Staal v predĺžení rozhodol o výhre Caroliny

Hokejisti tímu Carolina Hurricanes úspešne nadviazali na vyradenie obhajcov Stanley Cupu Washington Capitals. Na úvod série 2. kola vyhrali na ľade New York Islanders 1:0 po predĺžení a pripravili tak domácim prvú prehru v tohtoročnom play off.

Český brankár v službách víťazov Petr Mrázek sa pod úspešné vykročenie do série podpísal 31 úspešnými zákrokmi, vychytal druhú nulu v tohtoročných vyraďovacích bojoch a bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Jediný gól dal v čase 64:04 Jordan Staal.
New York Islanders - Carolina Hurricanes 0:1 po predl. (stav série: 0:1)
Islanders se mohli na zápas pripravovať už od 16. apríla, keď bez porážky v najkratšom možnom termíne uzavreli sériu proti Pittsburgh Penguins. Kým Penguins dali v riadnom hracom čase vždy aspoň tri góly, na Hurricanes nenašli recept viac ako 4 minút.
Mrázek na konci 14. minúty lapačkou vyriešil sólo v podaní Josha Baileyho, ktorý zakončoval do bekhendu. Ani jeho náprotivok Robin Lehner sa nenechal zahanbiť, keď pred prvou prestávkou zlikvidoval šancu Brocka McGinna, strelca postupového gólu Hurricanes.

Staal v predĺžení vystrelil Caroline víťazstvo

V úvode druhého dejstva Jordan Eberle neprekonal Mrázka strelou zápästím a Lehner zase v jeho polovici zobral radosť Gregovi McKeggovi. Mathew Barzal v 38. minúte s pomocou tyčky dostal puk do bránky, ale gól nebol uznaný kvôli nedovolenému bráneniu Mrázkovi, ktorého sa dopustil Anders Lee.
"Nemyslím si, že by som po dnešku musel meniť veľa vecí," uviedol kouč porazených Barry Trotz. "Keby sme využili niektoré z našich šancí, mohol to byť úplne iný príbeh."
Rozhodujúci okamih prišiel potom, ako vypálil Nino Niederreiter, jeho strela sa od zadného mantinelu odrazila priamo k Staalovi a ten zakončením bez prípravy s využitím Lehnerovi ľavej korčule rozjasal striedačku hostí.
Staal skóroval v treťom zápase v rade. "Puk sa odrazil od mantinelu a dostal sa ku mne, ani poriadne neviem ako," povedal Staal. "Snažím sa dávať góly a pomôcť tak vyhrávať zápasy. Neviem, kde sa to berie, ale určite sa nemôžem sťažovať."
Mrázek ostal nepriestrelný, celkovo už piatykrát v 19 zápasov kariéry v play off. Rovnako ako on si 31 zákrokov pripísal aj Lehner.
"Toto sú tie zápasy, v ktorých môže jediný zlý odraz zmeniť úplne všetko," poznamenal Mrázek. "Samozrejme, že sa tešíme z výhry, prvý zápas je náš, ale musíme sa dobre pripraviť na duel číslo 2."
[Kompletné pokrytie série New Yorku s Carolinou]
Ten sa rovnako ako všetky zostávajúce zápasy Islanders v tohtoročnom play off bude hrať v Barclays Center. V sérii proti Penguins klub v obidvoch prípadoch využil Nassau Coliseum.
"Musíme sa na to pozrieť z nadhľadu a sústrediť sa na sériu ako na celok," zdôraznil kapitán Islanders Lee. "Takže sa treba poučiť z dneška, zomknúť sa a vrátiť sa do práce. O pár dní nás čaká veľmi dôležitý zápas, v ktorom už potrebujeme využiť výhodu domáceho prostredia."
Ďalší zápas: Nedeľa 28. apríla 21:00 SELČ v Barclays Center v New Yorku.