5.22 GM 4 FLA-TBL losing

Ondrej Palat pomohl týmu Tampa Bay Lightning gólem k rozborce Florida Panthers, kterou obhájci Stanley Cupu rozstříleli 6:2 a přidali třetí výhru v sérii 1. kola. Čtyři body si připsali Alex Killorn i Nikita Kucherov, jenž se ve třetí třetině zranil a duel nedohrál.

Postupový mečbol mají i Vegas Golden Knights, kteří vyhráli na ledě Minnesota Wild a vedou stejně jako Lightning 3:1 na zápasy. New York Islanders po výhře 4:1 srovnali v sérii s Pittsburgh Penguins na 2:2. Poprvé se radovali ve druhém souboji s Montreal Canadiens hokejisté Toronto Maple Leafs díky vítězství 5:1.
Tampa Bay Lightning - Florida Panthers 6:2 (stav série 3:1)
Obhájci Stanley Cupu mají nakročeno k postupu do 2. kola letošního play off. Hokejisté Tampy i díky gólu českého křídla Paláta a dvěma asistencím slovenského zadáka Erika Černáka zdolali Panthers 6:2 a v sérii na čtyři vítězné duely vedou 3:1 na zápasy. První mečbol mohou proměnit v pondělí na ledě soupeře.
Hrdinou sobotního duelu byli čtyřbodoví útočníci Killorn a Kučerov. Ten první si připsal dva góly a dvě asistence, druhý branku a tři nahrávky. Dvěma body (1+1) pomohl vítězům Anthony Cirelli, po gólu dali i Yanni Gourde a Palát. Černák si připsal dva body za asistence stejně jako kapitán Tampy Steven Stamkos. Brankář Andrei Vasilevskiy předvedl 39 úspěšných zákroků.

FLA@TBL: Cirelli překonal Bobrovského

Kučerov však duel nedohrál se zraněním v dolní části těla, které mu 10 minut před koncem způsobil sekerou do nohy Anthony Duclair. Ruský forvard odjel z ledu bolestivě schoulený držíce se za levé koleno a do dalšího dění už nezasáhl.
"Takovou věc samozřejmě nechcete vidět, ale mrkneme se na to v kabině. A zůstane to tam. Víme, jak na to zareagovat, jsme zkušená parta. Víme, jak překonávat obtíže a situace, kdy jste v sérii nahoře a kdy dole. Jestliže to byla nějaká špinavost, tak se na to samozřejmě podíváme," reagoval po zápase obránce Lightning Victor Hedman.
Za Panthers se trefil Jonathan Huberdeau, jenž poté nahrával i na gól Cartera Verhaegheho. V brankovišti poražených se prostřídali oba gólmani: startoval Sergei Bobrovsky, jenž ale po páté trefě soupeře ze 14 střel přepustil místo Chrisi Driedgerovi. Ten ve zbylých 31 minutách chytil 11 ze 12 střel.
Tampa rozhodla o prvním vítězství domácího týmu v této sérii už v první třetině, v níž dala tři góly. Cirelli nejprve ve 3. minutě po chybě Radka Gudase, který ho nechal volného, protože zdvojil a atakoval jiného soupeře u mantinelu, ujel do samostatného úniku a proti Bobrovskému ho suverénně proměnil. O čtyři a půl minuty později se prosadil Gourde přesnou tečí Kučerovova nahození.
Na tento gól ještě dokázal v 9. minutě rychle odpovědět Huberdeau, jenž povedenou střelou pod břevno využil přesilovku - ani tygří skok Vasilevského cestě puku do branky nezabránil. Lightning však tři a čtvrt minuty před koncem třetiny uklidnil Palát, jenž jemnou tečí usměrnil střelu Černáka od modré.

