Team Sweden, Henrik Lundqvist and others singing
  1. majstrovstvá sveta IIHF sú minulosťou. V mnohých smeroch, či už ide o návštevnosť, usporiadateľské mestá, počet hráčov z NHL, drámy v play off alebo súboje veľmocí patrili k najzaujímavejším v histórii.
    Ako čerstvú spomienku si s nami pozrite top momenty turnaja v Kolíne nad Rýnom a Paríži podľa NHL.com/sk.

1. Lundqvistov nájazdový triumf
Švédsky gólman Henrik Lundqvist mal dve strieborné medaily z majstrovstiev sveta, v rokoch 2003 a 2004 ho vždy obrala o titul Kanada. Tretíkrát to tak už ale slávny gólman New York Rangers nenechal. Vo finále podal parádny výkon, dostal jediný gól zo 43 striel a potom zlikvidoval všetky štyri kanadské nájazdy. Po olympijskom zlate 2006 tak získal ďalší veľký triumf na medzinárodnom poli a zaslúžil sa oň skutočne obrovskou mierou.
Pritom ešte len pred dvoma týždňami prehrýzal sklamanie z vyradenia Rangers v druhom kole play off. Dlho však neváhal a ako 19. hráč z NHL prišiel vyšperkovať nabitý švédsky výber. Práve jeho prítomnosť vo hviezdnom kádri s Victorom Hedmanom, Oliverom Ekman-Larssonom, Nicklasom Backstromom, Gabrielom Landeskogom alebo Williamom Nylanderom, ktorý bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča MS, sa nakoniec ukázala ako kľúčová.
2. Kanadský semifinálový obrat
Kanada bola päť minút od toho, že finále vôbec nemusela hrať. Pri nástupe na poslednú tretinu prehrávala v semifinále s Ruskom 0:2, topila sa vo vlastných fauloch, nevedela, ako na tentoraz dobre organizovaného súpera so skvelou ofenzívou. Ale potom prišiel uragán, ktorý sa v dnešnom hokeji vidí málokedy. Štyrmi góly za tretinu, z toho tromi v posledných piatich minútach, Kanaďania otočili zápas a po výhre 4:2 postúpili do finále.
"Bol to unikátny zápas, ako sa to všetko zbehlo aj s tým záverom," citoval server IIHF.com obrancu Coltona Parayka. "Rusi dali krásne góly, hrali výborne, všetka česť. Ale my sme sa dokázali držať taktiky a v tretej tretine sme podali perfektný výkon."

Nathan MacKinnon Canada IIHF World Championship semifinals Russia May 20, 2017 celebrate

Kanaďania držali súpera pod obrovským tlakom, Rusom často nedovolili ani vyhodiť puk a dlhé minúty ich tlačili v pásme. Nasadenie bolo také obrovské, že vo finále proti Švédsku potom tímu možno chýbala štipka síl na to, aby vybojovali výhru z hry a nemuseli tú drámu nechať dospieť až do nájazdov, ktoré tak nemajú radi.
3. Superstar Draisaitl
Má ešte len 21 rokov, nebol najväčším menom na turnaji, nezískal medailu, ba nepostúpil so svojím tímom ani do semifinále. Napriek tomu sa dá Leon Draisaitl označiť za superstar šampionátu číslo 1. Minimálne pokiaľ ide o popularitu v mieste konania, na majstrovstvách nebolo žiarivejšej osobnosti ako nemecký útočník, ktorý sa k domácej reprezentácii pripojil po vyradení Edmonton Oilers v druhom kole Stanley Cupu.
"Vyrástol som v Kolíne nad Rýnom a začínal som tu s hokejom. Takúto príležitosť som si nemohol nechať ujsť," povedal syn trénera Petera Draisaitla narodeného v Československu.

