couture 515

Za posledné mesiace zvládli obrovské množstvo menších skúšok. Ten pravý test odolnosti psychiky hokejistov St. Louis Blues však prichádza až teraz.

"Je veľmi ťažké to prehryznúť," priznal útočník David Perron. "Ale musíme ísť ďalej. Vyspíme sa a zajtra sa vrátime do našej arény zase s úsmevom na tvári. Zmeníme niekoľko drobností. Budeme naďalej hrať ako doteraz, pretože keď to robíme, dokážeme uspieť. Stále je to len 1:2."
Každý športový psychológ by v tej chvíli zatlieskal. Klasické heslo nielen v hokeji predsa znie: Príliš sa neraduj z víťazstva - a neprepadaj panike pri porážkach.
Lenže to sa ľahko povie a oveľa ťažšie urobí. Blues ešte minútu pred koncom tretieho finále Západnej konferencie viedli nad San Jose Sharks 4:3, ale napriek tomu na svojom ľade duel nedotiahli a stav série je z ich pohľadu presne taký, o akom hovoril Perron.
Porážka v predĺžení sa navyše zrodila potom, ako hráči Blues reklamovali, že puk sa k strelcovi víťazného gólu Erikovi Karlssonovi dostal po prihrávke rukou.
"Bez komentára," povedal forvard Alexander Steen. "Nech si o tom hovorí, kto chce, my to riešiť nebudeme. Hráme play off, nabudúce musíme byť pripravení."

Gólová spolupráca Barbasheva a Steena

Blues mali za sebou exkluzívny comeback, stav 0:2 otočili na 4:3 a mali ďalšie šance na zvýšenie jednogólového vedenia. Poradili si aj s tým, že im hneď v úvode vypadol zranený bek Vince Dunn, ktorý odohral len necelé tri minúty.
"Ostatní odviedli naozaj dobrú prácu. Odohrať takýto zápas play off s piatimi obrancami vôbec nie je jednoduché, všetci dostali veľa extra minút," opisoval tréner Craig Berube.
Lenže potom sa časomiera zastavila na údaji 58:59 a eufóriu nahradila depresia. Minútu pred koncom hokejisti San Jose využili, že sa v bránkovisku ocitli Joe Pavelski aj strieľajúci Logan Couture. Gólman Jordan Binnington sa naťahoval márne - a ťažko vybudované vedenie zmizlo ako večerné slnko za obzorom.
Viac o téme: [Karlsson v predĺžení vystrelil Sharks výhru]
"Už začiatok zápasu bol z našej strany nevydarený, lenže potom oni do nášho tlaku dali dva rýchle góly a to nám zobralo vietor z plachiet opisoval Perron. "My sme vytrvali v našej hre, boli sme trpezliví. Aj tretiu tretinu sme odohrali presne tak, ako sme mali, lenže oni si počkali na vhodnú dorážku."
Blues sa skrátka zase raz presvedčili o tom, ako vám ten posledný krok zo všetkých zviaže nohy.
"Hrali sme výborne a oni vyrovnali takto neskoro… Hokej je hra milimetrov. Odrazilo sa im to tak, ako potrebovali," hnevalo kapitána Alexa Pietrangela. "Pritom to od nás fakt dobrý, veľmi dobrý výkon. V druhej tretine sme ich výborne zatlačili."
Lenže pri vyrovnávajúcom góle domáci tak trochu zaspali. A nebolo jednoduché si to priznať.
"Mali sme vyhrať 4:3," natvrdo povedal kouč Craig Berube. "Dostali sme sa do vedenia, vytvárali sme si ďalšie príležitosti. A potom príde v úplnom závere situácia, keď sú pred našim gólmanom dvaja ich hráči a jeden náš … To zamrzí. Ale stane sa to. Sharks sú veľmi dobrý súper."

Perron dal druhý gól v druhej tretine

"A v našej hre bolo množstvo vecí, od ktorých sa môžeme pred štvrtkovým duelom odraziť," burcoval Pietrangelo.
Ďalšia partia finále Západu sa hrá v Enterprise Center v noci na sobotu od 2.00 SELČ a situácia je jasná: ďalšia porážka by Blues dostala do kritickej situácie. Berubeho partia však určite nie je oddielom žiadnych krehotiniek. Má za sebou úžasný prerod, keď sa z najhoršieho tímu NHL ešte na Nový rok vyšvihla medzi konferenčných finalistov.
Psychickú odolnosť už potvrdila aj v play off. Ideálnou ukážkou je úvodná séria proti Winnipeg Jets: Blues viedli 2:1 na zápasy, ale vo štvrtom dueli tiež stratili náskok až v poslednej tretine a padli po predĺžení. Odpoveď? Vybojovali duely číslo päť a šesť a postúpili.
Preto po bolestivej stredajšej porážke Blues pripomínali partiu hokejových mariňákov. Čo sa stalo, to sa už nedá zmeniť. Ale v ich tvárach bolo vidieť, že hoci im jedna časť misie nevyšla, v myšlienkach sa už vidia pri plnení ďalšej úlohy.

Couture vyrovnal a dosiahol míľnik

"Prehrať v predĺžení je vždy na nič, nielen v play off. Máme za sebou vydarený duel, ale napriek tomu nie sme na víťaznej strane," povedal Berube. "Ale ideme ďalej. Už s tým nič neurobíme. Nabudúce budeme pripravení."
A to na skúšku, ktorá bude ešte ťažšia ako tie doterajšie.