VGK-BOS

Nedeľný program celkovo siedmich zápasov NHL priniesol aj dve hviezdne predstavenia Slovákov. Jaroslav Halák sa ďalším skvelým výkonom podieľal na výhre Bostonu nad Vegas 4:1 a stal sa prvou hviezdou zápasu. Za druhú bol vyhlásený Richard Pánik, ktorý dal proti obhajcom z Capitals rozhodujúci gól a navyše si pripísal aj asistenciu.

Halákov ďalší veľký večer
Slovenský gólman zastavil viac ako solídnu porciu 37 striel Vegas. Mal čo robiť najmä v prvej tretine, v ktorej naňho mierilo 15 striel a neinkasoval ani v troch presilových hrách.
"Súper bol vtedy na koni, ale nezlomilo nás to, ubránili sme všetky oslabenia a okrem toho sme skórovali. To je to, čo robia naozaj dobré tímy a myslím si, že dnes sme to predviedli aj my," hodnotil duel Halák." V prvej tretine to išlo trochu pomalšie, ale v druhom a treťom dejstve to už bolo oveľa lepšie."
Halák tak perfektne nadviazal na sobotný duel proti Maple Leafs, ktorý Bruins vyhrali 5:1 a v ktorom dočasná brankárska jednotka Bostonu rovnako pustila len jeden gól. Z Golden Knights ho prekonal iba Cody Eakin, ktorý ho v polovici druhej časti oklamal strelou zápästím.

Halák si poradil s dvoma pokusmi Reavesa

V hale TD Garden mali domáci na svojej strane vedenie 3:0 už v čase 20:58, keď trafil Brad Marchand a David Pastrňák si pri tom pripísal siedmu prihrávku v sezóne.
Neskôr pridal aj ďalší zásah, gólový záblesk číslo 16 v tejto sezóne prišiel o necelé štyri minúty pred vypršaním riadneho hracieho času, keď Pastrňák zakončil nádhernú kombináciu v presilovke piatich na troch. Jedným z asistentov bol David Krejčí a bodoval tak vo štvrtom dueli za sebou.
Zdeno Chára nepremenil tri strelecké pokusy, tradične odohral takmer dvadsaťdva minút.
Golden Knights tak utrpeli porážku vo svojom jubilejnom 100. zápase v histórii klubu v základnej časti NHL.
Šampióni na kolenách aj vďaka Pánikovi
Pánik bol jedným z hlavných strojcov víťazstva Arizony 4:1 na ľade obhajcov Stanley Cupu, ktorými sú Capitals.
Rodák z Martina síce ešte sobotný duel proti Penguins (4:0 pre Pittsburgh) strávil medzi zdravými náhradníkmi, ale v nedeľu sa vo veľkom vrátil do zostavy. Pripísal si gól aj asistenciu rovnako ako jeho spoluhráč Alex Galchenyuk, gólman Darcy Kuemper predviedol výborných 38 zákrokov.
Pánik odštartoval akciu v presilovej hre, na ktorej konci stál Vinnie Hinostroza a Coyotes sa dostali do vedenia. V polovici druhej tretiny následne sám zvýšil na 2:0, keď skóroval z brejku. Tento gól sa nakoniec stal aj víťazným, pretože domáci do konca zápasu len znížili.

Hinostroza otvoril skóre po prihrávke Pánika

Coyotes pritom prehrali predchádzajúce tri zápasy, ale šampiónov dokázali poraziť a určite im pridali vrásky. Capitals totiž druhýkrát za sebou doma nebodovali a po 16 odohraných duelov majú na konte len 7 víťazstiev.
"Vieme, že ako obhajcovia máme každý večer na chrbte terč. A tímy bez ohľadu na ich program prídu a vydajú zo seba to najlepšie," podotkol kouč porazených Todd Reirden. "Ale dnes sme skrátka nehrali dosť dobre."
Panthers vyhrali štvrtýkrát za sebou
Na Floride sa odohral duel dvoch tímov, ktorých hráči mali v nohách sobotné vystúpenie. Panthers v ňom využili výhodu domáceho prostredia a jednoznačne porazili Ottawu 5:1.
Senators pritom začali dobre a v 19. minúte ich Ryan Dzingel v presilovej hre poslal do vedenia svojím deviatym gólom v sezóne. Lenže potom to prišlo...
Panthers v priebehu druhej tretiny dokonali obrat päťgólovou náložou. Dvakrát sa medzi strelcov zapísal Aleksander Barkov, o ďalšie góly sa postarali Jonathan Huberdeau, Troy Brouwer a Frank Vatrano.