Leon-Draisaitl-IIHF

Draisaitl sa stal obletovanou celebritou, hoci odohral len tri zápasy a mal dve asistencie. Na ľade ho však bolo veľmi vidieť a mimo neho bol tvárou nemeckého tímu. Niet divu, Nemecko v NHL ešte nikdy nemalo takú hviezdu - v tejto sezóne skončil útočník Oilers so 77 zápismi ôsmy v produktivite celej NHL, v 13 zápasoch play off nazbieral 16 bodov. A jeho akcie motali hlavu aj takému súperovi ako Kanade vo štvrťfinále šampionátu.
4. Český záver s Fínmi
Hokejisti Česka vypadli vo štvrťfinále a celkovo zanechali na turnaji pomerne matný dojem - prehrali so Švajčiarskom, trápili sa s Nórskom a v play off ani zďaleka nestačili na Rusov. Postarali sa však o jeden z najzaujímavejších záverov na MS, keď troma gólmi v tretej tretine dorovnali dovtedy stratený zápas s Fínskom z 0:3 na 3:3. A v nájazdoch ho potom vyhrali.
"Desať minút bolo ťažkých, prehrávali sme, ale to sa stáva. Našťastie sme sa nepoložili a dokázali to obrátiť," radoval sa brankár Petr Mrázek.

Vora2_55

Ten však počas turnaja stratil post jednotky v prospech Pavla Francouza a nedarilo sa ani ďalším hráčom z NHL, ktorí mali byť ťahúňmi: za očakávaniami ostali David Pastrňák aj Tomáš Plekanec. Aj preto sa výber kouča Josefa Jandača napriek pomerne dobre zloženému kádru nedostal do medailových kôl.
5. Slovensko krok od zostupu
Slováci sa na veľkých turnajoch trápili už niekoľko rokov, ale na tomto šampionáte si siahli na dno. A to dno bolo veľmi nízko, takmer tak, že znamenalo pád z elitnej šestnástky MS. Kouč Zdeno Cíger počítal ospravedlnenky takmer na desiatky a zostavil tím zložený z hráčov európskych súťaží, ktorý nemohol konkurovať veľmociam, ale ani súperom za nimi.

SVK-DEN

Slováci len tesne vyhrali nad Talianskom v predĺžení, keď zápas otočili v samotnom závere, a v trápenia pokračovali: prehrali s Lotyšskom, Nemeckom, Dánskom, Ruskom, USA, Švédskom a za jednu výhru a dve porážky v predĺžení získali celkovo štyri body. Do poslednej chvíle nad nimi visela hrozba vyradenia, ktorú odvrátila len dánska výhra nad Talianskom v predposledný deň skupiny A.
Turnaj naznačil to, čo už bolo dlho jasné - že v slovenskom hokeji je potrebné generálne upratovanie od špičiek až po dolné poschodia.
6. Paríž, mesto hokeja
Predchádzajúci termín je samozrejme trochu zveličený, Francúzsko ešte stále nie je hokejová krajina. Pre propagáciu tohto športu v metropole nad Seinou však šampionát urobil veľa a pomohli k tomu aj tisíce českých fanúšikov, ktorí do nej pricestovali na zápasy svojej reprezentácie a vytvorili tu takmer domáce prostredie. Ani Francúzi sa však nestratili, v atraktívnych zápasoch vypredali halu AccorHotels Arena a hoci návštevy inak podstatne zaostávali za Kolínom nad Rýnom, atmosféra bola veľmi príjemná.
Nemeckí fanúšikovia v Kolíne opäť dokázali, že patria medzi najlepších na svete, ale ani Francúzi sa nestratili a viac ako štvrťmiliónu divákov prispeli k tomu, že tohtoročné MS boli po Prahe a Ostrave 2015 (741.690) s 686.391 divákmi druhé najnavštevovanejšie v histórii.
7. Americká krása
Američania priviezli do Kolína nad Rýnom mladý, svižný tím, ktorý bavil pekným a rýchlym hokejom. S menami ako Jack Eichel, Johnny Gaudreau alebo Dylan Larkin trochu pripomínal výber Severnej Ameriky do 24 rokov, ktorý sa prezentoval nádhernou útočnou hrou na septembrovom World Cup of Hockey.
V skupine USA podľahli Nemcom, ale potom porazili všetkých, vrátane favorizovaných Rusov a Švédov. Síce im to nakoniec nebolo nič platné, pretože vo štvrťfinále s Fínskom americká ofenzíva pohorela, nedala ani gól a turnaj sa pre tím skončil. 'Druhý' zámorský výber ale v Európe aj tak zanechal veľký dojem.