Matthews

Auston Matthews sa v stredu vo veľkom štýle vrátil do zostavy Toronta. Hviezdny útočník, ktorý chýbal kvôli zraneniu, tromi bodmi pomohol Maple Leafs k víťazstvu nad San Jose. Sidney Crosby sa blysol hetrikom, ale jeho Pittsburgh nestačil na Colorado. V stredajších zápasoch nenastúpil ani jeden Slovák.

Matthewsov veľkolepý návrat
Návrat Austona Matthewsa do zostavy Toronta dostal víťazný punc, Maple Leafs totiž na domácom ľade pretlačili San Jose 5:3 a pripísali si tretiu výhru v rade.
Hviezdny útočník kvôli zraneniu chýbal kanadskému tímu v 14 zápasoch a hneď vo svojom prvom dueli po návrate zažiaril. Na triumfe Toronta sa podieľal dvoma gólmi a jednou asistenciou.
"V prvej tretine som sa cítil hrozne, ani v tej druhej to nebolo oveľa lepšie," povedal po dueli Matthews. "Až v tej tretej mi konečne začali fungovať nohy. Ale niečo také som v prvom zápase očakával. Nie je jednoduché hneď sa dostať do právnej kondície."
Matthews najprv pripravil úvodný zásah pre Johna Tavaresa, v čase 11:19 potom zaistil svojmu tímu vedenie 2:1. V polovici tretej časti poslal Toronto do náskoku 5:3, ktorý v úplnom závere zmiernil hosťujúci Melker Karlsson.
"Keď sme presní v prihrávkach a zbytočne nestrácame puk, tak sme naozaj veľmi silní," pochvaľoval si Matthews, pre ktorého to bol už piaty duel v sezóne, v ktorom nastrieľal aspoň dva góly. Rovnaký počet duelov majú na konte aj Alex Ovechkin a David Pastrňák.
V drese Sharks strelil jeden gól český útočník Tomáš Hertl, ktorý v čase 10:40 zužitkoval presilovú hru a pridal šiesty zásah v ročníku.
Toronto sa vďaka tretej výhre v rade vyšvihlo na druhú priečku v tabuľke Východnej konferencie, keďže má na konte rovnaký počet bodov ako Buffalo. To však má jeden zápas k dobru.

Matthews skóroval po návrate po zranení

Crosbyho hetrik nestačil
Ani úžasné strelecké predstavenie Sidneyho Crosbyho nestačilo Pittsburghu na úspech, Penguins na ľade Colorada utrpeli porážku 3:6. Avalanche uspeli šiestykrát v rade.
Stret dvoch ofenzívne naladených mužstiev prebiehal vo vlnách. Avalanche vyskočili do vedenia 3:0, Penguins vyrovnali na 3:3, ale ďalšie tri góly prišli znova z hokejok domácich hráčov.
Hviezdou duelu sa aj napriek porážke stal Crosby, ktorý na tri góly potreboval len necelých šesť minút. Jeho zásahy orámovali záver druhej a úvod tretej tretiny.
Ak berieme do úvahy aj duely v play off, Crosby nastrieľal už 14. hetrik v kariére. Rovnaký počet bodov má na konte aj Evgeni Malkin a obaja súčasní lídri Pittsburghu sa delia o druhú priečku klubového rebríčka. Na prvom mieste figuruje nedostihnuteľný Mario Lemieux, ktorý ich skompletizoval 43.
"Máme najlepšie presilové hry v lige, keby sme využili početnú výhodu v tretej tretine, mohli sme zápas zvládnuť," ľutoval Crosby.
Aj Colorado sa totiž mohlo spoľahnúť na svoje ofenzívne hviezdy. Nathan MacKinnon nazbieral gól a tri asistencie, ďalší členovia elitnej formácie Mikko Rantanen a Gabriel Landeskog si obaja pripísali dva body.
MacKinnon a Rantanen tak už v šiestom dueli za sebou zaznamenali dva a viac bodov. Obaja navyše prekonali métu 40 bodov, čo sa dvom spoluhráčom v úvodných 25 zápasoch sezóny naposledy podarilo v ročníku 2005-2006.

