jagr1

Cez silvestrovskú noc sa v NHL lámal nielen starý a nový letopočet, ale aj významné historické štatistiky. Jaromír Jágr dal pri výhre Florida Panthers na ľade Dallas Stars gól a ešte pred tým si pripísal prihrávku, čím dohnal Paula Coffeyho na piatom mieste všetkých čias v počte asistencií (1135). Henrik Lundqvist si v drese New York Rangers pripísal 390. výhru a preskočil Dominika Haška medzi prvými európskymi brankármi všetkých čias. A Columbus Blue Jackets porazili tím Minnesota Wild, čím vyrovnali druhú najúspešnejšiu sériu v histórii NHL. Zdeno Chára prihral na gól pri výhre Boston Bruins nad Buffalo Sabres.

V sobotu sa zároveň objavili dve nepríjemné správy okolo slovenských hokejistov. Zranený Marko Daňo bude Winnipeg Jets chýbať osem týždňov kvôli zraneniu v dolnej časti tela, Jaroslava Haláka si nikto nestiahol zo zoznamu nechránených hráčov New York Islanders a ostrieľaný gólman tak putuje na farmu.
Minnesota Wild - Columbus Blue Jackets 2:4
Podľa Elias Sports Bureau sa vôbec prvýkrát vo všetkých veľkých amerických ligách (baseballová MLB, NFL amerického futbalu, basketbalová NBA a NHL) stalo, že sa stretli dva tímy s aktuálnou sériou výhier obsahujúcou minimálne 12 zápasov. Jedna z nich musela skončiť a bola to nakoniec domáca Minnesota, ktorá sa zastavila na dvanástke, keď nestačila na Blue Jackets.
Tí zvíťazili pätnásty raz za sebou a dorovnali druhú najdlhšiu takúto sériu v dejinách NHL (New York Islanders zo sezóny 1981-82 a Pittsburgh Penguins z ročníka 2012-13). Na rekordných 17 víťazstiev v podaní Penguins 1992-93 im chýbajú dve výhry. V utorok hrajú proti Edmontnon Oilers.
"Užívame si to, ale čaká nás ďalší zápas. Je to skvelá jazda, ale musíme sa pozerať pred seba," povedal útočník Brandon Saad.
Mužom zápasu bol Cam Atkinson, ktorý dal dva góly. Domáci Devan Dubnyk si pripísal 21 zákrokov, Sergei Bobrovksy v bránke hostí 29.

Dallas Stars - Florida Panthers 1:3
Posledným, kto dokázal poraziť Columbus, bola 26. novembra Florida. Tej sa odvtedy ani zďaleka tak nedarilo, ale v záverečný deň roka dobyla Dallas, keď k výhre 3:1 prispeli bilanciou gól a asistencia ako Vincent Trocheck, tak Jaromír Jágr.
Pre českého velikána, ktorý nedávno preskočil Marka Messiera na druhom mieste historického bodovania NHL, to zároveň znamenalo 1135. asistenciu a delené piate miesto v ich počte s Paulom Coffeym. Na métu 1900 bodov mu chýba deväť zápisov.
Brankár James Reimer prispel k výhre hostí 35 zákrokmi vrátane 20 v prvej tretine a ukončil tak trojzápasovú víťaznú sériu Stars. Jágrov gól na 3:0 vyhnal z bránky Antti Niemiho po 17 zákrokoch. Kari Lehtonen naopak z 18 striel neinkasoval. Ale Dallas skóroval len raz.
"Veľa zápasov v sezóne sme po druhej tretine viedli a potom sme ich stratili v predĺžení alebo v nájazdoch. Tentoraz sme po dlhom čase konečne dokázali výhru udržať. Nebolo to vyslovene krásne, ale udržali sme vedenie," hodnotil Jágr.
Pittsburgh Penguins - Montreal Canadiens 4:3 po predl.
Evgeni Malkin rozhodol svojou typickou bombou z pravého kruhu bez prípravy v čase 61:54 gólom v presilovke o výhre Penguins v predĺžení. V zápase si navyše pripísal asistenciu a dohnal Connora McDavida z Edmonton Oilers na čele NHL so 43 bodmi. Zároveň dal 10. gól kariéry v predĺžení a stráca len jeden na rekordéra Pittsburghu Maria Lemieuxa.
Gól a prihrávku mal aj Phil Kessel, Carl Hagelin i Kris Letang si pripísali dve asistencie. Sidney Crosby tentoraz nebodoval a spadol na tretie miesto v NHL.
Boston Bruins - Buffalo Sabres 3:1
Zdeno Chára pomohol Bruins krásnou prihrávkou Frankovi Vatranovi k štvrtej výhre nad Buffalom v tejto sezóne. Brankár Tuukka Rask k tomu prispel 26 zákrokmi, Robin Lehner si ich v bránke hostí pripísal 25.
Bruins nastrieľali všetky svoje góly v prvej polovici duelu, hostia len korigovali v závere druhej časti, kedy presne mieril Jack Eichel. Buffalo zostává na dne poradia tabuľky Východnej konferencie.
Calgary Flames - Arizona Coyotes 4:2
Solídnu aktuálnu formu podčiarklo Calgary, ktoré porazilo Arizonu 4:2 a zaznamenalo tretiu výhru z posledných štyroch zápasov.
Na triumfe mal veľký podiel český útočník Michael Frolík, ktorý strelil gól a pripojil jednu asistenciu. Flames ovládli prvú tretinu jasne 4:0, hostia už len korigovali. Raz sa v ich drese presadil aj center Martin Hanzal.
Ďalšie výsledky:
New Jersey Devils - Washington Capitals 2:6
Tampa Bay Lightning - Carolina Hurricanes 3:1
Colorado Avalanche - New York Rangers 2:6
Winnipeg Jets - New York Islanders 2:6
Edmonton Oilers - Vancouver Canucks 2:3 po náj.
Los Angeles Kings - San Jose Sharks 3:2
1. Lundqvistov rekord
V súboji proti Coloradu inkasoval len dva góly, oslávil jubilejnú výhru číslo 390. Henrik Lundqvist tým prekonal legendárneho Dominika Haška a osamostatnil sa na čele historického rebríčka európskych brankárov.
2. Columbus na čísle 15
Ďalej ničí jedného súpera za druhým a nespomaľuje. Columbus porazil aj Minnesotu a pripísal si pätnástu výhru v rade. Tá je o to sladšia, že zároveň ukončila sériu Wild, ktorí dokázali uspieť v dvanástich po sebe idúcich zápasoch.
3. Tavares blízko jubilea
V zápase proti Winnipegu zaznamenal John Tavares gól a prihrávku, kapitán Islanders sa tak priblížil významnému jubileu. Len dva body mu chýbajú na to, aby sa dostal na hranicu 500 bodov v NHL.
1. Chris Kreider (NYR): 3 góly, 6 striel
2. J.T. Miller (NYR): 2 góly, 3 strely
3. Jaromír Jágr (FLA): 1 gól, 1 asistencia, dorovnanie Coffeyho)