kubalik cs

Restart NHL se blíží, a tak pokračují i přípravné duely v Torontu a Edmontonu - tedy v destinacích, které budou hostit skupiny o umístění, předkolo Stanley Cupu a následující play off. Do akce se v celkem šesti duelech zapojila celá řada Čechů. A byli vidět: Dominik Kubalik dvěma zásahy a nahrávkou řídil triumf týmu Chicago Blackhawks, Ondrej Palat byl jedním ze strůjců snadného vítězství celku Tampa Bay Lightning, k němuž přispěl solidním výkonem i Jan Rutta. Pavel Francouz za Colorado Avalanche za necelou polovinu zápasu nedostal ani gól a pochytal 14 střel, jedinou trefu New York Rangers potom obstaral Filip Chytil.

Kubalík dvěma góly a nahrávkou řídil výhru Chicaga

Odehrál vynikající základní část. A výtečnou formu si Dominik Kubalik podle všeho přenesl i do závěrečné fáze sezony. Český útočník se podílel na triumfu celku Chicago Blackhawks 4:0 nad St. Louis Blues dvěma góly a asistencí.

"Je to jen krok na naší cestě. Rozhodující je pro nás sobota," připomněl trenér Blackhawks Jeremy Colliton blížící se ostrý start vyřazovacích bojů. "Nemůžeme létat v oblacích. Na druhou stranu jsme ale podali dobrý výkon."

Kubalík si obě své trefy schoval na třetí třetinu, kdy dvakrát zužitkoval přesilovou hru. Nejprve se v čase 45:04 opřel do přihrávky Kirbyho Dacha a ranou z prostoru kruhů zvýšil už na 3:0 pro Chicago.

Přesně o sedm minut později vybídl českého reprezentanta ke skórování kapitán Jonathan Toews - a Kubalík nepohrdl, když puk procedil skrz betony Jakea Allena.

"Nebyl to z naší strany dobrý výkon," uznal trenér poražených Craig Berube. "Nepracovali jsme dobře s pukem, v naší hře bylo spoustu nepřesností. Dělali jsme zbytečné chyby."

Obhájci Stanley Cupu drželi se soupeřem krok jen v první části. V té druhé už jim Chicago odskočilo. Vedoucí gól vstřelil po akci, na jejímž začátku byl Kubalík, Brandon Saad. Druhý pak přidal v polovině zápasu Dylan Strome.

Dařilo se i oběma brankářům Blackhawks. Corey Crawford pochytal 11 střel soupeře, Malcolm Subban 10. Pro prvního jmenovaného je takový výkon o to sladší, že musel kvůli pozitivnímu testu na COVID-19 vynechat velkou část přípravného kempu.

"Jsme nadšení, že je zpátky," pokýval hlavou Saad. "V naše brankáře máme velkou důvěru. Corey absolvoval pár tréninků a pak předvedl takový výkon. To jen ukazuje, jak skvělý je gólman."

Palát se uvedl třemi asistencemi

Pauza delší než čtyři měsíce? Kdepak, na tomhle triu to absolutně nebylo znát. Útočníci Brayden Point, Ondrej Palat a Nikita Kucherov dohromady zkompletovali deset bodů a dovedli Lightning v jejich jediném exhibičním utkání k přesvědčivému triumfu 5:0 nad Florida Panthers.

"Všechno jsou to skvělí hráči, kteří v sobě mají zakořeněnou tvořivost. Navíc hrají ve vysokém tempu," prohlásil trenér Lightning Jon Cooper. "Je fantastické sledovat, co na ledě předvádějí."

V Torontu, které je centrálním městem pro Východní konferenci, bylo od úvodního buly jasně patrné, které mužstvo má navrch. Hokejisté Tampy byli živější, rychlejší a především efektivnější. Do vedení se dostali už v čase 13:42, kdy po Palátově přihrávce překonal brankáře Sergeje Bobrovského Point. Stejný hráč pět sekund před úvodní sirénou vedení navýšil.

TBL@FLA: Kučerov v přesilovce využil pas od Sergačova

Ani ve druhé části se obraz hry nezměnil, po šesti minutách hry už navíc Tampa vedla o čtyři góly. Nejprve využil přesilovou hru Kučerov, následně Palát našel přesnou přihrávkou na pravém kruhu Lukea Schenna a i ten zamířil naprosto přesně.

Panthers se do koncovky dostávali sporadicky, vyložených šancí neměli moc. Na gólmana Andreje Vasilevského vyslali celkem 26 puků, v síti ale neskončil ani jeden.

"Pro nás to musí být budíček. Zápas nám ukázal, že v těch několika dnech do ostrého startu máme na čem pracovat," prohlásil trenér Panthers Joel Quenneville. "Čekají nás dva tréninky, musíme se zlepšit úplně ve všem."

Floridě nefungovaly ani přesilové hry. V základní části v nich měla solidní úspěšnost 21,3 procenta, což ji společně s Minnesota Wild řadilo na desáté místo v celé lize. Tentokrát ale nevyužila ani jednu ze čtyř možností.

Konečnou podobu výsledku dal naopak na druhé straně opět Kučerov, který zakončil akci, na jejímž počátku byl agilní Palát. Český útočník tak osvědčil velmi dobrou formu, na tři asistence mu stačilo necelých 14 minut na ledě. Ještě o minutu víc zvládl v dresu Lightning obránce Jan Rutta.

