Sestřih: Golden Knights porazili v klíčové bitvě Wild

Vegas Golden Knights se stali sedmým účastníkem 2. kola play off NHL. V rozhodujícím sedmém utkání úvodu bojů ve Stanleyově poháru porazili v Honda Západní divizi Minnesota Wild 6:2 a čeká je souboj s držiteli Presidents' Trophy pro nejlepší tým základní části Colorado Avalanche. Svým premiérovým hattrickem zazářil švédský útočník Mattias Janmark.

Na soupeře tak už čekají jen ve Scotia Severní divizi Winnipeg Jets, kterým vzejde ze souboje Montreal Canadiens s Toronto Maple Leafs (2:3 na zápasy). Může být jasno už v noci na neděli, kdy zároveň načne 2. kolo bojů o Stanleyův pohár duel v MassMutual Východní divizi mezi Boston Bruins a New York Islanders. O den později startuje v Discover Centrální divizi souboj Carolina Hurricanes s obhájci triumfu Tampa Bay Lightning.
Vegas Golden Knights - Minnesota Wild 6:2 (konečný stav série: 4:3)
Celek z Nevady opět bez českého útočníka Tomáše Noska v sestavě nedopustil třetí porážku v domácí T-Mobile Areně ze čtyř zápasů a nedovolil Wild dokonat obrat v sérii z 1:3 na zápasy. Vegas tak ve své čtvrté sezoně v NHL prošlo potřetí z 1. kola play off.
V roce 2018 podlehli Golden Knights až ve finále Stanley Cupu Washington Capitals, o ročník později se loučili po první sérii se San Jose Sharks a loni ztroskotali až ve finále Západní konference na Dallas Stars. Wild nadále čekají na první účast ve 2. kole od roku 2015.
V barvách vítězů si první branky v letošním play off připsali všichni čtyři střelci - Mattias Janmark se trefil hned třikrát a svůj gólový účet v letošním play off načali také Nicolas Hague, navrátilec do sestavy Max Pacioretty a Zach Whitecloud.
"Sní o tom každý hráč, že dá gól v zápase číslo 7. Ani tomu nemůžu uvěřit, že se mi to povedlo. Prostě to tam padalo. Je to splněný sen," řekl Janmark, který dal hattrick v sedmém zápase play off jako osmý hráč v historii. Loni se to podařilo ve 2. kole Západní konference Joelu Kivirantovi z Dallas Stars proti Avalanche.

Janmark pomohl hattrickem k postupu Golden Knights

V čase 5:09 se Janmark probil do úniku přes Iana Colea a blafákem do forhendu vyzrál na Cama Talbota. Wild srovnali krok v 17. minutě, kdy tečovanou střelu Ryana Sutera Joelem Erikssonem Ekem zády k brance stojící Zach Parise poslal bekhendem mezi betony Marca-Andreho Fleuryho.
"Všichni jsme věřili, dokázali jsme sérii z 1:3 vyrovnat na 3:3 a byli jsme přesvědčeni, že vyhrajeme. Nevzdávali jsme se, bojovali jsme, ale nepodařilo se to," prohlásil Parise.
Po 102 sekundách druhé třetiny vrátil domácím vedení střelou od modré čáry obránce Hague. V 25. minutě odpověděl v přesilové hře při vyloučení Ryana Reavese střelou z levého kruhu po přihrávce Matse Zuccarella nejproduktivnější nováček základní části Kirill Kaprizov.
Nerozhodný stav ale vydržel jen tři minuty a sedm sekund. Chandler Stephenson našel od levého mantinelu před brankovištěm nepokrytého Maxe Paciorettyho a Golden Knights šli znovu do vedení, které už nepustili.
Pacioretty oslavil gólem svůj návrat do sestavy od 1. května, kdy utrpěl nespecifikované zranění na ledě Arizona Coyotes. Golden Knights se tak vrátil s 24 góly nejlepší střelec dlouhodobé části a s 51 body druhý nejproduktivnější hráč za Markem Stonem.

Pacioretty poslal ranou bez přípravy Vegas do vedení

Ve 34. minutě pojistil náskok zápěstím z pravého kruhu Whitecloud. Myšlenky na obrat utkání i celé série definitivně celku ze St. Paulu sebral v čase 52:36 Janmark, který poslal po nabídce Nicolase Roye z pravé strany kotouč k protější tyči Talbotovy branky. Wild už pět minut před koncem zkusili hru bez gólmana, ale v 57. minutě se v souboji s Calenem Addisonem protlačil k zakončení bekhendem v pádu do prázdné branky opět Janmark.
Osmadvacetiletého rodáka ze Stockholmu získalo Vegas 12. dubna z Chicago Blackhawks a Janmark v 15 zápasech základní části za Golden Knights skóroval jen jednou a přidal čtyři asistence. V dosavadních šesti duelech play off měl na kontě tři nahrávky.
Bývalý hráč Dallas Stars měl do svého pátečního premiérového hattricku na kontě v 353 duelech NHL 57 gólů a v bojích o Stanley Cup v 51 utkáních čtyři trefy.
Golden Knights hráli rozhodující sedmý duel po vedení 3:1 v sérii ve třetí sezoně za sebou. Loni ve druhém kole proti Vancouver Canucks také obrat série nedovolili. V roce 2019 proti Sharks neuspěli.
"Byla to těžká série. Minnesota má kvalitní tým. Vedli jsme 3:1 na zápasy a chtěli jsme to ukončit, když bude šance, ale oni se dostali zpět do hry. Naučil jsem se během kariéry, že si člověk musí takovými zápasy projít, když chce jít dál. Musí vědět, jak je hrát," dodal Jarmark.
Další program
1:30 Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs (6. zápas; Nova Sport 2 a NHL.tv),
2:00 Boston Bruins - New York Islanders (1. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv).