BOA_051822

Play off je v plném proudu a my v něm každý den přinášíme rubriku Hity dne, která shrne pět zajímavostí před dalšími zápasy. Projděte si ty dnešní.

Bude gólostroj z Alberty pokračovat?
První zápas mezi Calgary Flames a Edmonton Oilers se zvrhl v senzační kanonádu, skóre 9:6 se opravdu příliš často nevidí. Hokejoví statistici a historici možná ale zas tak překvapeni nebyli, ke dvěma rivalům z Alberty totiž gólonosné bitvy v play off tak nějak patří.

Flames získali v úvodní minutě dvoubrankový náskok

Hned ve čtyřech z pěti nejgólovějších sérií v dějinách vyřazovací části NHL totiž figuroval přinejmenším jeden z dua Flames, Oilers. Hodně památné je mimo jiné i divizní finále z roku 1984, v němž se Calgary a Edmonton po sedmi duelech podělili o šedesát gólů.
Po jediném mači má jejich přetahovaná patnáct posčítaných tref, už v pátek tedy může atakovat rekord NHL v počtu branek nashromážděných za dvě první utkání série. Tohle prvenství zatím drží boj celku Minnesota North Stars s Boston Bruins z roku 1981, který se po dvou kláních mohl pochlubit 24 trefami.
(hraje se od 04:30 SELČ)
Ve hře jsou i carolinské rekordy
Carolina Hurricanes vtrhli do letošního play off s dravostí meteorologického jevu, který nesou ve svém názvu. Přinejmenším to platí pro jejich zápasy na vlastním kluzišti. Pokud v pátek přemůžou ve druhém utkání 2. kola New York Rangers, bude to od začátku play off již jejich šestá domácí výhra v řadě. Něco takového se naposledy povedlo Nashville Predators v roce 2017.
A nejde jen o týmové statistiky, na dohled je překonání i jednoho individuálního maxima. Když se hlavní hvězda Hurricanes Sebastian Aho trefila ve středečním mači proti Rangers (2:1), byl to v její kariéře už sedmnáctý gól zapsaný během play off. Tím finský forvard v klubových statistikách vyrovnal dosud třetího Kevina Dineena, na druhého Roda Brind'Amoura mu chybí jedna další branka, na prvního Erica Staala už jen dva zásahy.
Stačí navíc jedna jediná asistence a v této historické kolonce Hartford Whalers/Hurricanes se odpoutá od druhého Staala, vyrovná se dosavadnímu premiantovi Ronu Francisovi.
(hraje se od 02:00 SELČ, vysílá NovaSport2)
Rangers musí hrát 60 minut
V té samé sérii se vyplatí sledovat i druhou stranu. A to především s přihlédnutím na jeden nešvar, který New York Rangers trápí vlastně celou sezonu. Tým z Manhattanu má obrovský problém udržet vyrovnaný výkon po celé utkání, hodně často ztratí slibně se vyvíjející bitvu až v samém závěru. Přesně to samé se mu stalo i v prvním utkání 2. kola proti Carolině, nad níž podstatnou část partie vedl 1:0. Jenže přišla třetí třetina a vyrovnání Aha, následné prodloužení pak rozsekla vítězná rána Iana Colea. Zase bylo zle, tak jako tolikrát před tím.

Chytil po Lafrenièreově přihrávce otevřel skóre

"Hodně jsme o tomhle svém problému s kluky mluvili," přiznal před druhým střetnutím centr Ryan Strome. "Ve svém obranném pásmu to docela zvládáme, někdy ale přestáváme dostatečně forčekovat, jako kdybychom si trochu ulevovali. To musí přestat."
Polepší si Chytilova lajna?
Pokud si v prvním duelu proti Hurricanes někdo z Madison Square Garden zasloužil pochvalu, pak to bezesporu byla formace Alexis Lafreniere, Filip Chytil, Kaapo Kakko. Mladá krev byla jednoznačně nejlepší řadou Rangers, díky českému junákovi vstřelila jediný newyorský gól utkání.
A přece si od kouče Gerarda Gallanta vysloužila překvapivě malý prostor. Zatímco elitní komando Miky Zibanejada strávilo na ledě 15 minut a devět sekund, další Stromeho parta dvanáct minut a 32 sekund, tak Chytilovi a spol. muselo stačit devět minut a 43 sekund; hůř na tom už byla jen čtvrtá formace vedená Kevinem Rooneym, u níž svítilo osm minut a 33 vteřin.
Bude to tak i ve druhém mači? Dost možná ne, nasvědčoval by tomu ostatně též vývoj první bitvy, v níž se ice-time newyorských mladíků postupně zvedal - zatímco v první třetině je Gallant nechal ve hře něco přes tři minuty, v té závěrečné už pět a půl minuty.
Tkachuk a McDavid atakují Gretzkyho
Už po prvním zápase série Calgary s Edmontonem je jasné, že si současné hvězdy troufají vyzvat v souboji napříč časem i ty nejuznávanější historické legendy.

McDavid překonal Markströma šikovně mezi betony

Alespoň co se týká statistického srovnání.
V sériích mezi rivaly z Alberty prozatím drží dějinné prvenství dvě osobnosti Oilers: nejvíc gólů (8) nasázel během jediné série Mark Messier, nejvíc bodů (14) měl Wayne Gretzky (v obou případech šlo o divizní finále z roku 1983). Jenže úvodní přestřelka z letošního derby dává obstojné šance i moderním machrům - ještě před druhým mačem má calgarský Matthew Tkachuk na kontě tři góly, Connor McDavid dokonce gól a tři asistence. Budou se tedy po letošním 2. kole přepisovat albertské kroniky?