carter. Obrana je solídna.
Budúcnosť slávneho tímu je napriek tomu neistá.
Vo svetle výpadkov z play off v posledných rokoch sa zdá, že udržať pokope jadro mužstva, ktoré získalo tri tituly (2009, 2016 a 2017), sa už neoplatí. Hviezdny center Evgeni Malkin aj elitný obranca Kris Letang sa 13. júla môžu stať nechránenými voľnými hráčmi, obaja majú pritom 35 rokov. Kontrakty vypršia aj Bryanovi Rustovi, Rickardovi Rakellovi a brankárovi DeSmithovi, takže káder asi čaká poriadny prievan.
"Určite je to možné. Vedeli sme to už pred začiatkom play off," uviedol na tému zmien Crosby, ktorý má zmluvu ešte na tri roky.
Vzhľadom na úspech Penguins v posledných 16 rokov, v ktorých ani raz nechýbali v play off a pred ním sa snažili získavať posily na dlhú cestu za titulom prostredníctvom výberov v drafte, klub navyše ani nemá v zásobe veľa top talentov - od roku 2014 získal v drafte len jedného hráča v 1. kole (Samuel Poulin ako číslo 21 v roku 2019).