tj122816_169a

Podařený návrat do sestavy po zranění si užil útočník Ondřej Palát, který se gólem a asistencí podílel na domácím vítězství Tampy Bay nad Montrealem 4:3 po prodloužení. Dva body za přihrávky si připsal i forvard Dmitrij Jaškin a pomohl k výhře St. Louis nad Philadelphií 6:3.

Tampa Bay Lightning - Montreal Canadiens 4:3 po prodl.
Palát nastoupil poprvé od 14. prosince, k dispozici už měl kouč Jon Cooper i Nikitu Kucherova a oba uzdravené hráče zařadil do osvědčené formace s Tylerem Johnsonem. A 'Triplets (Trojčata)' zápas, v kterém Lightning prohrávali už 1:3, ovládli. "Triplets hráli úžasně. Byli nejlepší lajnou na ledě a ukazují to i statistiky. Hráli tak, jak jsme to u nich viděli v posledních letech," chválil Cooper.
Palát už v polovině úvodní třetiny ukončil pětizápasový bodový půst, který prožíval před zraněním. Asistoval u branky Tylera Johnsona na 1:1. Canadiens sice pak získali dvoubrankový náskok, ale Palát v 57. minutě vynutil v přesilové hře svou pátou trefou v sezoně prodloužení, když překonal Careyho Price střelou z pravého kruhu.

V čase 61:26 rozhodl svou druhou trefou v utkání Johnson, jehož střelu zápěstí tečoval hokejkou bek Montrealu Nathan Beaulieu mimo dosah Price. Na ledě nechyběl u vítězné trefy Palát. "Cítím se skvěle, protože jsme se dokázali vrátit do hry, vyhráli a získali dva body," radoval se Johnson.
St. Louis Blues - Philadelphia Flyers 6:3
Jaškin poprvé v sezoně zaznamenal dva body v jednom utkání a svými asistencemi se podílel na prvním hattricku Robbyho Fabbriho v kariéře. V 56. minutě byl jeho z druhé trefy na 5:3, kdy se dvacetiletý Kanaďan krásně uvolnil u mantinelu a překonal Stevea Masona.

V čase 57:04 při power play Flyers Jaškin v útočném pásmu přenechal puk Fabbrimu a ten zamířil do prázdné branky. "Je to krásný pocit. Opravdu výjimečný okamžik. Je to o to lepší, že jsem to dokázal ve vítězném zápase," líčil své dojmy Fabbri.
Florida Panthers - Toronto Maple Leafs 2:3 po sam. nájezdech
Druhý nejproduktivnější hráč historie NHL Jaromír Jágr vyšel v dresu Panthers bodově naprázdno poprvé po třech zápasech, v kterých si připsal dohromady pět asistencí. Čtyřiačtyřicetiletému nejstaršímu hráči soutěže tak stále chybí s 1134 asistencemi jedna přihrávka k vyrovnání Paula Coffeyho na pátém místě pořadí nahrávačů.
Na zisku bodu pro Floridu se podílel obránce Jakub Kindl, který byl ve 43. minutě u vyrovnání na 2:2. Jeho ránu od modré čáry brankář Frederik Andersen dokázal jen vyrazit a na střelu Vincenta Trochecka už nestačil. Po 133 vteřinách tak navázal na trefu Jonathana Marchessaulta a Panthers tak smazali ztrátu po gólech Austona Matthewse a Williama Nylandera z první třetiny.
Čtvrtou výhru Maple Leafs z posledních pěti zápasů ale zařídil Mitchell Marner, který se jako jediný prosadil v nájezdech. Andersen si v utkání připsal 45 úspěšných zákroků. Florida pod vedením kouče Toma Roweho, který 28. listopadu nahradil Gerarda Gallanta, prohrála desátý ze 14 zápasů.
Pittsburgh Penguins - Carolina Hurricanes 3:2
Velký podíl na vítězství Penguins měl brankář Marc-Andre Fleury, který do třetí třetiny naskočil místo zraněného Matta Murrayho (dolní část těla) a pochytal všech 19 pokusů Caroliny. Obhájce Stanley Cupu díky brankám Chrise Kunitze a Carla Hagelina otočil nepříznivý stav 1:2.
Popáté za sebou se zapsal mezi střelce kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, který si polepšil na 26 gólů z 31 zápasů a v čele tabulky střelců má náskok sedmi tref před před druhými Davidem Pastrňákem (Boston Bruins), Patrikem Lainem (Winnipeg Jets) a Jeffem Carterem (Los Angeles Kings). Dostal se navíc i do čela produktivity a má na kontě stejně jako dosavadní lídr Connor McDavid (Edmonton Oilers) 42 bodů.
Vancouver Canucks - Los Angeles Kings 2:1
Slovenský brankář Peter Budaj si v dresu Kings připsal 18 zákroků a prohře nezabránil. Ve třetí minutě jej překonal v přesilové hře Loui Eriksson a po 23 vteřinách druhé dějství zvýšil na 2:0 Henrik Sedin.
Kings finišovali marně. Gólman Canucks Ryan Miller si připsal 36 zásahů a z toho 17 střel pochytal ve třetí třetině. Překonal jej pouze v 57. minutě Tanner Pearson.
1. Obrat Tampy Bay
Lightning prohrávali s Montrealem ještě na začátku 52. minuty 1:3, ale výsledek otočili a v čase 61:36 rozhodl svou druhou trefou v zápase Tyler Johnson. V zápase zářili v obnovené 'Triplets line' spolu s ním uzdravení Ondřej Palát a Nikita Kucherov.
2. Crosby lídrem
Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby si trefou při výhře nad Carolinou vylepšil bilanci na prvním místě tabulky střelců na 26 branek a posunul se i do čela produktivity. Má na kontě stejně jako dosavadní lídr Connor McDavid z Edmontonu 42 bodů.
3. Fabbriho hattrick
Dvacetiletý kanadský útočník Robby Fabbri slavil premiérový hattrick v NHL. Třemi góly zařídil vítězství St. Louis nad Philadelphií 6:3 a dvakrát mu asistoval Dmitrij Jaškin.
1. Robby Fabbri (STL): 3 góly, 2 plusové body, 5 střel
2. Tyler Johnson (TBL): 2 góly, 3 plusové body, 4 střely
3. Ondřej Palát (TBL): 1 góly, 1 asistence, 3 plusové body
Na co se těšit:
Na programu je 12 utkání. Columbus Blue Jakckets se pokusí prodloužit svou sérii 13 vítězství za sebou na ledě celku Winnipeg Jets. Minnesota Wild bude útočit na 12. výhru v řadě doma proti New York Islanders. Florida hostí Montreal a Jaromír Jágr má další pokus na dostižení Coffeyho.