Brankár James Reimer pomohol 34 zákrokmi a Panthers sa štvrtou výhrou v rade z predposlednej pozície na Východe výrazne priblížili tímom nad sebou.
"Hrať dva zápasy za dva dni v rozmedzí menej ako 24 hodín predstavuje veľmi náročný program," vyhlásil Reimer. "Nie každý deň máte v nádrži 100 percent, ale musíte do toho dať všetko, čo máte. A myslím, že práve to sme dnes urobili."
Obranca Christián Jaroš v drese Ottawy mal na konte dva mínusové body v hodnotení účasti na ľade.
Sharks doma znova porazili Flames
Tím San Jose piatykrát za sebou pred svojimi divákmi a celkovo šiestykrát v rade porazil Calgary, tentoraz po výsledku 3:1.
Brankár David Rittich bol po bezchybnom sobotnom výkone na ľade Los Angeles Kings (1:0) a prvom čistom konte v kariére v NHL tentoraz na striedačke, prednosť dostal skúsený Mike Smith.
Jeho 26 zákrokov na body nestačilo. Aj preto, že Flames sa vôbec nevydarili nástupy do úvodných dvoch tretín. Evander Kane najprv už po 50 sekundách otvoril skóre a v čase 21:28 Joonas Donskoi zvýšil na 2:0.
Sean Monahan síce dostal Calgary na začiatku 27. minúty znova do hry, lenže posledné slovo mal pri hre hostí bez gólmana kapitán Joe Pavelski.
Uzdravený Tomáš Hertl si pri jeho góle pripísal desiatu asistenciu v sezóne. Udržiava si tak priemer bod na zápas, za 15 štartov stihol 15 bodov (5+10).
Avalanche stopli sériu porážok
Edmonton Oilers a Colorado Avalanche išli do vzájomného duelu v nepríjemnom rozpoložení. Kanadský tím pred týmto súbojom nebodoval trikrát za sebou, hostia nenašli recept na úspech v piatich predchádzajúcich dueloch.
Trápenie však jasne ukončili Avalanche, na konci 31. minúty viedli už 4:0 a počas zvyšku zápasu už nepripustili žiadne výraznejšie komplikácie.
Pod konečnú výhru 4:1 sa dvoma bodmi podpísali Carl Soderberg (1+1), Tyson Barrie (1+1), Mikko Rantanen (1+1) a Nathan MacKinnon (0+2).
Z bránkoviska všetko istil Semyon Varlamov, na ktorého konte bolo 26 úspešných zákrokov.
Marko Daňo nehral, ocitol sa medzi zdravými náhradníkmi.
Devils znova bez šance
Hráči New Jersey Devils pridali tretiu porážku za sebou a do tretice aj s vysokým rozdielom.
Devils išli do zápasu na ľade tímu Winnipeg Jets s túžbou odčiniť predchádzajúce výprasky v Ottawe (3:7) a v Toronte (1:6), opäť však prehrali 2:5. Sedemzápasový trip tak zavŕšili šiestou prehrou.
Vystúpenia na štadiónoch súperov sú zatiaľ pre Devils nočnou morou, z ôsmich takýchto zápasov od začiatku sezóny vybojovali len dva body.
Jack Roslovic a Mark Scheifele hneď na začiatku nasmerovali Jets k výhre, keď v štvrtej minúte trafili v rozmedzí 29 sekúnd.
Scheifele nakoniec prežil trojbodový večer, keď dvakrát skóroval a pridal aj asistenciu. V uplynulých deviatich zápasoch tak stihol 15 bodov (7+8).
"Takto to bolo odohrané správne," povedal Scheifele. "Sme na správnych miestach, kde máme byť, sme o niečo viac konzistentní, čo je to, čo chceme. Chceme na tom stavať."
Forvard víťazov Blake Wheeler sa vďaka dvom asistenciám dostal na métu 501 bodov (168+333) v 550 dueloch za Jets. Stal sa tak prvým hráčom, ktorý dosiahol hranicu 500 bodov od presťahovania klubu z Atlanty do Winnipegu v roku 2011.
V sezóne sa zatiaľ Wheelerovi darí naozaj výborne, spolu s Rantanenom je s 20 asistenciami na čele poradia nahrávačov a aj v kanadskom bodovaní patrí medzi najlepších.
Víťazný gól Granlunda
Tím Minnesota Wild skvelo zakončil celkovo sedemzápasový trip, keď tesne vyhral na ľade St. Louis Blues 3:2.
Wild na tejto ceste pridali už piatu výhru, celkovo uspeli v 10 z 12 posledných vystúpení a vďaka výborným výkonom sú len dva body za Nashville Predators, najlepším mužstvom Západnej konferencie, ale aj celej ligy.
Mikael Granlund prekonal Chada Johnsona za rovnovážneho stavu 2:2 a v čase 47:43 desiatym gólom sezóny rozhodol.
Dvadsaťšesťročný fínsky forvard tak stihol 18 bodov (10+8) za posledných 14 duelov. "Je niekoľko menších vecí, ktoré sa snažím robiť lepšie," uviedol Granlund. "A ako sa zdá, teraz mi to tam naozaj padá."
Gólman Devan Dubnyk pomohol k výhre 29 úspešnými zákrokmi.