usa trophy

Zámořské derby ve finále juniorského světového šampionátu v Edmontonu vyšlo lépe Američanům. Po výhře nad Kanadou 2:0 dosáhli na páté zlato v historii, když dosud naposledy získali titul mistrů světa před čtyřmi lety. Kanaďané prohráli poprvé na domácím turnaji a nedokázali tak obhájit loňské zlato z Ostravy a Třince. Na bronz dosáhli loni čtvrtí Finové, když otočili zápas s Ruskem a zvítězili 4:1, rozdíl ve skóre však navýšili dvěma góly až v samém závěru souboje o třetí místo.

Američané popáté zlatí
Lví podíl na triumfu Američanů měl útočník Trevor Zegras (draftovaný klubem Anaheim Ducks), který si připsal asistenci u vítězného gólu Alexe Turcottea (Los Angeles Kings), sám pak přidal druhý gól vítězů.
Zegras vyhrál bodování turnaje, když si v sedmi zápasech připsal 18 bodů za sedm gólů a 11 asistencí. O dva body předčil lídra dnešního soupeře Dylana Cozense (Buffalo Sabres), jenž stihl 16 bodů (8+8). Americký forvard byl zároveň jmenován nejužitečnějším hráčem šampionátu. O jediný bod zaostal Zegras za rekordním ziskem v podání amerického hráče, který patří od roku 1991 Dougu Weightovi (19 bodů).
Brankář Spencer Knight (Florida Panthers) vychytal díky 34 zásahům již potřetí během turnaje čisté konto. Jeho protějšek Devon Levi, jehož si loni při draftu NHL vybrali rovněž zástupci Panthers, zaznamenal 19 úspěšných zákroků.

usa canada 2

Finálovou bitvu na ledě edmontonské haly Rogers Place začali náporem favorizovaní Kanaďané, ale tým USA postupně získával pevnější led pod nohama a převzal otěže utkání. Pomohl k tomu i vedoucí gól, při němž Turcotte tečoval nabídku obránce Drewa Hellesona (Colorado Avalanche) a Levi, jemuž se podařilo dochytat s nulou oba předchozí duely vyřazovacích bojů, neměl šanci zareagovat.
"Tohle byl rozhodně široko daleko ten nejdůležitější gól, který jsem kdy v životě dal," jásal Turcotte. "Byl to neuvěřitelný pocit. Vyhrát zlato na juniorském mistrovství světa je přesně to, v co jsem doufal."
Kanada tak od 14. minuty vůbec poprvé na tomto šampionátu prohrávala a inkasovala první gól při rovnovážném poměru sil na ledě. Po pouhých 32 sekundách ze druhé třetiny se navíc domácím ještě přitížilo, když si nikým nekrytý Zegras našel puk odražený od zadního mantinelu do sítě branky a pohotově ho poslal za záda Leviho.
"Ten druhý gól byl moc důležitý. Od té chvíle to bylo pro Kanadu o mnoho obtížnější, přestože mají tak skvělý tým. Ve třetí třetině nás zatlačili, ale my jsme se nenechali zlomit," prohlásil kouč vítězného celku Nate Leaman.
Nechybělo mnoho, aby pak Američané využili šoku, který domácí mladíky paralyzoval, Levi však nelehké chvíle ustál. Kanadský kapitán Bowen Byram (Colorado Avalanche) se pokusil pozvednout kanadský prapor, když v oslabení po polovině zápasu podpořil z obrany přečíslení a jen centimetry ho dělily od snížení, když jeho bekhendové zakončení skončilo na levé tyčce.
Exkluzivní obsah a vše podstatné o NHL: sledujte náš [Facebook a Twitter!]
V obrovské šanci byl pak ještě další kanadský bek Braden Schneider (New York Rangers), jenž počkal se zakončením, ale Knight se oklamat nenechal. Naprázdno vyšel i Connor Zary (Calgary Flames). Krátce před sirénou mohl navýšit rozdíl ve skóre Ryan Johnson, z dobré pozice však těsně minul.
Třetí třetina už změnu ve skóre nepřinesla, přestože Kanada ji vyhrála na střely mezi tyčky drtivým poměrem 15:1. Pozorně bránící Američané však soupeře do vyložených šancí nepouštěli. Když pak v závěru neuspěl z brejku Connor McMichael (Washington Capitals) a vniveč přišla i hra bez gólmana, bylo rozhodnuto.
"Měli jsme tam ve třetí třetině nějaké příležitosti, ale Knight chytal skvěle a zastavil spoustu puků, k dorážkám jsme se ale vůbec nedostávali," uvedl Cozens.
Zklamaní Kanaďané na 19. zlato nedosáhli. Američané navázali na vítězné roky 2004, 2010, 2013 a 2017. Dali tak zapomenout na loňské zklamání v podobě čtvrtfinálové porážky s Finy (0:1). Předtím byli hned čtyřikrát po sobě na stupních vítězů, když vedle zlata dosáhli jednou na stříbro (2019) a dvakrát na bronz (2016 a 2018).
Bronz slaví po obratu Finové
Seveřané odmítli další zklamání, které si prožili ve spojení se čtvrtým místem před rokem. Dvěma góly se o to zasloužil útočník a kapitán týmu Anton Lundell (Florida Panthers). Brankář Kari Piiroinen pomohl k úspěchu v souboji poražených semifinalistů 28 zásahy.
Ilja Safonov sice z dorážky poslal sbornou na začátku sedmé minuty do vedení, jenže to bylo ze strany ruských mladíků všechno. Těsné vedení udrželi do začátku 26. minuty, kdy vyrovnal Lundell. Skóre 1:1 platilo ještě po dvou třetinách.