FLA@TBL: Palát tečoval Černákovu dělovku

Pokud Panthers o přestávce pomýšleli na odpor, ten ve druhé třetině rychle zlomil Killorn. Prosadil se dvakrát v rozmezí minuty a 34 sekund a v čase 27:15 bylo prakticky rozhodnuto. Nic na tom nezměnil ani další přesilovkový gól Floridy, který dal Verhaege 75 sekund před druhou sirénou.
Případnou snahu o dramatizaci duelu totiž odmítl Kučerov, jenž korunoval skvělý výkon gólem v 5. minutě třetí třetiny, jímž pečetil na konečných 6:2. Vzhledem k poměru střel 41-26 ve prospěch Panthers to pro hosty bylo možná až příliš kruté skóre.
"Myslím, že jsme si zasloužili lepší výsledek, ale hraje se na góly a ty dokázal dát soupeř," krčil rameny centr Panthers Aleksander Barkov. "Jsme zády ke zdi. Musíme zabrat a porvat se o návrat do série, nic jiného nám teď nezbývá."
New York Islanders - Pittsburgh Penguins 4:1 (stav série 2:2)
Ilja Sorokin jistil 29 zákroky výhru nad Pittsburghem, díky níž Islanders srovnali sérii na 2:2. Pro ruského nováčka to byla druhá výhra v 1. kole play off: uspěl i v úvodním duelu (4:3 po prodloužení), přičemž další dvě utkání, v nichž chytal uzdravený Semyon Varlamov, Newyorčané prohráli.
K sobotnímu vítězství na domácím ledě výrazně přispěli i obránce Ryan Pulock a forvard Oliver Wahlstrom, kteří si připsali po dvou bodech za gól a nahrávku. Centr Mathew Barzal měl dvě asistence, další góly vítězů dali Josh Bailey a Jordan Eberle.
Za Penguins se prosadil až dvě minuty před koncem Zach Aston-Reese, Tristan Jarry chytil 23 střel. Sidney Crosby potřetí za sebou nebodoval.
V herně vyrovnaném duelu se domácí dostali do vedení dvěma trefami ve druhé třetině. Duel se však lámal až na začátku té třetí, kdy mohli Penguins hrát přesilovku, ale místo toho dvěma rychlými vyloučeními nabídli naopak výhodu čtyř a pak i pěti proti třem soupeři, který toho využil a skóroval dvakrát v rozmezí 24 sekund.

Sestřih: Wahlstrom a Sorokin zařídili výhru Islanders

"Měli jsme příliš mnoho vyloučených. Nemůžeme je nechat tak často hrát přesilovky, to nás stálo zápas," hořekoval centr Penguins Evgeni Malkin, jenž byl sám na trestné lavici třikrát za zápas. "Týká se to samozřejmě i mě. Oni se nám snaží dostat pod kůži, hodně nás provokují. Musím si na to dávat větší pozor, vyvarovat se zbytečných vyloučení. Potřebujeme hrát s pukem. Oni hrají důrazně, ale my musíme hrát chytře."
Pátý duel série se hraje v pondělí v Pittsburghu.
"Všichni musíme být připraveni," nabádal pittsburský obránce Brian Dumoulin. "Dovedeme hrát pod tlakem, známe jejich taktiku. Musíme být disciplinovanější. Pokud se nám to doma povede, může nás to dostat na koně. Diváci nás podpoří a my můžeme těžit z jejich energie."
Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens 5:1 (stav série 1:1)
Vítěz Scotia Severní divize odpověděl na čtvrteční porážku 1:2 a Maple Leafs tak ukončili sérii devíti porážek s Canadiens v play off za sebou. Radovali se poprvé od šestého utkání finálové série z roku 1967, kdy Toronto naposledy získalo Stanley Cup.
Domácí nastoupili bez kapitána Johna Tavarese, který v úvodním souboji utrpěl otřes mozku a zranil si koleno. Mimo hru je na nespecifikovanou dobu. Zazářil nejlepší střelec základní části Auston Matthews, který si připsal tři body za gól a dvě asistence.
"Znamená to hrozně moc nejen pro kluky v šatně, ale i pro Johna. Je důležitou součástí tohoto týmu, je náš lídr. Myslím, že naše odpověď na něco tak děsivého a vážného, co se stalo v minulém zápase, byla neuvěřitelná," řekl Matthews k Tavaresovu zranění.
Jako první se ale prosadili Canadiens. V osmé minutě se z dorážky trefil Jesperi Kotkaniemi a dvacetiletá trojka draftu z roku 2018 se tak uvedla zpět v sestavě poté, co zůstala v prvním utkání jen na tribuně. Byla to ale jediná situace, v které gólman Jack Campbell inkasoval. Jinak pochytal 22 střel. Kotkaniemi skóroval poprvé po 25 zápasech.
Carey Price, který si připsal 29 úspěšných zákroků, poprvé inkasoval v čase 12:25, kdy po přihrávce Zacha Bogosiana zamířil z pravého kruhu přesně na bližší tyč Jason Spezza.

