Crosby oslávil návrat po zranení gólom

Hlavným hrdinom utorkového večera bol navrátilec do zostavy Penguins Sidney Crosby. Kapitán Pittsburghu po viac ako dvojmesačnej pauze nazbieral proti Minnesote štyri body a priviedol svoj tím k víťazstvu 7:3. Brankár Bostonu Jaroslav Halak musel vystriedať zranenú jednotku Tuukku Raska, Bruins však nedali Columbusu ani jeden gól a prehrali 0:3. Auston Matthews nastrieľal proti Devils hetrik a Toronto uspelo 7:4.

Triumfálny návrat Crosbyho
Útočník Sidney Crosby má za sebou návrat snov. Hviezdny center nastúpil po zranení prvýkrát od 9. novembra a štyrmi bodmi pomohol tímu Pittsburgh Penguins k triumfu 7:3 nad Minnesota Wild.
"Bolo to dobré," usmial sa kapitán Penguins. "Prvých niekoľko striedaní som sa necítil úplne fajn, ale podarilo sa nám dostať do tempa. Pomohli nám aj presilové hry. Celý tím odohral výborný zápas."
Crosby bol ústrednou postavou duelu. Už v čase 7:57 sa druhou asistenciou podieľal na úvodnom góle Jevgenija Malkina a ďalší zásah ruského kolegu pomohol pripraviť aj v závere strednej časti.
V záverečnom dejstve svoj výkon okrášlil gólom na 5:2 a v čase 48:20 presne našiel Dominika Simona, ktorý trafil z ľavého krídla a v dueli si navyše pripísal aj prihrávku.
"Sid je náš kapitán. Všetci vieme, aký je pre tento tím dôležitý," upozornil Malkin, ktorý k dvom zásahom pridal aj asistenciu. "Opäť ukázal, aký je výnimočný hráč. Sme nadšení, že je konečne späť."
V drese Wild veterán Zach Parise zmiernil debakel dvomi gól, jeden strelil aj Marcus Foligno. Smerom dozadu však Minnesota úplne prepadla.
Crosby bol úplne zaslúžene vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Kanadskému centrovi sa stalo druhýkrát v kariére, že hneď pri prvom štarte po dlhodobej absencii zaznamenal štyri body. Zvládol to už 21. novembra 2011 pri výhre 5:0 nad New York Islanders.
Obranca Pittsburghu Kris Letang dosiahol cenný míľnik, pretože poskočil na métu 400 asistencií v kariére. Stal sa tak prvým bekom v histórii Penguins, ktorý sa dostal na takéto číslo.
Halák zaskočil za Raska
Brankár Elvis Merzlinkis sa blysol druhým čistým kontom v rade, tentoraz priviedol Columbus Blue Jackets k triumfu 3:0 nad Boston Bruins.
Lotyšský gólman si po Vegas Golden Knights podmanil ďalšieho elitného súpera. Spolu predviedol 27 úspešných zákrokov.
"Celý tím pracoval veľmi tvrdo," pochvaľoval si Merzlinkis. "Mali sme výborný pohyb, pri väčšine pukov sme boli ako prví. Bostonu sme toho smerom dopredu veľa nedovolili."
Veľkou nepríjemnosťou pre Boston je fakt, že prišiel o brankára Tuukku Raska. Fínsky reprezentant musel zo zápasu odstúpiť už po 72 sekundách. Na vine bol úder lakťom do hlavy zo strany útočníka Columbusu Emila Bemströma.
Na jeho miesto sa teda už v druhej minúte postavil Jaroslav Halak, ktorý predviedol 24 zákrokov. Nastúpil do bránky už v druhom zápase v rade, v pondelok priviedol Bruins k jednému bodu za prehru 5:6 po nájazdoch s Devils.
"Lakeť do hlavy, viac k tomu nemám čo povedať," povedal nahnevaný Cassidy. "Rozhodcovia to prehliadli, nedá sa nič robiť. Pre nás je to samozrejme veľmi nepríjemné, prišli sme o brankársku jednotku."
Ako prvý prekonal Haláka v čase 13:27 Alex Wennberg a poslal domáce mužstvo do výhody. V záverečnom dejstve spečatili cenný triumf Kevin Stenlund a Riley Nash.
"Väčšinou si v zložitých momentoch dokážeme pomôcť presilovými hrami, ale tentoraz sa nám nepodarilo ani to. V hre piatich na piatich sme sa nedokázali výraznejšie presadiť," uznal kouč hostí Bruce Cassidy.
Zdeno Chara tak začal svoju druhú tisícku zápasov v drese Bruins prehrou, jeho bilancia znela dve strely, dva hity.
Mattthews nastrieľal Devils hetrik
Zlatý trón pre aktuálne najlepšieho strelca ligy, na ktorom sedí David Pastrnak, sa začína poriadne kývať.
Útočník Auston Matthews totiž hetrikom prispel k víťazstvu Toronto Maple Leafs 7:4 nad New Jersey Devils a dostal sa na métu 34 gólov v sezóne. Na hviezdu Boston Bruins stráca už len dva góly.
"Spoluhráči hrali fantasticky, pripravili mi veľa skvelých šancí. Ja som sa v zakončení snažil byť presný," pokrčil plecami elitný útočník, ktorý nastrieľal svoj prvý hetrik od 12. októbra 2016, keď sa vo svojom debute v NHL presadil dokonca štyrikrát.