Oba týmy se musely v jediném testovacím souboji před startem vyřazovacích bojů obejít bez některých opor. Panthers chyběl elitní zadák Aaron Ekblad, Lightning zase postrádali kapitána Stevena Stamkose a obránce Victora Hedmana.

Francouz gól nedostal

Naskočil na necelou polovinu utkání, jak bylo dopředu avizováno. A gólman Pavel Francouz rozhodně nezklamal. V přípravném utkání Avalanche proti Minnesotě nepustil za svá záda ani jeden kotouč, dohromady pochytal 14 střel a pomohl k triumfu 3:2.

Avalanche byli po celý duel před svým soupeřem o krok napřed. Skóre utkání otevřel v čase 1:25 veterán Joonas Donskoi. Na druhé straně sice vyrovnal o necelé dvě minuty později v přesilové hře Matt Dumba, za dalších 102 vteřin už ale opět vedlo Colorado - po přihrávce kapitána Gabriela Landeskoga udeřil Nathan MacKinnon a poslal denverský celek znovu do výhody. Do šaten se přesto šlo za nerozhodného stav, o což se postaral veterán Eric Staal.

Vítěznou branku si Avalanche schovali na čas 24:31. Přesilovou hru pěti proti třem po trpělivé kombinaci a následné pohotové dorážce zužitkoval Landeskog, pro kterého to byl druhý bod v zápase.

Na tuhle branku už Wild odpovědět nedokázali. Do velké míry i proto, že od poloviny zápasu museli čelit spolehlivému českému gólmanovi.

Vaněček zastínil Mrázka

K souboji českých brankářů došlo v utkání celků Washington Capitals a Carolina Hurricanes. A spokojenější mohl být Vítek Vaněček, jenž pomohl celku z hlavního města Spojených států k triumfu 3:2.

Čtyřiadvacetiletý gólman splnil roli dvojky za Bradenem Holtbym spolehlivě, během třetí třetiny pochytal 13 střel soupeře a inkasoval pouze jednu branku.

Zkušenějšímu Petru Mrázkovi se tolik nevedlo. Brankář Hurricanes kapituloval hned třikrát z dohromady 16 střeleckých pokusů a po necelých 33 minutách přepustil místo Jamesovi Reimerovi.

"Nemůžeme být moc spokojení. První a druhá třetina z naší strany nebyly dobré, až v té třetí jsme se trochu oklepali," prohlásil trenér Caroliny Rod Brind´Amour, jenž se musel obejít bez absentujícího útočníka Martina Nečase a obránce Dougieho Hamiltona.

Vítězství Capitals řídil kapitán Alex Ovechkin, který ke dvěma brankám připojil i jednu asistenci. Třetí zásah pak přidal Evgeny Kuznetsov. "Nemohu říct, že bych byl překvapený," usmál se kouč Washingtonu Todd Reirden. "Alex se po pauze vrátil ve skvělé formě, v trénincích tvrdě pracuje, má spoustu energie. Takový výkon není náhoda."

V dresu Hurricanes se mezi střelce zapsali Vincent Trocheck a Teuvo Teravainen.

Chytilův gól porážku Rangers neodvrátil

Ve střetu dvou celků z New Yorku uspěli Islanders, kteří v Torontu přehráli Rangers 2:1. Porážku svého týmu neodvrátil jediným gólem Filip Chytil.

Český útočník se prosadil v čase 56:22, když po přihrávce Jespera Fasta zakončoval z prostoru mezikruží pohodlně do odkryté branky.

Rangers už ale v té době prohrávali o dvě branky. Skóre přípravného duelu otevřel v čase 29:15 Anthony Beauvillier, necelých pět minut před koncem základní hrací doby navýšil náskok Islanders Devon Toews.

Chytil strávil na ledě dohromady téměř 15 minut, kromě gólu zvládl i dvě střely na branku a jeden hit. Na vhazování si udržel úspěšnost 47 procent.

Hlavním hrdinou utkání se ovšem stal gólman Islanders Semyon Varlamov, který za dvě třetiny pochytal všech 19 střeleckých pokusů soupeře. Rangers byli směrem dopředu aktivnější, ani převaha 27:22 na střely jim ale triumf nevynesla.

"Mám radost. Oba brankáři jsou v dobré formě, hrajeme dobře směrem dozadu a v útoku nám nechybí rychlost," pochvaloval si trenér Islanders Barry Trotz.

Jets si poradili s Canucks

Jediný přípravný duel na ostrý restart sezony vyšel lépe týmu Winnipeg Jets, jenž udolal Vancouver Canucks 3:1.

Kanadský celek se ujal vedení v závěru úvodního dějství, když se prosadil po přihrávce Blakea Wheelera obránce Tucker Poolman. V čase 34:54 zvýšil náskok Nikolaj Ehlers, ještě do druhé sirény pak připojil i třetí zásah Dmitry Kulikov. Hosté se dočkali alespoň čestného úspěchu v čase 53:13, když udeřil Antoine Roussel.

Poslední slovo přesto měli Jets. Jejich výhru pečetil 99 sekund před koncem základní hrací doby ránou do prázdné branky Wheeler. Gólman Winnipegu Connor Hellebuyck zazářil dohromady 37 úspěšnými zákroky.