Sestřih: Matthews dovedl Toronto k výhře třemi body

Ve 26. minutě po rychlém brejku Maple Leafs gólman Montrealu vyrazil střelu Justina Holla před Matthewse, který po 41 trefách z 52 utkání základní části otevřel svůj účet i v letošním play off.
Náskok pojistil ve 34. minutě v přesilové hře při vyloučení Kotkaniemiho obránce Rasmus Sandin, který ve svém druhém utkání v play off v kariéře oslavil premiérovou trefu. Canadiens zkusili trenérskou výzvu kvůli údajnému předchozímu ataku brankáře, ale gól platil.
"Já jsem vůbec nevěděl, kvůli čemu ta výzva byla, ale doufal jsem, že branku uznají," uvedl Sandin, který skóroval poprvé od 27. ledna 2020. "Byl jsem trošku nervózní, protože jsem se nemohl trefit skoro rok a půl. I proto jsem si hrozně přál, aby platil. Byl jsem strašně šťastný, když ho uznali."
Krátce před polovinou třetí třetiny udeřili domácí opět v početní výhodě. Matthewsova rána se odrazila od pravé tyče k Williamu Nylanderovi, který z levého kruhu do odkryté části branky upravil na 4:1. Výsledek dovršil 83 sekund před koncem při hře hostů bez brankáře z poloviny hřiště do prázdné branky Alex Kerfoot.
"Zlepšili jsme se ve třetí třetině, ale podrazili jsme si sami nohy velkým množstvím vyloučení v první a druhé třetině. Nepodařilo se nám pak tu ztrátu dohnat. Sice jsme se snažili, ale bylo pozdě," prohlásil útočník Phillip Danault.
Třetí zápas je na programu v pondělí (úterý 1:00 SELČ) v montrealské hale Bell Centre.

Minnesota Wild - Vegas Golden Knights 0:4 (stav série 1:3)
Golden Knights po prohře z prvního utkání na domácím ledě uspěli proti Wild potřetí za sebou a v Honda Západní divizi je stejně jako Colorado Avalanche v souboji se St. Louis Blues dělí od postupu jediná výhra.
Wild si vylámali zuby opět na brankáři Marcovi-Andrem Fleurym, který si díky 35 úspěšným zásahům připsal poprvé v sérii čisté konto. Pro šestatřicetiletého trojnásobného držitele Stanley Cupu s Pittsburgh Penguins to byla 16. nula v play off v kariéře.
Vyrovnal se tak na třetím místě historického pořadí Curtisu Josephovi a lepší jsou už jen Martin Brodeur (24 nul) a Patrick Roy (23). Se 150 zápasy v play off se Fleury na čtvrté pozici dotáhl na Granta Fuhra, více jich mají na kontě Roy (247), Brodeur (205) a Ed Belfour (161).
Celkově ze čtyř duelů 1. kola s Minnesotou inkasoval ze 116 střel jen čtyřikrát. "Cítím se dobře. Naše defenziva mi skvěle pomáhá," podotkl Fleury.

Sestřih: Fleury vychytal Wild a pomohl k výhře 4:0

Jeho protějšek Cam Talbot poprvé inkasoval v polovině úvodního dějství. Nicolas Roy se rozjel s pukem zpoza vlastní branky, ve středním pásmu si jej vyměnil s Keeganem Kolesarem a střelou z pravého kruhu otevřel skóre.
O 19 sekund později se sice domácí radovali z vyrovnání, ale po trenérské výzvě gól Joela Erikssona Eka nebyl uznán, protože Marcus Foligno atakoval v brankovišti Fleuryho.
V 30. minutě zajistil Golden Knights dvoubrankový náskok Alex Tuch, který nabral rychlost ve středním pásmu, šikovně se vyhnul bránícímu Mattu Dumbovi a uspěl tváří v tvář Talbotovi.
V čase 33:41 ujel ve vlastním oslabení Mark Stone a forhendovým blafákem potvrdil efektivitu Vegas. Na branku vyslali celkem jen 18 střel, přesto utkání ovládli 4:0. Při hře Wild bez gólmana se zapsal podruhé v utkání mezi střelce Roy.
V sestavě Vegas chyběl podruhé za sebou pro zranění útočník Tomas Nosek a na marodce zůstávají i další forvard Max Pacioretty a obránce Brayden McNabb, který tam přibyl nově. Za Wild hrál poprvé po třech utkáních na tribuně útočník Zach Parise.
"Bylo to pro mě těžké, ale pro nás je teď daleko důležitější, že prohráváme v sérii 1:3. Soustředíme se na to, abychom dokázali odpovědět, vyhráli a vrátili vše zpátky do Minnesoty," řekl Parise.
Pátý duel série bude hostit T-Mobile Arena v Las Vegas v pondělí (v úterý ve 4:30 SELČ).
Češi v akci
Ondrej Palat (Tampa Bay) 1+0; bilance +1; 2 střely; 1 hit; 1 blok; čas 16:07
Jan Rutta (Tampa Bay) 0+0; bilance +1; 2 trestné min.; 3 hity; 3 bloky; čas 13:21
Radko Gudas (Florida) 0+0; bilance -2; 2 trestné min.; 1 střela; 4 hity; čas 14:04