Matthews nastrieľal Devils tri góly

Maple Leafs mali priebeh duelu vo svojej réžii. Už v prvej tretine si vypracovali trojgólový náskok a nebolo pochýb, že smerujú k prvému triumfu z posledných štyroch duelov.
Kapitán John Tavares sa k Matthewsovi pripojil gólom a dvoma asistenciami, Zach Hyman a William Nylander si pripísali gól a prihrávku.
V drese hostí navzdory vysokej porážke zažiaril Blake Coleman, ktorý rovnako ako Matthews nastrieľal hetrik. Slovenský bek Maple Leafs Martin Marincin si pripísal dva plusové body.
Kubalík dvomi gólmi riadil otočku
Útočník Dominik Kubalik potvrdil úžasnú streleckú formu, keď dvomi gólmi režíroval triumf tímu Chicago Blackhawks 3:2 po predĺžení na ľade Ottawa Senators.

Kubalík skóroval v piatom zápase v rade

Český strelec sa dokázal presadiť už v piatom dueli po sebe, spolu v tomto období do sietí súperov nastrieľal sedem gólov. Vo svojej prvej sezóne v NHL ich má na konte už 18. Dlhšiu streleckú sériu zvládol v histórii Blackhawks vo svojej nováčikovskej sezóne len Darryl Sutter, ktorý v roku 1981 trafil sedemkrát v rade.
"Hrá teraz veľmi sebavedomo," vyhlásil tréner Chicaga Jeremy Colliton. "Veľmi dobre sa pohybuje, často hrá s pukom. Navyše sa mu darí premieňať šance, do ktorých sa dostane. To je pre každého strelca veľmi dôležité."
Kubalík si na svje hviezdne okamihy musel počkať, pretože ako prví udreli domáci. Navyše hneď dvakrát v rozmedzí ôsmich minút.
Blackhawks však dokázali zdvihnúť hlavy, český forvard strelil dva góly v rade.
Za vyrovnaného stavu 2:2 duel dospel do predĺženia, ktoré už po 42 sekundách rozsekol kapitán Jonathan Toews. Chicago tak vyhralo druhýkrát za sebou a poskočilo na 11. priečku Západnej konferencie.
Islanders dali Detroitu osem gólov
Stret medzi tímami New York Islanders a Detroit Red Wings sa skončil úplne jednoznačne. Tím z Long Islandu svojho súpera deklasoval 8:2 a rýchlo sa tak otriasol z nedávnej porážky v derby proti New York Rangers.
"Toto bola presne tá reakcia, ktorú od nás tréner očakával," povedal útočník Brock Nelson. "Celý deň sme hovorili o tom, že musíme pridať. V zápase sa nám to podarilo, mali sme ho úplne pod kontrolou."
Islanders sa v úvodných ôsmich minútach ujali vedenia 3:0 a svoj náskok postupne zvyšovali. Dvakrát sa presadil Nelson a Jordan Eberle, Anders Lee, Josh Bailey, Anthony Beauvilier aj Leo Komarov pridali gól a asistenciu.
Príkladne rozložená produktivita naprieč všetkými formáciami.
Za Detroit strelil jeden gól český obranca Filip Hronek, ktorý svojím deviatym zásahom v sezóne len zmiernil vysokú porážku.
Ostatné zápasy: Dallas otočil duel v Colorade, Draisaitl a McDavid opäť ťahali Oilers
Vegas Golden Knights prehrali na ľade Buffalo Sabres 2:4, domáci útočník Sam Reinhart zažiaril gólom a dvoma asistenciami. Rozhodujúci gól strelil kapitán Jack Eichel. Za Vegas sa presadil český útočník Tomas Nosek, ale jeho tím prehral štvrtý duel v rade.
Hokejisti Tampy Bay splnili úlohu favorita, keď na vlastnom ľade zdolali Los Angeles Kings 4:3 po samostatných nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil vo štvrtej sérii kapitán Steven Stamkos. Slovenský obranca Erik Cernak skončil s dvomi mínuskami.
Skvelý výkon brankára Connora Hellebuycka priviedol Winnipeg Jets k víťazstvu 4:0 nad Vancouver Canucks. Hellebuyck pochytal všetkých 41 striel súpera, útočník Kyle Connor zažiaril dvomi gólmi a prihrávkou.
Výhodu domáceho ľadu zužitkovali Arizona Coyotes, ktorí prestrieľali San Jose Sharks 6:3. Útočníci Taylor Halla a Phil Kessel obaja strelili dva góly a pridali k nim aj asistenciu.
Hokejistom Dallas Stars sa podaril ďalší skvelý obrat. Síce po prvej tretine prehrávali v aréne Colorado Avalanche 0:2, ale nakoniec sa radovali z triumfu 3:2 po predĺžení. Veľký obrat zavŕšil v čase 61:54 obranca Esa Lindell. Obranca Andrej Sekera nepremenil jeden strelecký pokus a pripísal si dva bloky.
Edmonton Oilers vybojovali štvrtú výhru z piatich duelov, v utorok pred svojimi fanúšikmi zlomili Nashville Predators 4:2. Leon Draisaitl zaznamenal dva góly a asistenciu, Connor McDavid pripojil tri prihrávky.