CAN_CZE

Česká reprezentácia do 20 rokov skvelo nastúpila do svojho prvého semifinále od roku 2005 a od šiestej minúty viedla po góle Filipa Zadinu, ale favorita nezaskočila a zápas stratila v oslabeniach. Kanada potvrdila svoju silu v presilových hrách skvelou úspešnosťou, keď potrestala prvé tri z celkových štyroch vylúčení tímu Filipa Pešána a otočila stav na 3:1 . Potom už dokráčala k pohodlnému výsledku 7:2.

Útočník Drake Batherson zažiaril v drese víťazov hetrikom, Sam Steel a Jordan Kyrou si pripísali gól a asistenciu a Cale Makar a Robert Thomas zaznamenali dve prihrávky. Obdiva góly českého tímu dal Zadina, ktorý sa so siedmimi zásahmi delí o vedenie v poradí strelcov turnaja s Bathersonom a Američanom Kiefferom Bellowsom.
Český tím doplatil na vylúčenia a Kanada troma využitými presilovkami predviedla rozhodujúci obrat. Na turnaji kraľuje v početných výhodách a vďaka 13. využitej si polepšila z celkových 23 na úspešnosť 56,52 percenta.
Najprv Clague Steel využil vylúčenie Martina Kauta za zdržovanie hry a potom Batherson ešte v prvej tretine potrestal zbytočný krosček Alberta Michnáča. Strelec večera v 28. minúte po podobnej situácii poslal späť z trestnej lavice aj Radima Šaldu, ktorý pykal za hrubosť.
Kanaďania odpor zlomili a bavili sa ďalšími akciami zakončenými gólmi. Maxime Comtoise premenil výzvu Bretta Howdena, presadili sa aj Kyrou a v čase 36:38 Batherson zavŕšil hetrik. V českej bránke potom Josefa Kořenářa, ktorý vychytal štvrťfinálovú výhru nad Fínskom (4:3 po nájazdoch), vystriedal Jakub Škarek. Toho ešte v tretej tretine prekonal Boris Katchouk a debakel českých mladíkov zmiernil Zadina.

Česko bude v záverečnom zápase bojovať o prvú medailu od roku 2005, keď v Grand Forks oslávilo bronz. Kanada vyrovnala svoje minuloročné umiestnenie z domáceho turnaja v Montreale a Toronte a bude sa usilovať o svoje 17. zlato. To naposledy získala pred tromi rokmi v Toronte.

Američania titul neobhája
Domáce Spojené štáty americké v Buffale nezopakujú minuloročný triumf z Montrealu. So Švédskom, ktoré v štvrťfinále poslalo domov Slovákov, ešte v 53. minúte prehrávali pred 7524 divákmi v Key Bank Center 4:0 a potom Kieffer Bellows len skorigoval výsledok v presilovej hre a Brady Tkachuk pri hre bez brankára.
Švédi vykročili za víťazstvom v čase 33:30, keď Elias Petterson otvoril skóre v početnej výhode. V 47. minúte pridal druhý gól Lias Andersson a tím Tomasa Montena zasadil definitívnu ranu Američanom dvoma gólmi vo vlastnom oslabení počas trestu Linusa Lindstroma. Trafili aj Oskar Steen a Axel Jonsson Fjallby.
Švédi majú teraz po troch štvrtých miestach za sebou možnosť zaútočiť na prvé zlato od roku 2012, keď triumfovali v Calgary. Na stupne víťazov sa dostali prvýkrát od roku 2014. Pred tromi rokmi dosiahli striebro doma v Malmö.