russia finland

Po 73 sekundách třetího dějství se však prosadil tečující Mikko Petman a jak se nakonec ukázalo, byl to také vítězný gól. Finové tak ve vyřazovacích bitvách předvedli druhý zdařilý obrat, jen v semifinále proti Američanům nedotáhli svou stíhací jízdu k výhře, přestože vyrovnali z 1:3 na 3:3.
"S Američany se nám povedl skvělý comeback, ale bohužel jsme nedokázali ten zápas vyhrát, což bylo samozřejmě velké zklamání," připomněl Lundell. "O to více jsme ale chtěli uspět dnes. A já si myslím, že to bylo na naší hře vidět."
Při závěrečné hře Rusů bez gólmana Jaroslava Askarova (Nashville Predators) pojistili bronz Lundell a Juuso Pärssinen (Nashville Predators). Ruský tým tak v celkově devátém utkání o bronz, do něhož v historii juniorských šampionátů nastoupil, poprvé prohrál.
Finové berou bronz poprvé od roku 2006. Od té doby měli jen zlato (2014, 2016, 2019), nebo zůstali mimo medailové pozice. "Tenhle turnaj byl pro nás unikátní zkušeností," uvedl brankář Piiroinen. "Nemyslím, že se ještě někdy takový bude hrát. My jsme si to ale vážně moc užili a hodně jsme se za tu dobu naučili," připomněl Piiroinen okolnosti spojené s koronavirovou krizí.
Obhájci stříbra Rusové nedosáhli na cenný kov teprve podruhé za posledních 11 let, v roce 2018 byli pátí.
"Máme tu ale sedm hráčů, kteří budou v týmu i příští rok, což je dobré. Okolo nich můžeme tým postavit," podotkl trenér Igor Larionov s vyhlídkou příštího MS, které uspořádá opět Edmonton a také Red Deer, kde se mělo hrát již v uplynulých dnech, turnaj však nakonec proběhl pouze v edmontonské 'bublině'.
Gólman poražených Askarov zaznamenal 28 zákroků.
Český tým skončil po čtvrtfinálové porážce 0:3 s Kanadou celkově sedmý.