chara win

V NHL bol v sobotu bohatý program 12 zápasov. Jaroslav Halák v bránke New York Islanders predviedol na ľade Boston Bruins 30 úspešných zákrokov, čo však nestačilo na strelcov domácich. Tím kapitána Zdena Cháru sa tešil z výhry 3:1 a z ôsmeho triumfu z posledných desiatich duelov. Najvýraznejšiu stopu v drese víťazov zanechal český strelec David Pastrňák, ktorý nasmeroval svoj tím k víťazstvu dvoma prihrávkami.

Detroit Red Wings s Tomášom Tatarom doma utrpeli vysokú porážku od St. Louis Blues, za ktorých sa medzi strelcov zapísalo aj české útočné duo Vladimír Sobotka - Dmitrij Jaškin. Los Angeles Kings s Mariánom Gáboríkom doma v Staples Center porazili Carolina Hurricanes 3:2 po predĺžení a pripísali si ôsmu výhru v rade.
Boston Bruins - New York Islanders 3:1
Gólman Bruins Tuukka Rask našiel stratenú formu a inak veľmi produktívni Islanders našli recept na jeho prekonanie len v jedinom prípade, keď Anders Lee strelil svoj 17. gól v sezóne.
Halák na druhej strane síce tridsaťkrát úspešne zasiahol, ale na výhru to nestačilo. Už pred jediným gólom Islanders dvakrát bodoval Pastrňák. Ten sa z kanoniera zmenil na nahrávača a pripravil góly pre Brada Marchanda a Jakea DeBruska. V oboch prípadoch prispel k nenápadným akciám vedúcim ku gólu do Halákovej siete.
"Len som chcel trafiť bránku. A vlastne som najskôr ani poriadne nevedel, kde je," usmieval sa DeBrusk po šiestom góle sezóny.
Zdeno Chára síce za viac ako 22 minút na ľade štyrikrát vystrelil na bránku, svojho krajana v bránke však neprekonal. Pripísal si aj dve zblokované strely a dve trestné minúty.
Boston tak pridal už ôsmu výhru z posledných desiatich zápasov.

Detroit Red Wings - St. Louis Blues 1:6
Fanúšikovia domácich zažili v Little Caesars Arene hokejové peklo. Blues vystrelil na bránku Red Wings za necelé dve tretiny len desaťkrát, lenže až štyri pokusy skončili za chrbtom bezmocného Jimmyho Howarda.
Jeho miesto tak zaujal Petr Mrázek, ale aj on bol proti rozbehnutým súperom bezmocný. V samostatnom nájazde ho navyše vydareným blafákom prekonal aj Dmitrij Jaškin, ktorý nadviazal na nemenej pekný gól svojho krajana Vladimíra Sobotku ešte proti Howardovi.
Za St. Louis celkovo trafilo šesť rôznych strelcov. "Celkom skoro sme stratili zraneného Jadena (Schwartza), čo znamenalo, že dosť hráčov dostalo v zápase striedanie navyše. Páčilo sa mi, ako si s tým poradili," usmieval sa kouč víťazov Mike Yeo.
Pre najlepší tím Západnej konferencie to bola tretia výhra v rade, pre Detroit naopak ôsma porážka z posledných deviatich duelov.

Pittsburgh Penguins - Toronto Maple Leafs 3:4
Maple Leafs aj vďaka Tylerovi Bozakovi, ktorý dal dva góly a na ďalší prihral, vyťažili dva body najmä po skvelej prvej tretine, na ktorej vývoj súper nedokázal dostatočne reagovať.
"Je to tu znova, pomalý začiatok nás stál zápas," hodnotil Evgeni Malkin. "Nemôžeme chcieť vyhrávať, keď nie sme pripravení na prvých desať minút. Dve tretiny dobrej hry naozaj nestačia."
Príjemné víkendové prekvapenie pripravili tréneri Penguins útočníkovi Dominikovi Simonovi, ktorý až do decembra čakal na šancu v prvom tíme na farme vo Wilkes-Barre a v 20 zápasoch tam nazbieral slušných 13 prihrávok.
Hneď dve asistencie si pripísal aj v tohtoročnej premiére za Pittsburgh. Najprv v druhej tretine v rýchlom brejku pomohol skórovať Sheahanovi a necelé tri minúty pred koncom sa podieľal na góle Crosbyho.
Bránku Penguins po prvej tretine opúšťal objav sezóny Tristan Jarry.

Dallas Stars - Vegas Golden Knights 3:5
Ligový nováčik si počas dvoch dní pripísal druhú výhru a aktuálne má sériu dokonca štyroch úspechov v rade.
Na ľade Stars za ňu vďačí gólmanovi Maximovi Lagaceovi, ktorý chytil 35 striel domácich, a trom gólom v druhej tretine vtesnaným do necelej päťminútovky.
"Maxime bol dnes skvelý, mal tam niekoľko veľkých zákrokov," všimol si kouč Golden Knights Gerard Gallant. "Dnes to bolo dosť hore-dole s mnohými šancami na oboch stranách, ale ako som už povedal, náš brankár bol vynikajúci," dodal.
Ostatné zápasy:
Montreal Canadiens - Edmonton Oilers 2:6Tampa Bay Lightning - Winnipeg Jets 4:3 po predl.Florida Panthers - Colorado Avalanche 3:7New York Rangers - New Jersey Devils 5:2Columbus Blue Jackets - Arizona Coyotes 1:0San Jose Sharks - Ottawa Senators 5:0Calgary Flames - Vancouver Canucks 4:2Los Angeles Kings - Carolina Hurricanes 3:2 po predl.
Hviezdami súboja medzi Columbusom a Arizonou boli obaja gólmani. Domáci Sergei Bobrovsky nepustil za svoj chrbát ani jeden z 35 pokusov z hokejok súperov a Anttiho Raantu prekonal len Josh Anderson. Zvyšných 33 striel chytil.
"Dobre som sa vyspal, oddýchol som si a bol som v pohode," povedal Bobrovsky potom, ako odchytal druhý zápas za dva dni. "Bola to zaujímavá príležitosť aj výzva."
Aj Aaron Dell zo Sharks ostal neprekonaný. Ten však v dueli proti Senators, ktorí prežívajú veľkú krízu, nemal tak veľa práce. Na nulu mu stačilo 25 zákrokov. Jeho spoluhráči vypálili dvojnásobok a Tomáš Hertl dve minúty pred koncom spečatil výhru v presilovke.
Los Angeles Kings vybojovali ôsme víťazstvo v rade, keď na domácom ľade po predĺžení porazili Carolina Hurricanes. Marián Gáborík tentoraz za viac ako trinásť minút na ľade ani raz nevystrelil na bránku a pripísal si akurát jeden mínusový bod v plus/mínus.
Vysoké porážky doma schytali Panthers (od Avalanche) a Canadiens (od Oilers).
1. Sergei Bobrovsky (CLS): 0 inkasovaných gólov, 35 zákrokov
2. Tyler Bozak (TOR): 2 góly, 1 asistencia, plus/mínus 3, 5 striel
3. Aaron Dell (SJS): 0 inkasovaných gólov, 25 zákrokov