Crosby predviedol čistý hetrik a vyrovnal na 3:3

Detroit zdvihol hlavu
Hráči Detroitu ukončili sériu troch porážok, keď pred zrakmi svojich fanúšikov porazili St. Louis 4:3. Pre Blues to bol štvrtý neúspech z posledných piatich duelov.
Domáci ťažili z drvivého nástupu do druhej tretiny. V priebehu dvanástich minút strednej časti nastrieľali súperovi tri góly, keď postupne trafili Thomas Vanek, Andreas Athanasiou a Tyler Bertuzzi.
"Je to pre nás úžasné víťazstvo, pretože sme v priebehu zápasu prišli o veľký náskok," vyhlásil Bertuzzi. "V tretích tretinách sa nám v sezóne naozaj darí a dnes sa to opäť potvrdilo."
Blues sa totiž ešte do druhej sirény vrátili do duelu. V presilových hrách presne udreli David Perron a Vladimir Tarasenko, v čase 48:04 potom Perron svojím druhým gólom v zápase vyrovnal na 3:3.
Ale hostia si nakoniec žiadne body neodviezli, Bertuzzi totiž v čase 53:07 rozhodol o triumfe Detroitu a pridal ôsmy zásah v ročníku.
V tábore porazených mohla Tarasenka tešiť aspoň skutočnosť, že svojím 186. gólom v kariére poskočil na tretie miesto historického klubového rebríčka hráčov, ktorý ešte neoslávili 27. narodeniny. Viac gólov mali na konte len Brett Hull (205) a Brian Sutter (197).

Perron po krásnom prieniku využil presilovku

Florida nevyužila náskok
Florida sa naďalej utápa v problémoch, tentoraz doma prehrala s Anaheimom 2:3 a pripísala si už štvrtú prehru z posledných piatich zápasov.
"Je to frustrujúce," trápil sa domáci útočník Jonathan Huberdeau. "Z týchto zápasov musíme byť schopní vybojovať aspoň bod. Nie je možné, aby sme hrali len v časti zápasu. Musíme bojovať celých 60 minút."
Elitný útočník Panthers narážal na skutočnosť, že jeho tím ešte v polovici duelu po góloch Aarona Ekblada a Evgeniiho Dadonova viedol 2:1, ale potom o náskok prišiel.
Dvoma gólmi sa o to postaral Nick Ritchie, ten víťazný navyše prišiel len 88 sekúnd pred vypršaním riadneho hracieho času. Prihral mu naň český útočník Ondřej Kaše, ktorý si po návrate z maródky udržiava dobrú formu, keďže bodoval v štyroch z posledných piatich duelov.
"Som veľký hráč, snažím sa to využiť," radoval sa po dueli Ritchie. "Nebojím sa chodiť do priestorov pred bránkou, kde to vždy veľmi bolí. Tentoraz som za to bol odmenený."
Rittich výhru nedoručil
Výhodu domáceho ľadu nevyužili hráči Calgary, ktorí v dramatickej bitke podľahli Dallasu 3:4 po predĺžení. Víťazný gól zaobstaral Tyler Seguin.
Do bránky Flames sa postavil gólman David Rittich a pripísal si celkovo 24 úspešných zákrokov. Flames po góloch Johnnyho Gaudreaua a Marka Giordana ešte sedem minút pred koncom riadneho hracieho času viedli 2:1, ale Stars dokázali skóre otočiť.
Najprv v čase 53:15 Gavin Bayreuther vyrovnal svojím druhým gólom v ročníku a v predĺžení potom Seguin prevážil na stranu Stars ďalší bod.
Jednou asistenciou prispel k úspechu texaského klubu aj český útočník Radek Faksa. Stars uspeli po dvoch prehrách a poskočili na piate miesto tabuľky Západnej konferencie. Flames ostávajú štvrtí.